nedelja, 22. december 2024 leto 29 / št. 357
Nekdanji delavci cerkniškega Bresta oživili del proizvodnje
Dva meseca po začetku stečaja cerkniškega Bresta je pet nekdanjih delavcev ustanovilo novo podjetje Bestwood. Od stečajnega upravitelja Andreja Razdriha so za leto dni najeli stroje in prostore nekdanjega Bresta ter se z naročnikom že dogovorili za delo. Proizvodnja bo stekla prihodnji teden, delo pa bo dobilo od 20 do 30 nekdanjih delavcev Bresta.
Kot je ta teden prva poročala Televizija Slovenija (TVS), se je družba za posle dogovorila z enim od nekdanjih poslovnih partnerjev Bresta. Andraž Opeka iz družbe je za TVS povedal, da so bili proizvodni prostori ob njihovem prevzemu še v dobrem stanju.
Razdrih je za STA pojasnil, da se je za oddajo prostorov Bestwoodu v prvi vrsti odločil zaradi interesov upnikov, ki jih mora kot stečajni upravitelj varovati. Precej lažje je namreč prodati delujočo kot zapuščeno tovarno, je poudaril.
Razlog so tudi visoki stroški obratovanja. "Gre za 27.000 kvadratnih metrov zidanih površin, in sicer velikih hal. Obratovalni stroški so zelo visoki, zlasti ogrevanje. To pa je pomembno, saj brez njega ob hudih zimah pride do zmrzovanja, kar bi povzročilo veliko škodo," je poudaril Razdrih in pojasnil, da bo vse stroške obratovanja zdaj kril najemnik.
Razdrih sicer upa in pričakuje, da bo Bestwoodu uspelo poslovati tudi dolgoročno. "Skupina delavcev, ki je ustanovila Bestwood, je po moji oceni najboljša skupina Brestovih delavcev, ki se je ukvarjala s proizvodnjo," je dejal. Ob tem je poudaril, da pri Brestu ni bila težava v proizvodnji oziroma kakovosti dela, temveč v preveliki zadolženosti.
Dodal je, da je dober obet za uspeh tudi dejstvo, da so delavci Bestwood ustanovili v sodelovanju z enim od svojih naročnikov. Uspeh podjetja ima po Razdrihovih besedah tudi širši pomen, saj bi pomenil nadaljevanje 70-letne tradicije in ohranitev delovnih mest v Cerknici.
Interesenta za celoten kompleks še ni in ga pred poletjem tudi ne bo, ocenjuje Razdrih. Od stečaja sta namreč minila šele dva meseca, zato se še niti niso končali vsi stečajni postopki, je poudaril. "Šele ko bodo razpisane dražbe bomo videli, ali je interes in kakšen je; ali za celoten kompleks ali za posamezne hale," je pojasnil. Je pa zanimanje za najem posameznih objektov, je dodal.
Cerkniški župan Marko Rupar je za STA povedal, da odločitev o ustanovitvi podjetja Bestwood pozdravlja. Za namero nekdanjih Brestovih delovodij je od Opeke izvedel že kmalu po stečaju. Prepričan je, da bi bilo brez takšne poteze proizvodnjo na tem mestu "praktično nemogoče ponovno zagnati".
Tudi on ocenjuje, da ima Bestwood dolgoročnejšo perspektivo, saj je kupec po Opekinih besedah v proizvodnjo pripravljen vložiti tudi nekaj kapitala. "Tradicija je, prostori in stroji tudi. Če sta volja in pravo vodstvo, imajo možnost preživetja," je dejal Rupar. Poudaril je, da je v začetni fazi najpomembneje pridobiti kupca, saj "ni težava narediti izdelek, temveč prodati ga".
Občina lahko Bestwoodu pomaga s subvencijami za nove zaposlitve. Razpis bodo objavili v kratkem, je še pojasnil Rupar.
Nekdanji velikan lesnopredelovalne industrije je nekoč zaposloval 2000 ljudi. Družba, ki jo je preko podjetja Finstro obvladoval Mitja Strohsack z družino, je v večje težave zašla leta 2012, ko je švedski proizvajalec pohištva Ikea po 15 letih proizvodnjo iz Bresta preselil na Poljsko.
Leta 2014 je družba prejela 1,8 milijona evrov dolgoročnega posojila v okviru državne pomoči, saj je bilo po prepričanju gospodarskega ministrstva smiselno ohraniti zdravo proizvodno jedro v družbi, stečaj pa bi imel za regijo, v kateri posluje, negativne gospodarsko-socialne posledice. Posojilo naj bi Brest začel odplačevati lani.