REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Italijanska vlada hiti na pomoč bankam z 20 milijardami evrov

Italijanska vlada hiti na pomoč bankam z 20 milijardami evrov

Italijanska vlada je v zgodnjih jutranjih urah potrdila 20 milijard evrov vreden paket pomoči za problematične banke, poročajo tuje tiskovne agencije. Prva v vrsti za državno reševanje je najstarejša bančna institucija na svetu Monte dei Paschi di Siena, ki nujno potrebuje svež denar, a ga ni uspela zbrati na finančnih trgih.

Cilj državnega paketa je "kar najširše" zaščititi prihranke državljanov ter "okrepiti in utrditi" italijanski bančni sektor, je po nujni seji vlade novinarjem po poročanju nemške tiskovne agencije dpa povedal premier Paolo Gentiloni.

Vlada je nujno sejo sklicala v četrtek zvečer, potem ko je Monte dei Paschi sporočila, da ji na finančnih trgih ni uspelo zbrati dovolj zasebnih sredstev. S pretvorbo dolga v lastniški kapital je banka zbrala manj kot 2,5 milijarde evrov, pri prodaji novih delnic ta teden pa ni uspela pritegniti nobenega od velikih vlagateljev.

Monte dei Paschi se je poleti najslabše odrezala na obremenitvenih testih, ki jih je v 51 velikih evropskih bankah izvedel Evropski bančni organ (Eba). Evropska centralna banka (ECB) ji je zato naložila, naj do konca leta kapital okrepi za pet milijard evrov.

Na borzi v Milanu so delnice banke v četrtek padle za 7,5 odstotka na malenkost več kot 15 evrov, blizu rekordno nizke vrednosti. Danes so jih izvzeli iz trgovanja.

V skladu s pravili EU bodo morali v primeru državne pomoči del bremena reševanja Monte dei Paschi na svoja ramena prevzeti tudi zasebni vlagatelji. Vendar se mali varčevalci nimajo česa bati, je zagotovil Padoan. "Za male varčevalce obstaja popolna zaščita," je dejal.

Nekatere je namreč skrbelo, da bi lahko do 40.000 gospodinjstev, ki so kupili obveznice obveznice banke, pogosto brez kakršnega koli opozorila o finančnem tveganju, izgubilo življenjske prihranke. Vlada, ki se bo prihodnje leto soočila z volitvami, pa si takšnega razpleta zagotovo ne želi.

Državna pomoč naj bi se nanašala tako na zagotavljanje likvidnosti banke kot okrepitev njenega kapitala. Italijansko gospodarsko ministrstvo je trenutno štiriodstoten lastnik banke, v primeru reševanja pa bi postalo njen največji delničar. Monte dei Paschi, ustanovljena leta 1472, je tretja največja italijanska banka.

Kot je še dodal Padoan, program pomoči ni omejen le na Monte dei Paschi, ampak bi lahko podobno pomoč prejele tudi druge italijanske banke.

V Evropski komisiji so povedali, da potezo italijanske vlade preučujejo. "Podpiramo cilj nadaljnje krepitve italijanskega bančnega sektorja v skladu s pravili EU," je povedala tiskovna predstavnica Bruslja po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA.

"Vstop države v banko ni bila naša prva izbira, nam pa omogoča, da zavzamemo močnejšo pozicijo in pospešimo odpravo slabih kreditov," je v sporočilu zaposlenim navedel glavni izvršni direktor Monte dei Paschi Marco Morelli. V italijanskem potrošniškem združenju Codacons pa so medtem izračunali, da bo državno reševanje bank vsakega Italijana stalo 333 evrov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek