sobota, 16. november 2024 leto 29 / št. 321
Inflacija v »motorju Evrope« hujša od pričakovane. Gospodarska kriza se poglablja, Evropska unija pa potaplja?
Inflacija v Nemčiji naj bi oktobra dosegla vrh pri 10,4 odstotka, kažejo predhodni podatki, ki jih je objavil tamkajšnji državni statistični urad.
Oktober bo verjetno že drugi mesec zapored, ko bo inflacija v državi, ki je doslej veljala za gospodarski motor Evropske unije - dvomestna. Stopnja inflacije v Nemčiji se je dvignila s septembrskih 10,0 odstotkov in je nad pričakovanimi 10,1 odstotka, je objavil Zvezni statistični urad (Destatis) na svoji spletni strani.
Cene energentov so bile oktobra 2022 za 43,0 odstotka višje kot lani v tem času, zabeležena pa je bila tudi nadpovprečna rast cen hrane za 20,3 odstotka, dodaja Destatis.
Končne podatke za ta mesec bo urad objavil 11. novembra.
#Germany | The Federal Statistical Office (DESTATIS) confirmed that the year-on-year inflation rate spiked in October to 10.4 percent, its highest level since the reunification of the two Germanies in 1990.https://t.co/vgLwGLyGV0
— teleSUR English (@telesurenglish) October 28, 2022
Cene življenjskih potrebščin rastejo po vsej EU, splošna stopnja inflacije v bloku pa se je septembra dvignila na skoraj 11 odstotkov, k čemur prispevajo naraščajoči stroški energije in hrane.
German food price inflation increases:
— Robert Kimbell (@Rob_Kimbell) October 29, 2022
20.3% year-on-year in Oct 2022
17.7% year-on-year in Sep 2022
15.7% year-on-year in Aug 2022
Source: Destatis
Tako je inflacija v območju evra znova presegla pričakovanja in je oktobra na letni ravni dosegla 10,7 odstotka v primerjavi s septembrskimi 9,9 odstotka, so pokazali današnji podatki Eurostata.
Still More Links:
— Brave New Europe (@BRAVENEWEUROPE1) October 31, 2022
European Commission: EU business sentiment hits lowest level in two yearshttps://t.co/s3MeAkNtVA
DeStatis: German inflation surges to 11.6%https://t.co/o2zPUP4BoJ#economics #inflation #recession #Germany #EuropeanUnion pic.twitter.com/MWOPqri0Q1
Ekonomisti so v Reutersovi anketi napovedali 10,2-odstotno stopnjo inflacije.
Takšno gibanje cen življenjskih potrebščin nakazuje na nadaljnje zviševanje obrestnih mer s strani Evropske centralne banke (ECB), ki je v zadnjih treh mesecih zvišala obrestne mere za 200 bazičnih točk in obljubila, da bo decembra nadaljevala z zaostrovanjem denarne politike.
Toda trgi so začeli špekulirati o možni upočasnitvi zvišanja obrestnih mer ECB zaradi grozeče recesije in padca cen plina z rekordnih ravni.
Germany's annual inflation rate climbed to 10.4 per cent in October, the highest on record since 1990, according to preliminary figures published by the Federal Statistical Office (Destatis).https://t.co/h6CxfgBSH3
— Economic Times (@EconomicTimes) October 29, 2022
Po poročanju Reutersa bodo oblikovalce politik ECB verjetno še posebej skrbeli podatki o bazni inflaciji, ki izključuje nestanovitne cene hrane in goriva, ki so pospešile rast s 6,0 odstotka septembra na 6,4 odstotka ta mesec.
Še ožje merilo osnovne inflacije, brez cen alkohola in tobaka, je pokazalo rast 5,0 odstotka s septembrskih 4,8 odstotka.
Med državami članicami valutnega bloka je bila oktobra najvišja inflacija v Baltskih državah (Estoniji, 22,4 odstotka, Litvi 22 odstotkov in Latviji 21,8 odstotka), najnižja pa v Franciji 7,1 odstotka, Španiji 7,3 odstotka in Malti 7,5 odstotka.
V Sloveniji se za merilo inflacije uporablja indeks cen življenjskih potrebščin, s katerim merimo spremembe drobnoprodajnih cen izdelkov in storitev glede na sestavo izdatkov, ki jih domače prebivalstvo namenja za nakupe predmetov končne porabe doma in v tujini.
Po podatkih SURS-a za oktober 2022, letna stopnja rasti cen – inflacija (trenutno) znaša 9,9 odstoka.