nedelja, 02. februar 2025 leto 30 / št. 033
Ši: V nasprotju z zahodno, modernizacija Kitajske ne bo plenilska
Kitajski predsednik Ši Đinping je poudaril, da bo Kitajska ostala neomajna pri celovitem poglabljanju reform, ob tem pa je izpostavil, da je kitajska modernizacija bistveno drugačna od zahodne, za katero sta po njegovih besedah značilna polarizacija in ropanje.
World Bank criticizes China's African loans. Really? Predatory loans for centuries by Europeans then Americans, ongoing still, yet the bank's President (American) dutifully attacks China's few decades of loans. https://t.co/NJAbbIVh8g
— Richard D. Wolff (@profwolff) April 6, 2023
Med obiskom avtomobilskega razvojnega centra v mestu Guangzhou v provinci Guangdong je Ši poudaril, da modernizacija Kitajske temelji na realnih razmerah v državi in ima zato jasne cilje in načrte, poroča Kitajska tiskovna agencija.
China won’t tread path of Western modernization, which features polarization, plunder: Xi - Global Times https://t.co/21Z4dMIKn3
— Salil SARKAR (@SalilSarkar) April 14, 2023
Kitajska modernizacija je bistveno drugačna od zahodne modernizacije, je dejal Ši.
In dodal, da Kitajska ne bo stopila na pot zahodne modernizacije - za katero sta značilni polarizacija in ropanje - ter opozoril, da ta pot ne vodi nikamor, poroča kitajska agencija.
— aammann (@aamann59612126) April 14, 2023
V primeru ZDA sloni zahodna modernizacija na virih in talentih z vsega sveta in se pogosto opira na plenjenje naravnih virov drugih držav, zahodna modernizacija pa pomeni tudi možnost zlorabe avtoritete Zahoda na svetovnem trgu, ki ga obravnava kot svojega, je za Global Times dejal Li Youhuan, raziskovalni sodelavec na Univerzi za finance in ekonomijo Guangdong.
Bloomberg has sounded the alarm that the Chinese yuan has replaced the U.S. dollar as the international currency in Russia.
— Djole (@onlydjole) April 14, 2023
The anti-Russian sanctions have led to an unexpected result for the U.S. Thanks to Moscow's countermeasures, the dollar is no longer a world currency pic.twitter.com/UI04tscrQB
»Glede njihovih izhodišč in njihovih končnih ciljev obstajajo temeljne razlike med kitajsko in zahodno modernizacijo,« je poudaril Li.
“I’m concerned abt China. They build ports in Africa...”
— Carl Zha (@CarlZha) April 12, 2023
Greek ex Finance Minister Yanis Varoufakis: “ Ports? What’s wrong with that?”
pic.twitter.com/62Cc3xcXoV
Li je opozoril, da se kitajska modernizacija osredotoča na domači in mednarodni trg ter si prizadeva za skupen razvoj in skupno blaginjo za ves svet.
China is threatening an export ban on rare earth metals in response to Washington’s recent decision to impose restrictions on exports of high-end semiconductors to Beijing.
— Djole (@onlydjole) April 14, 2023
If such a ban came into effect it could, in theory at least, be quite https://t.co/AuQhqxIL4a
dependent on them, with the F35 fighter jet requiring 417kg of rare earth metals.
— Djole (@onlydjole) April 14, 2023
China is by far the largest producer of usable rare earth metals, accounting for 60% of rare earth mining, 85% of rare earth processing and 90% of high-strength rare earth permanent magnet
Proizvodni sektor bo imel pomembno vlogo pri modernizaciji Kitajske, je za časnik povedal Li Chang’an, profesor na Univerzi za mednarodno poslovanje in ekonomijo v Pekingu.
Competition is good. Right now, the US has a virtual monopoly over undersea fiber optic cables that link continents. Of course, this means the US is spying on the whole world.
— S.L. Kanthan (@Kanthan2030) April 8, 2023
Now, China is starting to build a competing network that will link Asia, Europe and Africa.
Multipolar… pic.twitter.com/4zp5Xl2nN3
Poleg tega je osredotočenost Pekinga na izgradnjo vrhunske proizvodne industrije tudi ključni korak v boju proti neusmiljeni kampanji ZDA za zaviranje razvoja Kitajske, je prepričan Li Youhuan.