REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Savdski minister za energetiko: Zahodne države so hinavske, sankcije ZDA in EU bodo povzročile pomanjkanje energije

Savdski minister za energetiko: Zahodne države so hinavske, sankcije ZDA in EU bodo povzročile pomanjkanje energijeOpozorilo Evropi: Savdski minister energetike, princ Abdulaziz bin Salman. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Medtem ko Evropska unija pripravlja deseti paket sankcij proti Rusiji – ker prvih devet očitno ni bilo učinkovitih - savdski minister za energetiko princ Abdulaziz bin Salman opozarja, da bi lahko sankcije in premajhne naložbe v energetski sektor povzročile pomanjkanje zalog energije.

Evropska unija je namreč poleg financiranja ukrajinske vojne (objava spodaj) uvedla vrsto sankcij proti Rusiji, s čimer je zmanjšala uvoz ruske energije.

Druge zahodne sile pa so prav tako uvedle ukrepe, saj želijo še bolj omejiti zmožnost Moskve, da financira svojo vojno v Ukrajini.

V odgovoru na vprašanje, kako bi sankcije lahko vplivale na energetski trg, je bin Salman na industrijski konferenci v Riadu dejal: »Vse te tako imenovane sankcije, embargo, pomanjkanje naložb se bodo iztekle v eno in samo eno stvar - pomanjkanje vseh vrst energentov, ko so najbolj potrebni«.

Slovenskim medijem se ta njegova odgovor ni zdel vreden objave.

Pove pa veliko.

Savdski princ v svojih pripombah ni posebej omenil Rusije.

Dejal je, da si Savdska Arabija prizadeva poslati Ukrajini utekočinjen zemeljski plin (LNG), ki se najpogosteje uporablja kot gorivo za kuhanje in ogrevanje.

Na vprašanje, kaj smo se naučili iz dinamike energetskega trga leta 2022, je princ Abdulaziz dejal, da je najpomembnejše, da preostali svet »zaupa OPEC+.«

»Smo odgovorna skupina držav, vprašanja, pomembna za energetske in naftne trge, obravnavamo popolnoma enotno in se ne ukvarjamo s političnimi vprašanji,« je dejal princ.

Spregovoril pa je tudi o hinavščini Zahoda.

Države, ki so bile pred meseci proti fosilnim gorivom, so zdaj spremenile svoja stališča in kurijo premog na veliko ter se pogajajo o jedrskem sporazumu brezbrižno do posledic za podnebje.

Medtem pa številni analitiki ugotavljajo, da so sankcije zoper Rusijo dejansko uvedene tudi iz povsem političnih ciljev – zato, da bi ZDA dobile pod svoj nadzor Evropo in evropske države prisilile, da se jim pridružijo v boju proti Rusiji.

Prav zato so Evropi Združene države Amerike, kot je v sredo razkril slavni ameriški raziskovalni novinar Seymour Hersh, razstrelile plinovode Severni tok, preko katerih je poceni plin iz Rusije dotekal v Nemčijo in druge evropske države.

Šefica Evropske komisije Ursula von der Leyen je sabotažo plinovodov Severni tok 1 in Severni tok 2 tedaj ocenila kot napad na energetsko varnost Evrope.

Tedaj je predsednica Evropske komisije napovedala najmočnejši mogoči odgovor zaradi sabotaže.

A po Hershovem razkritju se je zavila v molk.

Tako kot vsi drugi evropski voditelji, lakaji Washingtona.

Po razkritju priznanega ameriškega raziskovalnega novinarja pa ves vrh EUmolči.

»Potem ko so vsi poskušali kriviti Rusijo, da je razstrelila lastne plinovode, se je izkazalo, da je bil to Joe Biden. To je tisti, ki je odgovoren za 10x višje stroške električne energije in energetsko negotovost v Evropi, ne Rusija. Bo Trudeau uvedel sankcije proti Bidnu zaradi tega terorističnega dejanja?« se na Fox News sprašuje Tucker Carlson.

Medtem pa je Evropa tista, ki plača vse takojšnje stroške.

Posledice te nespametne politike trpijo vsi Evropejci.

Savdska Arabija pa medtem že trguje s Kitajsko, najbogatejšo državo na svetu, v valutah, ki - niso dolarji.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek