REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

OECD kljub boljši napovedi globalne rasti poziva k več ukrepom za rast

OECD kljub boljši napovedi globalne rasti poziva k več ukrepom za rast

Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) je izboljšala napoved letošnje globalne gospodarske rasti za 0,1 odstotne točke na 3,6 odstotka, napoved za prihodnje leto pa pustila pri 3,6 odstotka. Ob tem pa so na predstavitvi najnovejše napovedi v Parizu države pozvali k več ukrepom, ki bodo zagotovili rast produktivnosti.

"Po petih letih šibke rasti sedaj vidimo znake napredka," je na letnem zasedanju ocenil generalni sekretar OECD Angel Gurria. Vendar pa skromna ciklična rast ne bo zadostovala za zagotavljanje obstoječega standarda življenja, saj bodo za to potrebne globlje reforme za povečanje produktivnosti.

Še lani je bila globalna gospodarska rast triodstotna, medtem ko naj bi letos rast bruto domačega proizvoda (BDP) dosegla 3,6 odstotka. Skupno naj bi 35 držav OECD letos in prihodnje leto imelo 2,1-odstotno rast BDP.

Med večjimi gospodarstvi se bo rast nadaljevala v ZDA, kjer naj bi letos beležili 2,1-odstotno rast BDP, ki se bo prihodnje leto okrepila za 2,4 odstotka. Območju evra napovedujejo stabilno rast, ki bo v 2017 in 2018 dosegla 1,8 odstotka. Nekoliko slabši obeti prihajajo za Japonsko, ki bo letos imela 1,4-odstotno krepitev BDP, ki bo prihodnje leto narasel za en odstotek.

Kitajska gospodarska rast se bo letos upočasnila na 6,6 odstotka, prihodnje leto pa na 6,4 odstotka, medtem ko naj bi imela Indija letos 7,3-odstotno rast, ki bo prihodnje leto 7,7-odstotna.

Čeprav danes objavljena napoved kaže na rast globalnega gospodarstva, pa kaže tudi na nekatera tveganja, ki bi lahko ogrozila rast. Med drugim navaja ranljivost držav v razvoju in politično negotovost.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek