ponedeljek, 12. maj 2025 leto 30 / št. 132
Konec ameriškega blefiranja, Trump popustil prvi: Dogovor ZDA in Kitajske za 90 dni znižuje carine

Po velikih napovedih in visokih številkah novih ameriških carin so ameriški in kitajski pogajalci dosegli nov in precej bolj zmeren dogovor.
»Dosegli smo dogovor o 90-dnevnem premoru,« je v izjavi za medije povedal ameriški finančni minister Scott Bessent. Obe strani bosta znižali carine za 115 odstotnih točk.
V skladu z dogovorom se bodo ameriške carine na uvoz iz Kitajske znižale s 145 na 30 odstotkov, kitajske carine na uvoz iz ZDA pa s 125 na 10 odstotkov.
»Konsenz obeh delegacij ta konec tedna je bil, da nobena stran ne želi razdvojitve,« je dejal Bessent. »Kar se je zgodilo s temi zelo visokimi carinami, pa je bil ekvivalent embargu in tega noče nobena od strani. Želimo trgovanje,« je dodal.
Do dogovora je prišlo potem, ko so se kitajske oblasti odzvale na pobude ZDA – in ne obratno. Donald trump je sicer želel vzbuditi vtis, da so prvi poklicali kitajski politiki, a so na Kitajskem to takoj zanikali.
Srečanja v Ženevi so bili prvi stiki v živo med višjimi ameriškimi in kitajskimi gospodarskimi predstavniki, odkar se je Donald Trump vrnil na predsedniški položaj v ZDA in sprožil globalni vihar s carinami.
Vlagatelje je dogovor dveh največjih gospodarstev na svetu spodbudil. Indeksi na evropskih borzah so se v uvodnem delu današnjega trgovanja dvignili, narasle pa so tudi cene nafte.
Je pa vse skupaj očiten poraz ameriškega carinskega »blitzkriega.«
»Neverjetno, ni čudno, da je bila Kitajska po pogovorih tako navdušena: težko bi to razumeli kot kaj drugega kot kapitulacijo ZDA.
Znižajo carine za uvoz na Kitajsko za 115 %, na 10 %, kot jih ima preostali svet, v zameno pa Kitajska za enako zniža svoje povračilne tarife.
Looks like they got it right after all... pic.twitter.com/IoHuBTcBDa
— Arnaud Bertrand (@RnaudBertrand) May 12, 2025
Pomembno je tudi, da se ZDA strinjajo, da bodo "nadaljevale v duhu medsebojnega odpiranja, nadaljnje komunikacije, sodelovanja in medsebojnega spoštovanja" in priznavajo "pomen trajnostnega, dolgoročnega in obojestransko koristnega gospodarskega in trgovinskega odnosa", kar Kitajska skoraj dobesedno poudarja že od samega začetka,« je komentiral Arnaud Bertrand, poznavalec Kitajske.
In dodal: »Če uporabimo analogijo s kartami, ki jo rada uporablja Trumpova administracija, je Trump s svojimi ekstremnimi tarifami šel na vse, toda ko je Kitajska razkrila njegov blef, je bil prisiljen odstopiti in sprejeti, da njegov pristop ni vzdržen.
Zdaj je jasno: ko gre za prekinitev gospodarskih vezi s Kitajsko, ZDA preprosto nimajo kart – ne glede na to, kako agresivno jih poskušajo igrati. Torej, s tem v mislih vam ostane le ena izvedljiva strategija: sodelovanje in medsebojno spoštovanje.«