sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Newyorški borzni indeksi teden sklenili z rahlimi padci
Borzno trgovanje na Wall Streetu je bilo minuli teden po dolgem času precej umirjeno in borzni tečaji niso zelo nihali. V ospredju so bili trgovinski prepiri med ZDA in Kitajsko, pa tudi krepitev dvoma v napovedani vrh med predsednikoma ZDA ter Severne Koreje, ker Pjongjang motijo skupne vojaške vaje med Južno Korejo in ZDA.
Industrijski indeks Dow Jones je v primerjavi s petkom preteklega tedna nazadoval za 116,08 točke oziroma 0,5 odstotka na 24.715,09 točke. Širši indeks Standard & Poor's 500 je izgubil 14,75 točke oziroma 0,5 odstotka in teden sklenil pri 2712,97 točke, tehnološki indeks Nasdaq Composite pa je nazadoval za 48,54 točke oziroma 0,7 odstotka na 7354,34 točke.
Dow Jones je v ponedeljek nadaljeval svoj osmi zaporedni dan rasti, napredovala pa sta tudi druga dva indeksa. Gospodarskih poročil ni bilo, vlagatelji pa so si belili glavo z nedeljskim tvitom ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da želi pomagati kitajskemu telekomunikacijskemu velikanu ZTE, ki zaradi ameriških sankcij izgublja delovna mesta.
Do konca tedna še vedno ni bilo jasno, kaj se dogaja, saj je Trump med volilno kampanjo leta 2016 ostro napadal Kitajsko zaradi nepoštenih trgovinskih odnosov z ZDA, letos pa zoper njo že uvedel trgovinske sankcije.
V torek so indeksi nazadovali, po mnenju analitikov zaradi naraščanja donosov ameriških obveznic. Ministrstvo za trgovino je malce razočaralo s poročilom o le 0,3-odstotni rasti trgovine na drobno v aprilu glede na marec, ko je ta narasla za 0,8 odstotka. Poročilo o prodaji zalog podjetij v marcu pa je bilo malce boljše, saj je ta narasla za 0,5 odstotka na 1438,3 milijarde dolarjev, kar je 6,4 odstotka več kot marca lani.
Optimizem se je na borze vrnil v sredo, ko so si indeksi skorajda pridobili nazaj vse, kar je šlo po zlu v torek, ne glede na zaostritev razmer na Bližnjem vzhodu ter grožnjo Severne Koreje, da bo morda odpovedala vrh med severnokorejskim voditeljem Kim Jong-unom in ameriškim predsednikom Trumpom.
Centralna banka Federal Reserve je poročala, da se je obseg ameriške industrijske proizvodnje aprila v primerjavi z marcem povečal za 0,7 odstotka, v primerjavi z aprilom lani pa za 3,5 odstotka. Gradnja novih hiš in stanovanj pa je glede na poročilo ministrstva za trgovino v ZDA aprila v primerjavi z marcem nazadovala za 3,7 odstotka na letno prilagojeno raven 1,287 milijona enot.
Newyorški Conference Board je v četrtek poročal o rasti indeksa vodilnih gospodarskih kazalnikov ZDA v aprilu za 0,4 odstotka v primerjavi z majem, trgovinski velikan Walmart pa je s poslovnimi rezultati v prvem četrtletju letošnjega leta presegel pričakovanja analitikov. Kljub temu so indeksi nazadovali, med drugim zaradi skrbi okrog trgovinskih nesoglasij med ZDA in Kitajsko.
Petkovo trgovanje se je sklenilo mešano, vendar brez večjih nihanj. Narasle so cene delnic zdravstvenih podjetij, padle pa cene finančnih in tehnoloških, kakor tudi energetskih zaradi padca cen nafte. Analitiki ocenjujejo še, da je zmeda v ameriško-kitajskih trgovinskih pogajanjih upočasnila zanimanje vlagateljev za delnice.
Kitajska naj bi ZDA ponudila zmanjšanja trgovinskega presežka za 200 milijard na leto, ni pa še znano, ali je ameriški predsednik Donald Trump to sprejel. Kitajska je potem to ponudbo tudi zanikala.
Od konca lanskega leta je Dow Jones doslej izgubil 4,13 točke oziroma 0,02 odstotka, S&P 500 je napredoval za 39,36 točke oziroma 1,5 odstotka, Nasdaq pa za 450,95 točke oziroma 6,5 odstotka.