REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Največja žrtev ameriških carin: Ekonomist razkril, katero državo bodo »ubili« Trumpovi ukrepi

Največja žrtev ameriških carin: Ekonomist razkril, katero državo bodo »ubili« Trumpovi ukrepiMajhno afriško kraljestvo Lesoto zaračunava 99-odstotno carino na ameriški uvoz, izvozi pa za 237 milijonov blaga v ZDA, zlagano trdi administracija Donalda Trumpa. Vir: Posnetek zaslona, X

Med carinami, ki jih je v četrtek napovedal ameriški predsednik Donald Trump, bo najvišja stopnja - kar 50-odstotna! - prizadela Lesoto, kraljestvo v južni Afriki, ki v ZDA izvaža predvsem diamante in kavbojke.

Lesoto ima le dve milijardi dolarjev bruto domačega proizvoda. Lanski izvoz v ZDA je bil ocenjen na 237 milijonov dolarjev. Afriška država med drugim proizvaja kavbojke Levi’s za ameriški trg, prek programa proste trgovine AGOA.

»50-odstotna recipročna carina ameriške vlade bo uničila industrijo oblačil v Lesotu,« je za Reuters povedal ekonomski analitik Thabo Qhesi.

Tekstilna industrija v Lesotu zaposluje približno 40.000 delavcev in zagotavlja skoraj 90 odstotkov proizvodnih in izvoznih delovnih mest.

Qhesi, ki dela v prestolnici Maseru, pravi, da bi zaprtje tovarn s seboj povleklo v prepad tudi nepremičnine in živilsko industrijo, ki sta odvisni od tekstilnih delavcev.

»Lesoto bo v resnici umrl,« poudarja analitik.

Sekhoane Masokela, prodajalec koruze v Maseruju, je za Reuters povedal, da so Trumpove carine signal, da bi se Lesoto moral obrniti na druge trge.

»ZDA niso edina država, Washington nam zdaj daje priložnost, da prekinemo vezi z njimi in poiščemo druge države. Jasno je, da z nami Trump ne bo več sodeloval,« pravi Masokela.

Ameriška formula »recipročnih« carin ustreza približno polovici carin, ki naj bi jo posamezna država zaračunala za uvoz blaga iz ZDA. Tako naj bi na primer Lesoto trenutno zaračunaval 99-odstotno dajatev za uvoz iz ZDA.

Za Lesoto je izračun takšen: (236 milijonov USD - 7 milijonov USD) / 235 milijonov USD = 97 odstotkov. To je »carina«, ki naj bi jo Lesoto zaračunaval ZDA, in polovica te carine, torej približno 50 odstotkov, je tisto, kar ZDA sedaj, kot je to napovedal Trump, »recipročno« zaračunajo Lesotu. Zelo enostavno je razumeti, zakaj to sploh nima smisla.

A to sploh ni res. Trumpovi strokovnjaki so si carine Lesota preprosto izmislili.

To, kar trdijo, da so carine Lesota na ameriško blago je v resnici številka, ki so jo dobili ob upoštevanju trgovinskega primankljaja, ki ga imajo ZDA z Lesotom.

Dejansko Lesoto kot član Južnoafriške carinske unije (SACU) uporablja skupno zunanjo carinsko stopnjo, ki jo je vzpostavil ta regionalni trgovinski blok.

To pomeni, da za ameriške izdelke uporablja enake carine kot Južna Afrika in tri druge članice bloka: Namibija, Eswatini in Bocvana.

Ker so torej carine, ki jo teh pet držav uporablja za ameriške izdelke, popolnoma enake, bi morale ZDA, če bi držale napovedi ameriške vlade, za vse te izdelke uvesti 50-odstotno carinsko stopnjo.

A to se ni zgodilo. Južna Afrika je dobila 30 odstotkov, Namibija 21 odstokov, Bocvana 37 odstotkov in Eswatini le 10 odstotkov, kar je najnižja možna stopnja med vsemi državami.

Kako je to mogoče?

Način dejanskega ameriškega izračunavanja carin temelji na poenostavljeni in ekonomsko nesmiselni formuli: vzameš trgovinski primanjkljaj ZDA z državo, ga deliš z izvozom te države v ZDA in to - lažno - razglasiš za »carino, ki jo zaračunavajo ZDA.«

Način dejanskega ameriškega izračunavanja carin temelji na poenostavljeni in ekonomsko nesmiselni formuli: vzameš trgovinski primanjkljaj ZDA z državo, ga deliš z izvozom te države v ZDA in to - lažno - razglasiš za »carino, ki jo zaračunavajo ZDA.«

Za Lesoto je izračun takšen: (236 milijonov USD - 7 milijonov USD) / 235 milijonov USD = 97 odstotkov. To je »carina«, ki naj bi jo Lesoto zaračunaval ZDA, in polovica te carine, tj. približno 50 odstotkov, je tisto, kar ZDA sedaj, kot je to napovedal Trump, »recipročno« zaračunajo Lesotu.

In kakšne so resnične carine v Lesotu?

Uvozne carine struktura Lesota so po svetovnih standardih zmerno zaščitne, vendar ne ekstremne. Enostavna povprečna tarifa carin je približno 7-8 odstotkov.

Več kot 60 odstotkov carinskih postavk je brez dajatev, kar pomeni nizke ali ničelne dajatve za številne postavke.

Vendar so v nekaterih sektorjih (zlasti v kmetijstvu in oblačilih) višje stopnje. Carine v kmetijskem sektorju so v povprečju nekoliko višje (približno 9-10 odstotkov) kot carine za nekmetijsko blago (do 7,5 odstotka), kar kaže na večjo zaščito živilskih proizvodov. Najvišje carine, 96-odstotne uporabljajo le za nekaj zelo zaščitenih izdelkov (na primer rabljena oblačila).

Za večino standardnega blaga veljajo veliko nižje dajatve.

Poleg carine se za nekatere uvožene izdelke uporabljajo tudi trošarine (pogosto v obliki dajatev ad valorem) v skladu s skupnim trošarinskim režimom SACU. Za številne izdelke za široko porabo velja 10-odstotna trošarina ad valorem (»davek na luksuz«). To velja za izdelke, kot so elektronika, gospodinjski aparati in motorna vozila, z nekaterimi izjemami.

Za nekatere trošarinske izdelke, kot so tobak, alkohol in gorivo, veljajo posebne davčne stopnje ali formule (pogosto zelo visoke), vendar to ni nič nenavadnega. Predvsem pa je POPOLNA LAŽ, da naj bi imel Lesoto 99-odstotne carine na blago iz ZDA.

Zelo enostavno je razumeti, zakaj to sploh nima smisla.

Prvič, Lesoto ne more storiti ničesar: ne more spremeniti carin, ki jih domnevno zaračunava ZDA, in tako zmanjšati carine, ki jo zaračunava ZDA.

ZDA »odgovarjajo«, vendar pa, še enkrat, to NE temelji na nobeni carini, ki jo zaračunavajo. Prav tako ne morejo storiti veliko za zmanjšanje trgovinskega primanjkljaja, ki ga imajo z ZDA, ker, še enkrat, preprosto nimajo dovolj denarja za nakup ameriških izdelkov.

Tudi glavni razlog, ki ga je Trump navedel za carine, je, da se proizvodnja vrne v ZDA. Toda da bi Lesoto »vrnil proizvodnjo« v ZDA nima nobenega smisla, saj 47,3 odstotka izvoza Lesota predstavljajo diamanti. Kako bi lahko »proizvodnjo« teh diamantov »vrnili v ZDA«?!

Primer Lesota razkriva temeljno gospodarsko neskladnost Trumpovih carin.

Gorsko državo, ki jo z vseh strani obdaja Južna Afrika, je že prizadela ukinitev USAID-a, od čigar pomoči je bila odvisna pri spopadanju z epidemijo HIV.

Ob vsem tem pa je prejšnji mesec Trump opisal Lesoto kot »državo, za katero še nihče nikoli ni slišal«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek