REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rešilna bilka za Evropejce, da ne bomo zmrzovali? Določen časovni okvir popravil Severnega toka v Baltskem morju

Rešilna bilka za Evropejce, da ne bomo zmrzovali? Določen časovni okvir popravil Severnega toka v Baltskem morju»Nazadnje je treba cevovod izprazniti, očistiti umazanije, jih prepihati in posušiti in to je to, plin lahko spet steče.« Mar res? Vir: Zajem zaslona, Twitter

Plinovode bi lahko popravili v nekaj mesecih, poroča Danish Broadcasting Corporation (danski javni medijski servis).

Ruske plinovode Severni tok 1 in 2, ki so jih konec septembra poškodovale in onesposobile podvodne eksplozije, je mogoče popraviti v nekaj mesecih.

To trdi državna Danska radiodifuzna korporacija (DR), ki se sklicuje na Stena Ussinga, glavnega inženirja svetovalne skupine COWI.

Ussing je iz video posnetkov narejenih na mestih sabotaž v globinah Baltskega morja ocenil, da cevi še nekaj časa ne bo poškodovala rja, saj je na globini 80 metrov, kjer se nahajajo, malo kisika.

Opozoril je še, da se zaradi eksplozij poškodovane površine zdijo »zelo čiste in skoraj sijoče«, kar nakazuje, da »cev ne bo začela rjaveti v nekaj tednih, kot bi se pričakovalo v okolju, bolj nasičenem s kisikom.«

»Pričakujemo lahko, da bo tudi korozija znotraj cevi omejena,« je dodal.

Inženir je pojasnil, da je eksplozija povzročila skok tlaka in bi lahko poškodovala dele cevovoda tudi vstran od lokacije samega incidenta.

V isti sapi je dodal, da bi poškodovane cevi plinovoda lahko popravili tako, da bi jih nekoliko dvignili nad morsko dno, kar bi podvodnim varilcem omogočilo odstranitev poškodovanih delov in zamenjavo le-teh z novimi.

»Zvariti tak kos cevi pod vodo je standardni postopek. To je bilo storjeno že večkrat prej in že imamo tehnologije, posode, cevi in ​​strokovnjake, ki jih potrebujemo,« je pojasnil Ussing.

»Nazadnje je treba cevovod izprazniti, očistiti umazanije, jih prepihati in posušiti in to je to, plin lahko spet steče,« je zaključil inženir in poudaril, da bo zadevni postopek verjetno trajal več mesecev.

Toda opozoril je, da se lahko tudi z malo kisika na sabotiranih ceveh sčasoma nabere rja, zato je svetoval, da se popravilo opravi v roku enega leta.

Posnetek luknje, ki je po eksploziji nastala na cevovodu, ki ga je pregledal Ussing, je posnel švedski medij Expressen, ki je poslal kamero v eno od cevi.

Vzrok eksplozij, ki so poškodovale tri od štirih krakov ruskega plinovoda Severni tok 1 in 2 v dolžini 1200 kilometrov, se še preiskuje.

Verjeten vzrok naj bi bila sabotaža. Spomnimo, takoj po objavi novice o sabotaži plinovoda Severni tok se je Radek Sikorski, nekdanji poljski obrambni in zunanji minister, ki je trenutno poslanec Poljske v Evropskem parlamentu - zahvalil ZDA.

Hvala ZDA! Tvit nekdanjega poljskega zunanjega ministra, povezanega z ZDA
»Hvala ZDA!« Tvit nekdanjega poljskega novinarja, nato zunanjega ministra, povezanega z ZDA. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Sikorski je ob tem objavil fotografije mesta uhajanja ruskega plina iz sabotirane cevi.

Pozneje je tvit, ki je jasno kazal na izvajalca tega zavržnega dejanja - izbrisal.

Pod črto, navkljub dejstvu, da Danska in Švedska prikrivata izsledke svoje preiskave, h kateri so zavrnile prošnjo Moskve, da dovolita njenim strokovnjakom soudeležbo v preiskavi - je v bistvu jasno, kdo je imel največ koristi od sabotaže Severnega toka 1 in Severnega toka 2.

Vendar se med vodilnimi politiki in osrednjimi mediji na Zahodu nihče ne upa glavnega osumljenca javno imenovati.

Ni dvoma, da sadove te sabotaže, ki je Evropo oropala možnosti, da se oskrbuje s poceni ruskim plinom - uživajo predvsem ZDA, ki zdaj brez konkurence lahko prodajajo Evropejcem do 7-krat dražji utekočinjen plin.

Tako je uresničen imperialni projekt odklopa poceni ruske energije iz Evrope, ob bonusu - uničenju nemškega gospodarstva.

Ne nazadnje, če ne bi bil sumljivec močni zaveznik iz NATO pakta, zakaj bi vazalne države iz EU pred javnostjo prikrivale izsledke svoje preiskave?

Protesti v Veliki Britaniji proti energetski draginji na pragu nastopajoče zime: »Ne morem plačati (položnic za ogrevanje - pri.ur.). Nočem plačati! Ne plačaj!«. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Predsednik Ruske federacije Vladimir Putin je sabotažo ruskih plinovodov jasno označil.

Gre za »dejanje mednarodnega terorizma«, je opozoril predsednik Rusije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek