REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Na zmanjšanje proizvodnje pristale tudi nečlanice Opeca (dopolnjeno)

Na zmanjšanje proizvodnje pristale tudi nečlanice Opeca (dopolnjeno)

Dogovoru članic Organizacije držav izvoznic nafte (Opec) o zmanjšanju proizvodnje so se na današnjem srečanju na Dunaju pridružile tudi številne nečlanice kartela. Dvanajst držav, med njimi Rusija, je obljubilo zmanjšanje proizvodnje za skupaj 558.000 sodov dnevno, je povedal katarski naftni minister Mohamed Bin Saleh Al-Sada.

Samo Rusija, trenutno največja proizvajalka nafte na svetu, namerava po sedanjih podatkih načrpati 300.000 159-litrskih sodov nafte manj kot doslej, je poročala nemška tiskovna agencija dpa.

Članice Opeca so že na srečanju konec novembra napovedale zmanjšanje svoje proizvodnje v prvi polovici leta 2017 za 1,2 milijona na 32,5 milijona sodov nafte dnevno.

Skupaj se je torej zdaj več kot 20 držav odločilo, da bodo v bodoče načrpale manj nafte kot zdaj. S tem želijo doseči vnovično rast cen nafte.

To pa pomeni, da bodo pogonska goriva in kurilno olje za potrošnike vsaj na kratek rok dražji. Kakšen vpliv bo imel dogovor na cene v letu 2017, ni povsem jasno. Analitiki ocenjujejo, da bo kljub temu ponudba nafte na svetovnem trgu še vedno večja od povpraševanja.

"To je zgodovinski dan," je bil še pred začetkom pogovorov optimističen generalni sekretar Opeca Mohamed Barkindo. Opecovemu povabilu se je odzvalo več kot deset držav, med njimi poleg Rusije tudi Mehika, Azerbajdžan, Kazahstan, Bahrajn, Bolivija, Oman, Sudan in Južni Sudan.

Da gre za zgodovinski dogodek, je dejal tudi ruski minister za energetiko Aleksander Novak. Še nikoli doslej se ni zgodilo, da bi oblikovali tako široko koalicijo članic Opeca in preostalih proizvajalk nafte.

Države, ki so odločene zmanjšati svojo proizvodnjo, prispevajo več kot polovico vse svetovne proizvodnje nafte. Savdski minister za nafto Kalid al-Falih je dejal, da bo ukrep koristen tudi za svetovno gospodarstvo, ne le za proizvajalke ter naftno in plinsko industrijo.

Spoštovanje dogovora bo nadzoroval skupni odbor, v katerem bo pet članic in nečlanic Opeca.

Cene nafte so se že po objavi dogovora, ki so ga članice Opeca dosegle 30. novembra, občutno zvišale. Severnomorska nafta brent se je od tedaj podražila za okoli 15 odstotkov na skoraj 55 dolarjev za sod.

Tokrat se je prvič po letu 2008 zgodilo, da so se članice in nečlanice Opeca skupaj dogovorile o zmanjšanju proizvodnje. Vse skupaj je krepko znižanje cen nafte v obdobju od leta 2014 močno prizadelo.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek