sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Kitajska predlaga EU zavezništvo v boju proti Trumpovi trgovinski vojni
Uradni Peking vse bolj pritiska na EU, da skupaj izdelajo sporočilo za javnost zoper trgovsko politiko ameriškega predsednika na vrhunskem srečanju, ki bo ta mesec v Pekingu. Kitajska je po besedah evropski voditeljev, domnevno pripravljena, da odpre svoje tržišče za evropske investicije, poroča Business Insider.
Na sestankih v Bruslju, Berlinu in Pekingu, so višji kitajski uradniki, med katerimi tudi namestnik premierja Liu He in šef diplomacije Vang Ji, predlagali zavezništvo dveh gospodarskih velesil, Kitajske in EU.
Eden predlogov je, da Kitajska in Evropska unija po kitajsko-evropskem vrhu v Pekingu 16. in 17. julija sprožita skupno akcijo zoper Združene države Amerike pri Svetovni trgovinski organizaciji (STO).
Do sedaj je Evropska unija, kot največji trgovski blok na svetu, zavračala idejo o zavezništvu s Pekingom proti Washingtonu, je potrdila za Reuters peterica visokih uradnikov in diplomatov EU.
V zvezi s tem se je nato opredelila tudi nemška kanclerka Angela Merkel, ki je v Bundestagu pred dvema dnevoma opozorila, da odnosi med EU in ZDA ne bi smeli prerasti v trgovinsko vojno zaradi ameriških carin in ob tem poudarila, da je za to nujno sodelovanje.
"To že ima obrise trgovinskega konflikta, ne želim uporabiti druge besede. Potrebno je storiti prav vse, kako bi se odpravil ta konflikt, da se ne sprevrže v pravo vojno", je dodala Merklova.
Namestnik kitajskega premierja Liu He je neuradno razkril, da je Kitajska pripravljena, da prvič na letnem summitu, na katerem se pričakuje tudi navzočnost predsednika Xi Jinpinga, premierja Li Keqianga in visokih uradnikov EU, jasno povedati, katere sektorje lahko Kitajska odpre za evropske investicije.
Kitajski državni mediji so že sprožili govorice, da je EU na strani Kitajske v njenem carinskem sporu z ZDA. To, po trditvah visokih evropskih uradnikov, potiska EU v zelo delikaten položaj.
Tiskovna agencija Xinhua je sporočila, da se morata Kitajska in Evropa skupaj upreti Trumpu, "z roko v roki".
Pretekli dve srečanji visokih delegacij EU in Kitajske v letu 2016, nato pa 2017, so se končali brez skupnih sporočil zaradi nestrinjanja glede Južnega kitajskega morja in trgovine.
»Kitajska želi, da Evropska unija pokaže, da je skupaj s Pekingom zoper Washington, da izbere stran«, je priznal eden evropskih diplomatov prepričan, da EU tega ne bo storila, ker Bruselj deli zaskrbljenost Washingtona v zvezi z zaprtim tržiščem na Kitajskem, zato meni, da Peking manipulira s trgovino v želji, da si pribori dominantno pozicijo na svetovnih tržiščih.
»Strinjamo se z večino ugovorov, ki jih imajo ZDA zoper Kitajsko, le da se ne strinjamo z načinom, ki ga ZDA v tem primeru izvajajo«, je izjavil drugi diplomat. Ocenjuje, da poteze Kitajske razkrivajo, da je zelo zaskrbljena zaradi trgovinske vojne z ZDA, kakor tudi, da želi izkoristiti konflikt med ZDA in EU v svoj prid.
"Trump je razdelil Zahod in Kitajska sedaj poskuša to izkoristiti. Pekingu nikoli ni bilo prijetno z Zahodom kot enotnim blokom", je povedal evropski uradnik, zadolžen za odnose EU in Kitajske.
Njegov kolega je dodal, da je bil konflikt med Trumpom in njegovimi zavezniki na nedavnem vrhu G7 »darilo za Peking«, ker je pokazal, da evropski voditelji izgubljajo dolgotrajnega zaveznika (ZDA), vsaj kar se tiče trgovske politike.
Posamezni evropski diplomati so priznali, da so že leta 2017 zaznali napore Kitajske, da si v Evropi pridobi zaveznike, ki so pripravljeni, da skupaj s Kitajsko nasprotujejo Trumpovi politiki "Amerika na prvem mestu".