REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Širjenje nasadov hmelja v bližini Slovenj Gradca še naprej razburja

Širjenje nasadov hmelja v bližini Slovenj Gradca še naprej razburjaStrojno obiranje hmelja, foto: Hmeljar / mojalbum.com

Lani ustanovljena Civilna iniciativa za varovanje okolja in zdravja občanov Slovenj Gradca je na današnji novinarski konferenci izrazila nezadovoljstvo s po njihovem prepočasnim reševanjem problematike urejanja novih nasadov hmeljišč v bližini naselij. Med drugim zahtevajo takojšen moratorij na postavitev novih hmeljišč.

Hmeljarstvo ima v Mislinjski dolini že dolgo tradicijo, hmeljišča pa so v lasti več lastnikov. Lansko jesen je predvsem Slovenjgradčane razburilo urejanje novih hmeljišč, pri čemer se nekatera povsem približajo stanovanjskim objektom. Pri tem občane, ki so ustanovili civilno iniciativo, skrbi predvsem uporaba fitofarmacevtskih sredstev pri pridelavi hmelja, nad čimer pa kot občani nimajo pregleda.

V odgovor na navedbe civilne iniciative so hmeljarji lansko jesen ob podpori strokovnjakov Kmetijsko gozdarskega zavoda Celje na novinarski konferenci predstavili svoje delovanje, obsodili širjenje strahu med prebivalci in podarili, da dejavnost izvajajo skladno s predpisi.

V odgovor na navedbe civilne iniciative so hmeljarji lansko jesen ob podpori strokovnjakov Kmetijsko gozdarskega zavoda Celje na novinarski konferenci predstavili svoje delovanje, obsodili širjenje strahu med prebivalci in podarili, da dejavnost izvajajo skladno s predpisi.

Korake v smeri reševanja problematike so naredili tudi na občini, kjer so ustanovili posebno komisijo za analizo stanja in pripravo predlogov ukrepov na področju urejanja trajnih nasadov hmelja v slovenjgraški občini. V njej so predstavniki stroke in lokalnega okolja, tudi iniciative, prav tako predstavniki hmeljarjev. Občina je hkrati v letošnjem proračunu zagotovila sredstva za monitoring.

A v civilni iniciativi z reševanjem problematike niso zadovoljni. Kot je na današnji novinarski konferenci povedal član iniciative in tudi član omenjene komisije Boris Raj, ki je tudi občinski svetnik, ga skrbi predvsem to, da občina ne pristopa k spremembi občinskega prostorskega načrta. S spremembo bi namreč opredelila pogoje, kje in na kakšen način se lahko postavljajo objekti nezahtevne gradnje oz. hmeljišča. To bi namreč bilo tudi uradno stališče občine do tega, ocenjuje Raj.

Predstavniki civilne iniciative so na današnji novinarski konferenci ponovili svoje zahteve. Poleg moratorija na postavitev novih hmeljišč med drugim zahtevajo 300-metrski odmik hmeljišč od stanovanjskih objektov, zaščito hmeljišč s folijo pred vsakim škropljenjem, nasade hitro rastočega drevja okoli hmeljišč in napovedi škropljenja.

Župan Mestne občine Slovenj Gradec Andrej Čas v zvezi s tem pojasnjuje, da sklep o začetku postopka spremembe občinskega prostorskega načrta še ni podpisan, saj želijo v postopek vključiti še druge vsebine. Ob tem pa poudarja, da bo v samem postopku potrebno izdelati strokovne podlage, ki bodo podprle nameravane ukrepe. Glede zahteve civilne iniciative za moratorij postavljanja novih hmeljišč pa župan navaja, da zakonske podlage za tak ukrep ne pozna, so za STA pojasnili na slovenjgraški občini.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek