REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Napaka pa taka: Nemčija zdaj odvisna od ameriškega LNG

Napaka pa taka: Nemčija zdaj odvisna od ameriškega LNGSabotaža plinovoda Severni tok je nemško odvisnost od ruskega zemeljskega plina spremenila v odvisnost od pregrešno dragega utekočinjenega zemeljskega plina (LNG) iz ZDA, je opozoril poslanec nemškega Bundestaga. Vir: Posnetek zaslona, Telegram

Sabotaža plinovoda Severni tok je nemško odvisnost od ruskega zemeljskega plina spremenila v odvisnost od utekočinjenega zemeljskega plina (LNG) iz ZDA, je opozoril poslanec nemškega Bundestaga Andrej Hunko.

Nemčija je drago plačala lanske eksplozije na cevovodih v Baltskem morju, ki so bili zgrajeni za dostavo poceni zemeljskega plina iz Rusije, je v četrtkovem intervjuju za časnik Global Times dejal politik iz stranke Die Linke. Opozoril je, da je Berlin zaradi sabotaže plinovoda Severni tok ostal brez možnosti, da »izbira, kateri plin je boljši in cenejši ter kateri je okoljsko primernejši.«

»Prej se je pod političnim pritiskom odločalo, ali bomo plin uporabljali ali ne. Toda zdaj ni niti infrastrukture za uporabo plina,« in »to je največji vpliv,« je dejal Hunko.

Nemčija je z ruskim plinom pokrivala do 40 odstotkov svojih potreb.

Lani je Berlinu uspelo zmanjšati odvisnost od goriva iz sankcionirane države, tako da ga je nadomestil z uvozom utekočinjenega zemeljskega plina iz ZDA, »ki je veliko dražji in slabši z okoljskega vidika«, pravi Hunko.

Politik je prepričan, da so bile eksplozije pri danskem otoku Bornholm v Baltskem morju septembra lani dejanje »ekonomske vojne«, ki ji tarča ni bila samo Nemčija, ampak celotna Evropska unija.

Plinovod Severni tok 1, ki je potekal pod Baltskim morjem in prenašal zemeljski plin iz Rusije v Nemčijo, skupaj z na novo zgrajenim, a nikoli uporabljenim Severnim tokom 2, sta septembra lani razstrelile podvodne bombe. Zato ne moreta več obratovati.

»Kdo ima od tega korist? To je jasno. To so predvsem ZDA in druge države, ki zdaj izvažajo plin v Nemčijo,« je dejal Hunko in dodal: »To ne pomeni samo višjih cen plina za nemško prebivalstvo, ampak tudi problem za nemško industrijo.«

Pred konfliktom v Ukrajini je bila Nemčija že v gospodarskih težavah zaradi pomanjkanja usposobljenega osebja in umirjene rasti produktivnosti.

Močan skok cen energije je od takrat zadal resen udarec gospodarstvu, ki temelji na nizkih cenah energije in izvozu, opozarja Hunko.

Opozoril je še, da naraščajoči stroški energije in surovin ter posledične omejitve naložb silijo nekatera velika podjetja, da zapustijo državo, ker »velika podjetja niso več tako zainteresirana, da ostanejo v Nemčiji«.

Nekatera podjetja so se že preselila v ZDA, je dejal politik, ki meni, da že to kaže na gospodarsko tekmovanje med ZDA, Nemčijo in Evropo.

Da sta od napada na plinovode Severni tok najbolj profitirali ZDA in Norveška opozarja tudi publicist in nekdanji britanski diplomat Craig Murray.

Norveška, prva po prodaji plina EU
Norveška, zdaj prva po prodaji plina EU. Vir: Posnetek zaslona

Murray opozarja, da v svojem prelomnem članku o tem, kako sta ZDA in Norveška uničili plinovode Severni tok tega veteran ameriškega raziskovalnega novinarstva in Pulitzerjev nagrajenec Seymour Sy Hersh ne poudarja posebej, a da podatki to potrjujejo.

Tudi Norveška je namreč prav zato že leta 2022 prehitela Rusijo na mestu največje dobaviteljice plina.

Za precej višjo ceno, seveda...

»Sy tega ne poudarja preveč, vendar je vredno povedati več o tem, da sta Norveška in ZDA seveda dve državi, ki sta imeli od razstrelitve plinovoda ogromne finančne koristi.

Obe državi sta pridobili ogromne izvozne presežke s skokom cen plina, ampak ob tem je Norveška neposredno nadomestila ruski plin v vrednosti približno 40 milijard dolarjev na leto.

Od leta 2023 bodo Združene države na tem seznamu na drugem mestu za Norveško, po odprtju dveh novih terminalov za utekočinjen zemeljski plin v Nemčiji v zadnjih dveh mesecih, zgrajenih za zamenjavo ruskega plina z dobavo iz ZDA in Katarja poudarja v svojem komentarju nekdanji britanski diplomat Craig Murray, znan tudi kot novinar in politični aktivist.

»Torej je Rusija zaradi uničenja Severnega toka finančno močno izgubila in komu je to koristilo?

ZDA in Norveški, državama, ki sta razstrelili plinovod!

Seveda pa ta vojna nima nič skupnega z denarjem ali ogljikovodiki, temveč gre le za 'svobodo in demokracijo' ...,« sklene s kančkom cinizma komentator, ki se še posebej zgraža tudi nad tem, kako o celotnem primeru zahodni mediji praviloma - strahopetno molčijo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek