ponedeljek, 03. februar 2025 leto 30 / št. 034
In koliko zahodnih podjetij je zares zapustilo Rusijo?: »Umaknilo se ni niti 10 odstotkov podjetij!«
»Mediji so tudi v tem primeru ustvarili napačno podobo. Narativ je preprost: Vsa zahodna podjetja so zapustila Rusijo zaradi ruskega oboroženega napada na Ukrajino. Resnica ne more biti dlje od tega. Niti 10 odstotkov podjetij s sedežem v zahodnih državah ni zapustilo največjo državo na svetu,« pravi v avtorskem besedilu Vladimir Đukanović, srbski »volk« z Wall Streeta, ki je leta delal pri ameriškem JP Morgan, investitor in finančni svetovalec.
Najnovejša raziskava priznanih profesorjev Simona Evenetta z Univerze St Gallen in Niccola Pisanija iz poslovne šole IMD jasno osvetli tisto, kar vedo vsi poslovneži. Študija je identificirala 1404 podjetij iz Evropske unije ali držav G7 in jasno pokazala, da se jih je le 120 ali 8,5 odstotka odločilo za umik z ruskega trga.
Ta podatek je s konca novembra, vendar se v teh dveh vmesnih mesecih ni nič spremenilo. Zahodna podjetja delajo, prelivajo denar v svoje matične države in vsak dan uvažajo svoje blago v Rusijo.
Tudi tista velika imena, kot sta McDonalds ali Nissan, v resnici niso odšla za vedno, ker so poskrbeli, da so v svoje izstopne pogodbe vključili klavzulo o odkupu (buy-back opcija).
Tako je Nissan prodal svoj kapital za 1 dolar ruskemu državnemu podjetju, vendar z možnostjo odkupa vsega nazaj, prav tako za 1 dolar, v naslednjih 6 letih.
Pomembno je poudariti, da na stotine podjetij, ki so pompozno napovedovala odhod z ruskega trga, tega niso storila.
Mediji so skrbno pohiteli s preštevanjem tistih, ki so napovedali odhod, nato pa so pomotoma pozabili preveriti, ali so to res tudi storili.
Začetne čustvene reakcije se očitno ujemajo z mračnimi analizami, kaj bi se zgodilo s temi podjetji, če bi res zapustila ta ogromni trg.
By the way, who was hurt more by leaving Russia: McDonalds after 30 years of successful operation and Billions now lost, or the Russians, who keep eating the same fast food but under different ownership? pic.twitter.com/jxtl01FCCg
— Anna Nesterova-Liers (@anesterova2) September 25, 2022
Globalizacija je že zdavnaj opravila svoje in podjetja gredo tja, kjer je njihovo poslovanje racionalno, torej dobičkonosno.
Vsi so bili gluhi celo na pozive Janet Yellen, ki vodi ameriško finančno ministrstvo, češ da da se morajo podjetja zavedati geopolitičnih premikov in temu primerno spremeniti svojo strategijo.
Ta izjava bi bila smešna, če ne bi mejila na neumnost.
Biden's Treasury Secy, Janet Yellen, predicted US sanctions would cripple Russia's economy.
— Towhee (@amborin) February 1, 2023
Instead, Russia is doing fine, while EU nations that obeyed US orders are slipping into recession. https://t.co/hFS09xeEZP pic.twitter.com/GrNEg1EMkn
ZDA, ki so bile od konca druge svetovne vojne do nedavnega vodilna država v globalizaciji, se zdaj vdajajo protekcionističnim refleksom, ki lahko le zmanjšajo svetovni BDP, zvišajo cene dobrin in storitev ter tako zavrtijo gospodarsko uro nazaj, opozarja Vladimir Đukanović.
Gre za še en podatek, ki kaže, kako neresnične so pripovedi, ki jih ameriški in evropski politiki v ekonomskem in tudi vse bolj resničnem boju proti Rusiji servirajo svojim državljanom.