REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Manj za zdravila: Trump napoveduje svoj najbolj »pomemben in vpliven« izvršni ukaz

Manj za zdravila: Trump napoveduje svoj najbolj »pomemben in vpliven« izvršni ukaz

Ameriški predsednik Donald Trump bo podpisal obsežen izvršni ukaz, s katerim bo cene zdravil na recept v Ameriki znižal za do 80 odstotkov in sicer z ukazom, ki ga je razglasil kot »enega najpomembnejših in najbolj vplivnih« v zgodovini države.

V nedeljo je Trump v objavi na svojem socialnem omrežju Truth skrivnostno napovedal, da bo njegov »naslednji TRUTH eden najbolj pomembnih in vplivnih, kar sem jih kdaj izdal.« 

Tri ure pozneje je predsednik napovedal, da bo podpisal »enega najbolj posledičnih izvršnih ukazov v zgodovini naše države«, katerega cilj je zmanjšati stroške zdravil na recept z uskladitvijo z najnižjimi svetovnimi cenami.

»Uvedel bom politiko najugodnejšega naroda, po kateri bodo Združene države plačevale enako ceno kot narod, ki plačuje najnižjo ceno kjer koli na svetu,« je v nadaljnji objavi zapisal Trump. »Cene zdravil na recept in farmacevtskih izdelkov se bodo skoraj takoj ZNIŽALE za 30 do 80 odstotkov.«

Za zdravila na recept ZDA trenutno porabijo okoli 400 milijard dolarjev na leto, pri čemer pogosto plačajo trikrat več kot druge države in več kot katerakoli druga država, kažejo nacionalni računi zdravstvenih izdatkov.

Trump je zatrdil, da bo sprememba »prvič po mnogih letih prinesla PRAVIČNOST AMERIKI«, prihranila bilijone in znižala stroške zdravstvenega varstva po vsej državi.

Trump je zatrdil, da bo sprememba »prvič po mnogih letih prinesla PRAVIČNOST AMERIKI«, prihranila bilijone in znižala stroške zdravstvenega varstva po vsej državi.

»Naša država bo končno obravnavana pošteno, stroški zdravstvenega varstva naših državljanov pa se bodo zmanjšali za številke, o katerih prej nismo niti razmišljali,« je dodal.

Politika bo vplivala na sistem Medicare, v okviru katerega je zavarovanih približno 70 milijonov starejših Američanov.

V prejšnjem mandatu si je Trump prizadeval znižati cene zdravil, ki jih uporabljajo zdravniki, tako da jih je primerjal s cenami v enakovrednih državah z državno določenimi cenami.

Ukaz so blokirala ameriška sodišča, kasneje pa ga je preklicala administracija nekdanjega predsednika Joeja Bidena.

Pravne ovire za te politike so bile odpravljene leta 2022, ko je kongres pod vodstvom demokratov sprejel zakon o zmanjšanju inflacije, s katerim je Medicare dobil omejena pogajalska pooblastila.

Organizacija Pharmaceutical Research and Manufacturers of America, ki je tožila Trumpovo administracijo zaradi podobnih prizadevanj, je za Financial Times dejala, da je »vladno določanje cen v kakršni koli obliki slabo za ameriške bolnike«, in za naraščajoče stroške okrivila »posrednike v sistemu«.

Farmacevtski sektor je vodil tudi kampanjo proti omejevanju cen, saj opozarja, da bi to lahko omejilo inovacije in zmanjšalo porabo za raziskave.

Trump je te trditve zavrnil in obtožil farmacevtska podjetja, da stroške raziskav uporabljajo kot izgovor za previsoke stroške za potrošnike.

»Vse te stroške so in bi brez kakršnegakoli razloga nosili 'neumneži' Amerike, SAMI,« je dejal.

Toda Brian Berletic opozarja, da gre znova za prenapihnjeno napoved ameriške admonistracije.

»To je ena najbolj žaljivih izjav Trumpove administracije do zdaj za ameriško javnost, ki se pretvarja, da se upira veliki farmaciji, medtem ko laže, da bi jo zaščitila;

1. Farmacevtske korporacije, ki zaračunavajo previsoke cene zdravil, so predvsem ameriška podjetja! 

To je ena najbolj žaljivih izjav Trumpove administracije do zdaj za ameriško javnost, ki se pretvarja, da se upira veliki farmaciji, medtem ko laže, da bi jo zaščitila.

2. Velika farmacija mora prodajati ceneje drugje zato, ker bodo v nasprotnem primeru druge države, kot sta Tajska ali Indija, dobesedno same izdelovale zdravila, čeprav ZDA pravijo, da je to nezakonito, in potem veliki farmaciji ne bodo plačale ničesar;

3. Celo pri 30-80-odstotni pocenitvi velika farmacija še vedno močno pretirava pri cenah za bolnike, ki ta zdravila pogosto potrebujejo samo za življenje - Trumpova administracija ponavlja veliko laž, da velika farmacija veliko porabi za raziskave in razvoj, pri tem pa ne upošteva dejstva, da velik del teh stroškov dejansko plačajo ameriška vlada in dobrodelne organizacije;

4. Verjetno stavijo, da Američani ničesar od tega ne vedo in jih bo ta otročja razlaga zlahka prevarala. Verjetno imajo prav;

5. Če želite izvedeti več o veliki farmaciji in pravi rešitvi (nacionalizacija farmacije), si oglejte videoposnetek, ki sem ga posnel o tajski vladni farmacevtski organizaciji (GPO)« 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek