torek, 05. november 2024 leto 29 / št. 310
Polom ZDA: Zaradi Hutijev Sueški prekop - večinoma ruski!
Odkar je februarja 2022 izbruhnila ukrajinska vojna, je poceni ruska surova nafta vse bolj prevladovala v tokovih proti vzhodu - proti Kitajski in Indiji, največjima porabnicama nafte na svetu, ki nista sankcionirali ruske dobave.
Glede na raziskavo S&P Global Ratings so pošiljke nafte iz Rusije v prvi polovici leta 2023 predstavljale približno 75 odstotkov prometa nafte preko Sueškega prekopa v južni smeri, večina pa je bila namenjena Indiji in Kitajski.
Skupni pretok nafte in naftnih derivatov skozi Sueški prekop v obe smeri se je maja zmanjšal za 34 odstotkov glede na prejšnji mesec in za 65 odstotkov glede na enako obdobje lani, kažejo podatki Kplerja.
Večina nafte, ki teče proti jugu skozi Sueški prekop, pa je po podatkih letošnjega maja zdaj ruskega izvora – maja kar 92 odstotkov.
V primerjavi z veliko daljšo potjo okoli afriškega Rta dobrega upanja prekop zaračunava tranzitno pristojbino, vendar skrajša čas potovanja za skoraj dva tedna.
Medtem ko se zavarovalna premija za tankerje, ki plujejo skozi Adenski zaliv, razlikuje od plovila do plovila, je po besedah analitika AXSMarine Nikolasa Zannikosa zaradi trenutnih napetosti narasla na približno 1 odstotek zavarovalne vrednosti.
Za Suezmax, največjo ladjo, ki lahko polno natovorjena prepluje Sueški prekop, to pomeni, da se je skupni strošek na sod nafte za tipično potovanje med ruskim skladiščem nafte Primorsk v Baltiku in indijskim pristaniščem Sikka dvignil na 4,24 USD.
Ruska nafta ima sicer veliko konkurenco v savdski nafti, ki na poti do Azije ne potrebuje prehoda skozi Suez.
Toda očitno je, da imajo drugi proizvajalci še več težav in da prav zaradi neuspešne vojne ZDA s Hutiji Sueški prekop vse bolj postaja - vse bolj ruski…