sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Nemška avtomobilska industrija opozarja ZDA glede morebitnega povečanja uvoznih dajatev
Nemška zveza avtomobilske industrije (VDA) se je odzvala na poročanja medijev, da naj bi ameriški uradniki svetovali predsedniku Donaldu Trumpu, da uvozi evropskih avtomobilov škodijo ameriški nacionalni varnosti.
S tem so se okrepila namigovanja, da bo Trump uvedel dodatne uvozne dajatve na evropske avtomobile, kar bi prizadelo številne države v Evropi.
VDA je tako kritizirala kakršnokoli namero ZDA, da bi uvoze evropskih avtomobilov označila za grožnjo ameriški nacionalni varnosti.
Pri tem so izpostavili, da nemški proizvajalci avtomobilov imajo samo v ZDA okoli 300 tovarn, v katerih zaposlujejo več kot 113.000 ljudi in so tudi največji izvozniki avtomobilov v tej severnoameriški državi.
»Vse to krepi ZDA in ne more biti vidno kot varnostni problem,« so poudarili pri VDA.
Trump je lanskega maja zadolžil ameriško trgovinsko ministrstvo, da izvede raziskavo, kako uvozi tujih avtomobilov ogrožajo ameriško nacionalno varnost. V primeru, če bo ministrstvo ugotovilo, da imajo vsi ali samo nekateri uvozi posledice na nacionalno varnost, ima predsednik 90 dni, da se odloči, ali se bodo uvedle dodatne dajatve (do 25 odstotkov).
Glavni namen povečanih dajatev ni pridobitev dodatnega vira dohodka za ameriško gospodarstvo, ampak zmanjšati povpraševanje in nakup tujih avtomobilov (v korist ameriških).
Nemški mediji tako poročajo, da naj bi ameriški vladni uradniki obvestili Belo hišo, da uvoz evropskih avtomobilov škodi nacionalni varnosti.
A po poročanju Reutersa se Trump še ni odločil, kaj bo storil, saj temu nasprotujejo drugi deli ameriške vlade. Uvedbi povečanih dajatev nasprotujejo tudi ameriški ekonomisti, saj opozarjajo, da je ameriška avtomobilska industrija odvisna od uvoza avtomobilskih delov.
V najhujši obliki bi lahko povečane dajatve povzročile izgubo okoli 370.000 delovnih mest v avtomobilski industriji, pri čemer bi na leto prodali 1,3 milijona avtomobilov manj, je sporočil ameriški Center za avtomobilsko raziskavo.
Že lani so večji avtomobilski proizvajalci opozorili, da se obetajo dvigi cen avtomobilov v skupni vrednosti okoli 73 milijard evrov na leto.
V primeru uvedbe ameriških dajatev na uvoz tujih avtomobilov bodo nedvoumno sledile uvedbe dajatev s strani Evropske unije in Japonske, ki sta dva največja izvoznika avtomobilov v ZDA.
Na sobotni novinarski konferenci, v sklopu Münchenske varnostne konference, je nemška kanclerka Angela Merkel dejala, da je »zaskrbljujoče«, da ZDA razmišljajo o tem, da avtomobili, ki jih v ZDA naredijo nemški proizvajalci, predstavljajo nacionalno-varnostno grožnjo.
Trump je v sklopu izpolnjevanja svoje predvolilne obljube o zmanjšanju trgovinskega deficita in povečanju ameriške industrije že uvedel povečane tarife na uvoz jekla, aluminija, sončnih celic in številne kitajske proizvode, še poroča DW.