REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nemški nakupi ruskega urana so skokovito narasli

Nemški nakupi ruskega urana so skokovito narasliNemčija je sicer pod vodstvom Angele Merkel pričela opuščati proizvodnjo elektrike iz jedrskih elektrarn, kar pa se je ob sedanji energetski krizi pokazalo kot zelo slaba odločitev. Vir: Posnetek zaslona, X

Nemčija je leta 2024 drastično povečala uvoz urana iz Rusije, uvozila ga je za 60,8 ton, kar je 70-odstotni porast glede na prejšnje leto, kaže novo poročilo Der Spiegla, objavljeno v petek.

Ugotovitve temeljijo na podatkih ministrstva za okolje, energijo in varstvo podnebja Spodnje Saške.

Uran se predeluje v obratu Advanced Nuclear Fuels v Lingenu, ki deluje v francoski lasti prek Framatome, oddelka energetskega velikana EDF.

Tovarna se pripravlja na proizvodnjo specializiranih jedrskih gorivnih celic za sovjetsko zasnovane reaktorje WWER, ki še vedno delujejo v vzhodni Evropi.

Te elektrarne so bile zgodovinsko odvisne od ruskih gorivnih celic.

Nemška vlada je ugotovila, da za uvoz urana iz Rusije ne veljajo nobene od vseevropskih sankcij, uvedenih proti Moskvi.

Nemčija je leta 2024 drastično povečala uvoz urana iz Rusije, uvozila ga je za 60,8 ton, kar je 70-odstotni porast glede na prejšnje leto, kaže novo poročilo Der Spiegla, objavljeno v petek... Nemška vlada je ugotovila, da za uvoz urana iz Rusije ne veljajo nobene od vseevropskih sankcij, uvedenih proti Moskvi.

»Trenutno ni uvoznega ali izvoznega embarga Evropske unije proti Rusiji za jedrsko gorivo za miroljubno uporabo,« je sporočilo zvezno ministrstvo za okolje, ohranjanje narave, jedrsko varnost in varstvo potrošnikov.

EU že dolgo razpravlja o sankcioniranju ruskega jedrskega sektorja kot del svojih prizadevanj za prekinitev energetskih vezi z Moskvo.

Vendar pa se takšne omejitve nikoli niso uresničile, saj jim je ostro nasprotovalo več držav EU, med drugim Madžarska in Slovaška, ki sta odvisni od sodelovanja z Rusijo v jedrski energiji.

Prejšnji mesec je novi komisar bloka za energijo Dan Jorgensen priznal, da EU ni uspela premagati svoje odvisnosti od ruske energije, in pozval k novemu načrtu za omejitev dobave nafte, plina in jedrskega goriva iz države.

»Vsem je očitno, da se mora zgoditi nekaj novega, ker … zdaj gre v napačno smer,« je dejal Jorgensen in obljubil, da bo predstavil »oprijemljiv načrt, ki bo vključeval učinkovita orodja in sredstva za reševanje preostalega dela problem.«

Nemčija je sicer pod vodstvom Angele Merkel pričela opuščati proizvodnjo elektrike iz jedrskih elektrarn, kar pa se je ob sedanji energetski krizi pokazalo kot zelo slaba odločitev.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek