REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Mračna prognoza: Letos bo pridelava žita v EU zaradi suše upadla, opozarjajo analitiki Strategie Grains

Mračna prognoza: Letos bo pridelava žita v EU zaradi suše upadla, opozarjajo analitiki Strategie GrainsUkrajinski predsednik Volodimir Zelenski pogojuje izvoz žit. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Proizvodnja pšenice in drugih žit v Evropski uniji naj bi letos padla, poroča Wall Street Journal, ki se sklicuje na raziskavo kmetijskega svetovalnega podjetja Strategie Grains, objavljeno v četrtek.

Slaba letina v EU bi lahko dodatno pritiskala na trge žita, ocenjuje podjetje.

To je seveda precej slaba napoved za Evropsko unijo, ki je v težavah že zaradi sankcij, ki jih je pod taktirko ZDA uvedla proti Rusiji in so podražile življenje Evropejcev.

Glede na raziskavo naj bi EU letos proizvedla skoraj 5 odstotkov manj pšenice v primerjavi z letom 2021.

Predvidena je bila tudi proizvodnja 278,8 milijona ton vseh žit v rastni sezoni 2022 – 2023, kar je več kot 4 odstotkov manj kot lani, vse to pa zaradi suhega vremena.

Za več kot 5 odstotkov naj bi se zmanjšala tudi proizvodnja v Franciji, ki je peti največji pridelovalec pšenice na svetu.

Po podatkih francoskega ministrstva za kmetijstvo država predstavlja približno 18 odstotkov evropske kmetijske proizvodnje.

Svetovni trg hrane, ki sta ga že prizadela nestanovitno vreme in pandemija covida, je dobil nov udarec tudi zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in zahodnih sankcij proti Moskvi.

Francija je tudi četrta največja izvoznica pšenice na svetu.

Poleg suhega vremena so kmetijska zemljišča v državi prizadela huda neurja, ki so poškodovala polja pšenice ter nasade sadja in vinograde.

»V kombinaciji z ekstremnimi vročinami – živo srebro se je dvignilo precej nad sezonsko povprečje! – je to vreme negativno vplivalo na stanje vseh žitnih pridelkov v Evropi v obdobju kritičnih faz oblikovanja pridelka,« ocenjujejo v Strategie Grains.

Mračna napoved prihaja v času, ko se žitna kriza čuti po vsem svetu, saj so cene pšenice v zadnjih dveh mesecih narasle na rekordno visoke vrednosti.

Svetovni trg hrane, ki sta ga že prizadela nestanovitno vreme in pandemija covida, je dobil tako nov udarec tudi zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in zahodnih sankcij proti Moskvi.

Splošno klavrno stanje ne pomaga popraviti niti ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.

Zelenski je namreč odločen, da ne bo dovolil izvoza nobenega žita.

Najraje bi pustil, da v pristaniščih zgnije 25 milijonov ton žita, če Zahod ne bo ustregel njegovim zahtevam.

Tako je zdaj -, ko se je razvedelo, da Rusija v resnici ne preprečuje izvoz žit, kot je sprva trdil Zelenski in da so dejanski problem mine, ki so jih ukrajinske sile posejale v črnomorskih lukah - postalo jasno, da pravzaprav Ukrajina postavlja pogoje za nadaljevanje izvoza žit.

»Nobeno žito ne bo šlo nikamor, če ne bo zagotovljena varnost Ukrajine,« je zabičal visoki uradnik režima v Kijevu.

Rusija in Ukrajina skupaj izvozita več kot četrtino svetovne pšenice.

Rusija je tudi največji svetovni izvoznik gnojil.

Toda njena gnojila in žito so blokirani, saj so pod sankcijami ladje, ki jih prevažajo.

Tako sankcije Evropske unije proti Rusiji v resnici škodijo tudi – prebivalcem EU.

Seveda tudi Američanom, kot kaže tvit spodaj.

»Torej prepoved ruske nafte škodi Ameriki veliko bolj kot Rusiji sami? Morda Joe Biden ne bi smel provocirati Rusije z grožnjo, da bo sprejel Ukrajino v NATO. In vojna, smrti, naraščanje cen nafte in plina ter nevarnost svetovnega pomanjkanja pšenice - se ne bi dogajali ... SPLOH,« je zavoženost ukrepov zahodnih odločevalcev komentiral eden od uporabnikov Twitterja.

Vse to je sprožilo strah pred globalno prehransko negotovostjo in lakoto.

Izvršni direktor Svetovnega programa za hrano OZN David Beasley je ob tem dejal, da 49 milijonov ljudi v 43 državah že »trka na vrata lakote.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek