REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Poziv k reformi kmetijstva EU v bolj trajnostno smer

Poziv k reformi kmetijstva EU v bolj trajnostno smer

V okviru javnega posvetovanja o kmetijski politiki EU, ki se je zaključilo v torek, je več kot 600 organizacij civilne družbe in preko 250.000 državljanov EU pozvalo Evropsko komisijo k drugačnemu kmetijskemu modelu. Ta naj podpira trajnostni sistem prehrane in kmetijstva v prihodnosti, so sporočili iz Svetovne organizacije za varstvo narave WWF.

Veliko mobilizacijo javnosti je sprožila kampanja Living Land, ki so jo izvajali WWF, BirdLife Evropa in Evropski urad za varstvo okolja, v kateri so pozivali k takšni kmetijski politiki EU, ki varuje podnebje in okolje, je pravična za kmete in potrošnike ter prispeva k zdravi in trajnostni pridelavi hrane.

Kampanji Living Land se je pridružilo več kot 250.000 ljudi in več kot 600 podjetij in organizacij, ki zastopajo potrošnike, prehransko industrijo, oskrbo z vodo in vse tiste, ki spodbujajo varstvo okolja, razvoj, zdravje in varstvo živali.

"Sporočilo je jasno: Evropejce skrbi za živali, hrano in naravo in ne želijo, da se njihova hrana proizvaja na škodo narave. Želijo, da se njihov javni denar vloži v drugačen kmetijski model, ki bo služil trajnostnim kmetom in podeželskim skupnostim, in ne bo uničeval naših omejenih naravnih virov in vrst," je poudaril strokovnjak na področju kmetijstva in trajnostne prehranske sisteme v uradu WWF za evropske zadeve Jabier Ruiz.

Obenem se sprašuje, ali bo Evropska komisija sprejela novo politiko, ki podpira resnično trajnostni sistem prehrane in kmetijstva v prihodnosti.

Skupna kmetijska politika EU (CAP), ki porabi skoraj 40 odstotkov proračuna EU, je glavno gonilo netrajnostnega kmetijstva v Evropi, saj se še naprej spodbuja proizvodnjo industrijskih živil, ki povzročajo degradacijo okolja, opozarjajo omenjene organizacije.

Ob tem so opozorile, da je netrajnostno kmetijstvo glavni vzrok za izgubo biotske raznovrstnosti v Evropi, ki povzroča izginjanje vrst, kot so ptice in čebele. Njihove študije kažejo, da smo izgubili že več kot 58 odstotkov podeželskih ptic, medtem ko 24 odstotkom evropskih čmrljev grozi izumrtje, kar bo imelo velike posledice za gospodarstvo.

Skupna kmetijska politika tudi ne obravnava potreb podeželskih skupnosti. Med letoma 2007 in 2013 je EU izgubila približno 20 odstotkov delovnih mest v kmetijskem sektorju, poleg vse večjega števila manjših kmetov, ki so prisiljeni nehati pridelovati hrano, še izpostavljajo organizacije civilne družbe.

"Skupna kmetijska politika je najstarejša, ampak tudi najbolj sporna skupna politika EU, ki se je izkazala za zelo neučinkovito," je poudaril direktor WWF Adria Martin Šolar.

Evropska komisija naj bi rezultate javnega posvetovanja objavila 7. julija na konferenci v Bruslju, medtem ko bi stališče o prihodnosti skupne kmetijske politike moralo biti znano do konca leta 2017. Nova skupna kmetijska politika EU mora biti v vseh državah članicah sprejeta do 2021.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek