REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Sklenjen dogovor v Sankt Peterburgu? Rusija gradi podmornico neverjetnih dimenzij

Sklenjen dogovor v Sankt Peterburgu? Rusija gradi podmornico neverjetnih dimenzijJedrska podmornica Belgorod. Nove podmornice bi omogočale celoletni transport plina iz terminala ob severni obali zahodne Sibirije. Vir: Posnetek zaslona, X

Vodilni ruski raziskovalni inštitut za razvoj jedrske energije, Inštitut Kurčatov, je dosegel dogovor z ruskim plinskim velikanom Gazpromom o razvoju podmornice za transport utekočinjenega zemeljskega plina (LNG) po Severni morski poti.

Projektantsko delo se je začelo, je povedal predsednik Kurčatovskega inštituta Mihail Kovalčuk. Novico je sporočil na forumu OMR 2024, namenjenem razvoju pomorske in visokotehnološke opreme za Arktiko, ki ta teden poteka v Sankt Peterburgu.

Kovalčuk je predlagal inovativen megaprojekt, ki bi po njegovi zamisli omogočil izvoz plina iz Rusije preko Arktičnega oceana in ki lahko postane alternativa tradicionalnim tankerjem LNG.

Zamisel o premagovanju težkih ledenih razmer s preprosto plovbo pod ledom ni nova.

Inštitut Kurčatov in podjetje Malachite Design Bureau (ki je zasnovalo ruske napadalne podmornice na jedrski pogon, vključno z razredom November, Viktorjem, Alfo, Akulom - morski pes, oznaka Nata: Typhoon, Jasenom in Lajko), sta pred tem razpravljala o načrtu za izgradnjo podmornice na jedrski pogon za transport ogljikovodikov iz arktičnega območja.

Toda to je prvič, da so oblikovalci objavili dogovor o nameri z energetsko korporacijo Gazprom. Direktor Gazproma Aleksej Miller in Mihail Kovalčuk sta imela 11. oktobra delovni sestanek, na katerem sta razpravljala o izvedbi projekta jedrske energije za ruski arktični pas, poroča energetski portal Neftegaz, piše norveški portal Barents Observer.

Novi trgi so v Aziji, vendar bi gradnja cevovodov proti jugu in vzhodu celine zahtevala čas in bi postaja težja, saj zaradi taljenja permafrosta tla postanejo nestabilna.

Direktor Inštituta Kurčatov trdi, da bi jedrska podmornica z velikimi zabojniki za LNG lahko zagotovila celoletni transport plina iz terminala ob severni obali Zahodne Sibirije.

Obski zaliv v Karskem morju na severu Rusije pa je preplitev, da bi tako velikanska podmornica tja plula pod vodo.

Zato bi bila še vedno potrebna pomoč ledolomilcev iz pristanišč v Sabetti (Jamal LNG) ali Gidanu (Arktik LNG 2) do globokomorskih arktičnih voda severno od Sibirije.

Razen majhnega obrata LNG Portovaya v Baltskem morju Gazprom nima lastnih proizvodnih zmogljivosti za proizvodnjo LNG.

Obstoječa dva obrata za LNG na Arktiki upravlja podjetje Novatek.

Mihail Kovalčuk trdi, da bo podmornica povečala varnost v primerjavi s površinskimi plinovodi in ladjami. Nekaj ​​takšnih podmornic bo po njegovem mnenju zadostovalo za transport enake količine plina, kot ga lahko transportira podmorski plinovod.

Predhodne študije kažejo, da bi morala biti podmornica LNG dolga 360 metrov, kar je dvakrat več od običajno velikih ruskih strateških podmornic razreda Typhoon iz časa hladne vojne.

Nove podmornice naj bi poganjali trije jedrski reaktorji, bile naj bi široke 70 metrov, visoke 30 metrov in imele ugrez od 12 do 13 metrov.

Z nosilnostjo od 170.000 do 180.000 ton bi podmornice nosile približno enako težo kot današnji tankerji.

Plovba pod ledom je možna ne glede na podnebne in vremenske razmere.

Za razliko od površinskih LNG ladij, ki morajo pluti za ledolomilcem, ko ta lomi led, lahko podmornica pluje veliko hitreje proti vzhodu od terminala v Obskem zalivu.

Po načrtih snovalcev naj bi bila hitrost 17 vozlov.

Arktika je prišla v ospredje pozornosti, potem ko je ruska državna jedrska korporacija Rosatom leta 2018 prevzela vodenje Direktorata za Severno morsko pot, odgovornega za infrastrukturo in naložbe, piše Barents Observer.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek