REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Predsednik Zveze nemške industrije: Izgubljamo konkurenčnost, celo v avtomobilski industriji

Predsednik Zveze nemške industrije: Izgubljamo konkurenčnost, celo v avtomobilski industrijiNemčija je lani izgubila delež na svetovnem trgu in konkurenčnost. To nas skrbi, je dejal Siegfried Russwurm, predsednik BDI. Medtem ko bo svetovno gospodarstvo zraslo za 2,7 odstotka, je Nemčija napoved rasti znižala na nič odstotkov. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Nemčiji kot naložbeni lokaciji ne gre dobro in to se mora spremeniti. Medtem ko bo svetovno gospodarstvo zraslo za 2,7 odstotka, smo našo napoved rasti znižali na nič odstotkov. To kaže, da zaostajamo in se moramo vrniti k rasti, je v intervjuju za Frankfurter Allgemeine Zeitung dejal Siegfried Russwurm, predsednik Zveze nemške industrije (BDI).

Dejal je, da v ZDA obstajajo jasni programi in da lahko gospodarstveniki vnaprej izračunajo, kako velikodušno bo država iz proračuna podpirala zasebne investicije, medtem ko je v Evropi vse zapleteno. Russwurm je poudaril, da politiki ne smejo predvidevati, da bo gospodarski vzpon prišel sam od sebe.

Visoke cene energije bi lahko nemška podjetja spodbudile k selitvi, je opozoril Siegfried Russwurm, vodja BDI.

»Vsako podjetje, ki se želi odmakniti od fosilnih goriv, ​​zavirajo postopki izdajanja dovoljenj. Včasih dobimo vtis, da na nekaterih ministrstvih gospodarsko politiko v Nemčiji razumejo bolj kot gospodarski nadzor. Ta birokracija velikim podjetjem povzroča samo dodatne stroške. Številna srednje velika podjetja za to nimajo niti zmogljivosti. Kaj takega mora ob koncu tedna narediti šef, če sploh ima perspektivo. To lahko hitro povzroči upočasnitev investicij,« opozarja Russwurm.

Dejal je, da ko gre za Kitajsko, se razvoj alternativ ne zgodi čez noč in traja več let.

Opozoril je, da ima odpornost svojo ceno in da je danes vsem v gospodarstvu in politiki jasno, da je to treba sprejeti.

»Ker se nadzor nad dobavnimi verigami vse bolj uporablja kot geopolitično orožje, se Nemčije ne sme precenjevati, a ni sama. Na vrhu skupine G7 v Hirošimi so velike demokratične industrializirane države jasno povedale: ni ločitve, tj. ekonomske izolacije, temveč se gre v premagovanje odvisnosti v dobavnih verigah in jasen nastop proti nezakonitim kitajskim praksam. Toda kdor meni, da ima Nemčija velik potencial za pritisk, precenjuje nemške zmožnosti,« je prepričan Siegfried Russwurm.

Poudarja, da »svet ne sledi v vsem idejam iz Nemčije in Evrope«.

»V trgovinski politiki Evropske unije moramo biti realistični in pragmatični. Še vedno potrebujemo več sporazumov o prosti trgovini. Nemčija je lani izgubila svoj delež na svetovnem trgu in konkurenčnost. To nas skrbi,« pravi.

Dodaja, da močno gospodarstvo prispeva k vplivu in ugotavlja, da celo avtomobilska industrija izgublja spoštovanje na mednarodni ravni.

»Vsak izvršni direktor velikih nemških avtomobilskih podjetij bo potrdil, da mednarodna konkurenca v avtomobilski industriji hitro narašča. Kljub temu je znanje naših inženirjev priznano po vsem svetu in naši izdelki so visoko cenjeni. Vendar pa imamo, ko gre za digitalizacijo, še vedno prostor za izboljšave v vseh panogah. Nemška industrija je vodilna v svetu na področju industrijske avtomatizacije in številnih aplikacij v digitalni industriji, vendar ko gre za osnovne tehnologije, digitalni napredek ne prihaja iz Evrope,« svari Siegfried Russwurm.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek