REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Okoli riti v (plinski) žep«: To je razlog, zaradi katerega tudi slovenska podjetja postajajo nekonkurenčna!

»Okoli riti v (plinski) žep«: To je razlog, zaradi katerega tudi slovenska podjetja postajajo nekonkurenčna!Pot plina v Evropo - iz Kitajske... Vir: Posnetek zaslona, X

Mnogi še vedno ne razumejo, kakšne posledice imajo sankcije, ki jih v zaporednih paketih sprejemajo brihtni voditelji evropskih držav.

En sam zemljevid z vrisano potjo »kitajskega plina« na poti v Evropo to lepo pojasni.

Rusija črpa plin 3000 km daleč in ga iz zamrznjene Sibirije na Kitajsko pošilja po plinovodu, ki je v lasti ruskega Gazproma.

To pomeni, da ruski plin oziroma plin nasploh Evropo zaradi transportnih stroškov in zaslužkov posrednikov sedaj stane trikrat več.

Plinovodi proti Evropi so s strani ZDA razstreljeni, blokirani, proti tistim, ki še obstajajo (ena cev Severnega toka 2) pa EU pripravlja še novi paket sankcij, da prepreči možnost, da cev prevzamejo Američani in nato ruski plin oni z dobičkom prodajajo neumnim Evropejcem, zaslepljenim z rusofobijo, ki pod taktirko Bruslja nočejo »ruskega plina.«

Ker pa plin nujno potrebujejo jim ga občasno pripeljejo tudi kitajski tankerji z drugega dela sveta – kljub temu, da Kitajska ni proizvajalka, pač pa je velika porabnica plina.

Medtem ogromni kitajski tankerji za utekočinjeni zemeljski plin, preveliki za Sueški prekop, plujejo po dolgi poti okoli Rta dobrega upanja samo zato, da bi oskrbovali Evropo, in zapolnjujejo vrzel, ki jo je pustil upadajoči vpliv Rusije.

V bistvu je zadeva še bolj zapletena.

Kitajska namreč od ZDA kupuje utekočinjen plin po ugodnih cenah, na podlagi dolgoročnih pogodb in tega nato veliko dražje prodaja Evropski uniji.

To pa lahko stori zato, ker od Rusije dobiva vse večje količine poceni ruskega plina.

In kaj to pomeni?

To pomeni, da ruski plin oziroma plin nasploh Evropo zaradi transportnih stroškov in zaslužkov posrednikov sedaj stane trikrat več.

Evropski poslanci obtožujejo Kitajsko, da Evropski uniji prodaja ruski plin, toda vprašati bi se morali tudi - kdo pa je tisti, ki ga kupuje?

Posledično pa številna podjetja v EU, tudi slovenska, postajajo nekonkurenčna.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek