petek, 07. februar 2025 leto 30 / št. 038
Nič plačil v rubljih – nič plina! Rusija zapira ventile, evropsko gospodarstvo drvi proti recesiji in restrikcijam!
![Nič plačil v rubljih – nič plina! Rusija zapira ventile, evropsko gospodarstvo drvi proti recesiji in restrikcijam!](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/putinplin.jpg?itok=0Jnoo2g2)
Sedanja vojna v Ukrajini in z njo povezane sankcije so tudi spopad interesov in pogledov.
In Rusija se je odločila, da ceno spopada dvigne tam, kjer je Evropa najslabša – na vprašanju bolečine.
Vprašanje je preprosto: Kdo lahko zdrži več – Rusija ali EU?
Germany right now. pic.twitter.com/BMgJfp5GhS
— Pérez Prado (@whatpeoplemean2) March 29, 2022
Ruski predsednik Vladimir Putin je prepričan, da so Rusi pripravljeni prenesti več pomanjkanja in da so na restrikcije pripravljeni bolje od državljanov Evropske unije.
Bodo državljani EU zaradi režima v Ukrajini, Volodimirja Zelenskega in »Azovcev« pripravljeni ugasniti radiatorje, hoditi peš, pristali na brezposelnost?
No, odgovor je seveda jasen.
In bo najbrž viden kmalu, na ulicah po Evropi.
Po 24.04 sigurno ne bo vec tako pameten. Pol bo pa spet jok. Kucan, Rusi in kdo ve bo se kriv za poraz velikega vodje.
— Miroslav (@Mirosla84990305) April 1, 2022
Rusija, preprosto povedano, smatra, da je vojna v Ukrajini v njenem strateškem in nacionalnem interesu.
Prepir o tem, ali bo Ukrajina del zveze NATO ali ne, pa je morda pomemben za imperialistično, ameriško elito in predvsem Washington – medtem ko večine delavcev v Evropi to prav nič ne zanima oziroma se celo strinjajo z argumenti Rusije.
Celo 52 odstotkov Francozov se strinja s Putinovimi argumenti o tem, zakaj je prišlo do vojne.
![Ladja za prevoz plina - LNG Ladja za prevoz plina - LNG](https://insajder.com/sites/default/files/lng2.jpg)
Vodilni mediji na Zahodu seveda ves čas ponavljajo laži, včeraj na primer ves dan o tem, kako vodilni ruski poveljniki v strahu pred »avtoritarnim Putinom« menda skrivajo prave podatke o »katastrofalni vojni« v Ukrajini.
Gre seveda za poceni zavajanja. Na njih je v New York Timesu takoj odgovoril tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov in izpostavil, da v ZDA očitno sploh ne razumejo, kako Rusija funkcionira.
Povedano preprosto je ves upravni aparat v Rusiji, vsa »elita«, ki upravlja z rusko državo že pred leti smatrala vstop Ukrajine in Gruzije v NATO za povsem nesprejemljivo ogrožanje Rusije.
Putin je zato zgolj izvrševalec volje velike večine, ki čuti in misli enako kot predsednik Rusije.
To razkrivajo tudi raziskave javnega mnenja centra Levada, po katerih se je popularnost Putina od januarja pa do danes dvignila z 69 na 83 odstotkov!
Russian President Vladimir Putin has his highest approval rating among Russians since September 2017, according to a poll released Wednesday by the independent Moscow-based Levada Center https://t.co/gYvMH13dMm
— Forbes (@Forbes) March 31, 2022
In sedaj sledi največji udarec, za katerega v EU še vedno menijo, da ga ne bo. A bo.
To je: »Jasna in pregledna shema… Odprite rubeljske račune v ruskih bankah… Če takšna plačila ne bodo izvedena, bomo to šteli za neplačilo… Nam nihče ne prodaja ničesar zastonj, mi pa se ne bomo ukvarjali z dobrodelnostjo… Se pravi, obstoječe pogodbe bodo ustavljene.«
Besede ruskega predsednika so bile pred 1. aprilom zelo jasne – in to seveda pomeni, da bodo članice EU ali spoštovale odločitev Rusije, ali pa bodo prisiljene ustaviti cele veje svojih industrij.
Russia's ruble & banking system are recovering after sanctions hit, thanks to oil & gas exports & currency controls. Ruble nearly back to prewar value. chart by @alyssafowers https://t.co/KIk0fBgrQh pic.twitter.com/77GTWcY5mW
— Jeanne Whalen (@JeanneWhalen) March 31, 2022
Ruski kupci plina iz »sovražnih držav«, članic EU in NATO, bodo morali odpreti rubeljske račune v nesankcionirani ruski banki, na primer v Gazprombank.
Prehod na rusko nacionalno valuto pri plačilu plina je bil objavljen v začetku tega meseca kot odgovor na zahodne sankcije proti Rusiji.
Zaradi te objave je rubelj takoj poskočil z zgodovinsko najnižjih vrednosti v primerjavi z ameriškim dolarjem in evrom, pri čemer je ruska valuta povrnila skoraj vse izgube, odkar se je kriza v Ukrajini začela pred več kot mesecem dni.
Dolar je bil vreden okoli 83 rubljev pred napadom na Ukrajino 23. februarja, sedaj pa se je po padcu na preko 150 rubljev, znova ustalil na okoli 85 rubljih.
Če pogledamo zadevo z druge plati, koliko podpisanih pogodb z Rusijo je razdrl zahod zaradi sankcij? Zahteva po plačevanju energentov v rubljih je pač protisankcija, mar ne?
— slo_as (@slo_as) April 1, 2022
Sedaj pa poglejmo, kako je Evropa odvisna od ruskega plina.
Odgovor je jasen - Evropa je močno odvisna od ruskega plina za ogrevanje in proizvodnjo električne energije.
#Putin declares that all "unfriendly countries" must open rouble accounts in Russian banks to buy natural #gas, starting April 1st. pic.twitter.com/EQQGCtDdYZ
— In Context (@incontextmedia) March 31, 2022
Ruski plin predstavlja približno 40 odstotkov celotne evropske porabe.
Uvoz plina iz Rusije v EU je letos znašal med 200 in 800 milijoni evrov na dan.
Kaj se bo v EU zgodilo brez ruskega plina?
After enforcing payment of gas in Rubles, Russia says “we will now supply food & agricultural produce only to friends.” So, no supplies to unfriendly EU/G7. Keep in mind, Russia’s the world’s largest grain producer along with India & China. Also wold’s largest exporter of wheat! pic.twitter.com/EQagNseGbM
— Joseph C. Okechukwu (@jcokechukwu) April 1, 2022
Evropska komisija je sporočila, da namerava letos zmanjšati odvisnost EU od ruskega plina za dve tretjini in končati odvisnost od ruskih oskrbe »zelo pred letom 2030.«
Vendar pa ekonomisti pravijo, da ni lahko nadomestiti 1550 teravatnih ur ruskega plina, dostavljenega v EU leta 2021. Evropa ne more hitro nadomestiti pomanjkanja dobave ruskih energentov; zato bo treba omejiti povpraševanje.
To pa pomeni – restrikcije. Vendar do njih ne bo prišlo takoj, pač pa šele konec aprila ali v začetku maja, ko bo potrebno plačati za prečrpan plin.
The biggest lesson from the war should be that being forced into a logic of "democracy" vs "authoritarian" blocs spells disaster for them.
— Arnaud Bertrand (@RnaudBertrand) March 31, 2022
As such the single most important strategic imperative is to break away from this crusade and focus on caring for their people's interests.
Medtem bo povečan uvoz utekočinjenega zemeljskega plina (UZP oz. LNG) na že tako tesnem svetovnem trgu povzročil ogromen pritisk na cene.
To bi bil velik udarec za evropsko gospodarstvo, ki že tako trpi zaradi visokih cen energije.
Dolgotrajna prekinitev oskrbe z ruskim plinom bi lahko povzročila celo, da bi nekatere države, ki so bolj izpostavljene nihanjem ruskega plina, kot sta Italija in Nemčija, morale sprejeti nujne ukrepe.
Nemški kancler Olaf Scholz je opozoril, da bi prepoved ruskega uvoza energentov povzročila gospodarsko recesijo po vsej Evropi.
— John Doe (@SlavFreeSpirit) April 1, 2022
Pri tej nespametni politiki v Evropi ostajajo brez ruskega plina, ki ga bodo ZDA - še naprej kupovale od Moskve.
In nato morda prodajale - Evropi?
Američani bodo kupovali cenejši ruski plin in nafto še naprej, glupi Evropejci pa bodo dražjega ameriškega, ker bojkotirajo ruskega. pic.twitter.com/vdjK0PfTQu
— Josef von Mlinaritz podpira galaktično vlado (@meteoriterain) March 5, 2022
A to ni vse, posledice bodo tudi globalne.
Obstaja nevarnost svetovne energetske krize. Rusija je po podatkih Mednarodne agencije za energijo največji izvoznik zemeljskega plina na svetu in drugi največji izvoznik surove nafte za Savdsko Arabijo.
Zamenjava ruskega plina za ameriški LNG ne bo lahka. Evropa bo morala kupovati plin na odprtem trgu, kar pomeni, da bo morala plačati več, če bo kupovala od držav, kot sta Katar ali ZDA.
Torej mislite, da bo življ. standard boljši, če bomo občutno več dajali za vojsko, zgubili ruski trg in za vsaj petino dražje od ZDA kupovali nafto in plin ter skrbeli v EU za milijone novih beguncev, katerim se zaradi lakote kmalu pridruži še Afrika? Da o inflaciji ne govorimo.
— gregor preac (@GPreac) March 26, 2022
Pomeni tudi, da plin, ki ga kupijo, ne bo šel drugam. Posledica bodo višje cene plina povsod, saj se države borijo za omejene zaloge.
To bo vplivalo tudi na cene nafte.
Rusija v Evropsko unijo dobavlja približno štiri milijone sodčkov nafte na dan. Za razliko od plina, katerega dobavo v večji meri še vedno urejajo dolgoročne pogodbe, je cena nafte nestanovitna in jo določata ponudba in povpraševanje.
The EU verbally refused to pay for gas in rubles, as Putin demanded, but in fact began to quietly buy up rubles, which resulted in the strengthening of the Russian currency by 21% in just a few days. The EU is circumventing the sanctions that it itself imposed. pic.twitter.com/ZWEtE83gXf
— StranNik142857 (@StranNik142857) March 30, 2022
Če se bo Evropa vseeno odločila opustiti rusko nafto, bi lahko cene surove narasle na 200 dolarjev za sod ali celo višje, opozarjajo analitiki.
In kdo bo prvi popustil?
Do zdaj so EU in države G7 zavračale zahtevo Rusije, da svoja plačila za plin spremenijo v rublje. Če bo Kremelj zaprl ventile, bo Rusija izgubila od 200 do 800 milijonov evrov za vsak dan embarga.
Bankovec za 5000 rubljev, fiksno vezan na vrednost 1 grama zlata. Edini denar, za katerega dobiš ruski plin ali nafto, če si nisi dober z njimi. To je zastava našega propada. pic.twitter.com/uqH4Zf0mdI
— Upravna Opica (@smrtfasizmu2022) March 28, 2022
Vendar bi Rusija lahko del plina preusmerila v Azijo.
Sestanek ruskega zunanjega ministra Sergeja Lavrova z voditelji azijskih držav ta teden v kitajskem Tunšiju kaže, da so dogovori o tem že stekli.
Evropa pa se bo verjetno soočila z gospodarsko krizo, ki je ni bilo videti od druge svetovne vojne, saj bi naraščajoče cene energije poslale gospodarstva regije v recesijo.
Cena prirodnog gasa za industrijske objekte u Turskoj od danas je veća za 50 %, a za domaćinstva za 35 %, saopštila je državna kompanija za uvoz gasa Botas.
— Jafi (@javorkaf) April 1, 2022
Turska svoje potrebe za energijom podmiruje gotovo u celosti uvozom, što je čini ranjivom na velike oscilacije cena.
Francija že tehta različne scenarije, ustavitev plina pa so v Parizu označili za »katastrofo.«
Le odhajajočemu predsedniku vlade na Slovenskem še vedno ni jasno, da v tej bitki navija za poraženo stran.
Hrvatska NA APARATIMA! Od sutra više ništa neće biti isto - gas skuplji za 16 posto, struja za 9,6 posto! https://t.co/ZA2fwbi6Rf
— Informer (@InformerNovine) March 31, 2022
In da se Rusija na tej točki - upravičeno - ne bo predala.
Janez Janša tako skupaj z ostalimi politiki Evropske unije pridno dela v korist naše skupne - škode.