REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rusija vrača udarec: Pripravlja nov zakon o zaplembi zahodnega premoženja

Rusija vrača udarec: Pripravlja nov zakon o zaplembi zahodnega premoženjaBo zahodno premoženje v Rusiji - zaseženo? Vir: Posnetek zaslona, X

Ruske oblasti pripravljajo osnutek novega zakona, ki dovoljuje zaseg premoženja zahodnih držav, ki so nezakonito zaplenile premoženje in denar Moskve, piše Izvestija, ki se sklicuje na dokumente, ki jih je pripravila vladna zakonodajna komisija.

Osnutek zakona predpisuje pravni postopek in poudarja, da bo ciljno tuje premoženje po odločitvi sodišča prešlo v rusko državno last. Seznam premoženja in sredstev, ki so predmet odvzema, bo pripravila Državna komisija za tuje investicije.

Ruski predsednik Vladimir Putin je maja podpisal odlok, ki postavlja temelje za zaplembo premoženja ameriških podjetij in posameznikov kot nadomestilo za kakršnokoli rusko premoženje, ki ga je zasegel Washington.

Osnutek zakona pravi, da bo usmerjen proti »sovražnim« zahodnim državam in povezanim posameznikom, kar bo Moskvi omogočilo zaseg premoženja, kot nadomestilo za finančno škodo, ki jo je Rusija utrpela zaradi nezakonite zaplembe njenih sredstev in premoženja.

Odbor naj bi predlog zakona obravnaval že prihodnji teden.

Časnik Vedomosti je citiral dva vira, ki sta povedala, da je osnutek zakona pripravilo ministrstvo za pravosodje in je bil 20. januarja uvrščen na dnevni red komisije.

Časnik »Izvestija« navaja, da so dokument potrdile pristojne vladne institucije, vključno z Banko Rusije, ministrstvom za finance, ministrstvom za gospodarstvo in ministrstvom za zunanje zadeve.

Washington in njegovi zahodni zavezniki so od stopnjevanja ukrajinskega konflikta leta 2022 zamrznili približno 300 milijard dolarjev ruskega premoženja v bruseljskem Euroclearu.

Kijev vztrajno poziva svoje zahodne podpornike, naj zasežejo rusko premoženje in ga uporabijo za financiranje vojske in obnovo države.

Ameriška administracija pod vodstvom Josepha Bidna je predlog podprla, evropske države pa so zamisel zavrnile zaradi vse večjih pomislekov o nelegitimnosti takšne poteze z argumentom, da bi lahko zadala hud udarec zahodnemu finančnemu sistemu in ugledu evra.

Zahodni zavezniki so prav tako načrtovali, da vsilijo nepričakovani davek na dobiček, ustvarjen z zamrznjenimi ruskimi sredstvi, in izkupiček porabijo neposredno za nakup orožja za Ukrajino ali pa ga ponudijo kot zavarovanje za posojilo, ki bi ga nato uporabili za okrepitev ukrajinske vojske.

Kremelj je zamrznitev premoženja večkrat obsodil in jo označil za krajo ter trdil, da bi bil zaseg teh sredstev nezakonit in pomenil nevaren precedens.

Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je opozoril, da bo Moskva sprožila pravne postopke proti vpletenim v zaseg ruskega premoženja.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek