REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kapitulacija ZDA? Od trgovinske vojne do prijateljskega tona: Trump napovedal ponastavitev carin s Kitajsko

Kapitulacija ZDA? Od trgovinske vojne do prijateljskega tona: Trump napovedal ponastavitev carin s KitajskoAmeriški finančni minister in glavni trgovinski pogajalec sta se včeraj sestala s kitajskim podpredsednikom vlade, da bi razpravljala o prvih korakih pri reševanju trgovinskih sporov, in glede na ton Trumpovega sporočila se stvari premikajo v pravo smer. Vir: Posnetek zaslona, X

Kaj se dogaja za zidovi vile švicarskega veleposlanika pri Združenih narodih v Ženevi, kjer predstavniki Kitajske in ZDA poskušajo najti skupni trgovinski jezik - zaenkrat se le ugiba. Vendar se premikajo v zelo dobro smer, je nakazal tisti, ki je vse zakuhal - kralj carin, Donald Trump.

»Današnji sestanek s Kitajsko v Švici je bil zelo dober. Pogovarjali so se o mnogih stvareh, dosegli so veliko število sporazumov. Popolna ponastavitev je bila izpogajana na prijateljski, a konstruktiven način. Želimo si, da bi se Kitajska odprla ameriškemu poslovanju v korist tako Kitajske kot ZDA. DOSEŽEN JE BIL VELIK NAPREDEK,« je na omrežju Truth objavil ameriški predsednik.

Ameriški finančni minister Scott Bessent in glavni trgovinski pogajalec Jamieson Greer sta se včeraj sestala s kitajskim podpredsednikom He Lifengom, da bi razpravljala o prvih korakih pri reševanju trgovinskega spora, ki je nastal po tem, ko so ZDA sprožile baražni ogenj proti Kitajski.

V tej carinski vojni je Washington zvišal carine na uvoz iz Kitajske na 145 odstotkov, Peking pa je odgovoril s 125-odstotnimi carinami.

Vendar se je izkazalo, da si je Amerika s streljanjem na Kitajsko streljala v lastno koleno in da jo je njena carinska ofenziva pravzaprav ekonomsko samopoškodovala: destabilizirala je finančne trge, spodbudila domačo inflacijo, spodkopala industrijske zmogljivosti in povečala tveganje recesije.

»Neodgovorna zloraba carin s strani ZDA je očitno kršila pravila Svetovne trgovinske organizacije in destabilizirala svetovni gospodarski red.

Namesto da bi služile legitimnim ciljem, te kaznovalne carine predstavljajo poskus spodkopavanja multilateralnega trgovinskega sistema, kar škoduje legitimnim interesom držav po vsem svetu,« piše »Global Times« pred drugim dnevom pogajanj.

Ta kitajski dnevnik je tudi sporočil, da so se pogajanja začela na zahtevo ameriške strani.

In da se je Kitajska odločila za vzpostavitev stikov z ameriško stranjo, potem ko je v celoti preučila globalna pričakovanja, nacionalne interese ter zahtevo ameriških podjetij in potrošnikov.

»Global Times« še pravi, da če je Washington resnično zavezan reševanju trgovinskih konfliktov z dialogom, se mora najprej soočiti s škodo, ki so jo carine povzročile ne le svetovnemu trgovinskemu sistemu, temveč tudi lastnemu gospodarstvu in državljanom.

Poleg tega morajo imeti v mislih, kaj Kitajska prinaša v Ženevo – njeno gospodarstvo je v prvem četrtletju 2025 medletno zraslo za 5,4 odstotka, lani pa je skupni izvoz in uvoz blaga presegel 5,94 bilijona ameriških dolarjev.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek