REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

GZS: Visoka gospodarska rast prinaša tudi visoka tveganja

GZS: Visoka gospodarska rast prinaša tudi visoka tveganjaDenar Euro

Visoka rast slovenskemu gospodarstvu prinaša tudi visoka tveganja, ki se jih zavedamo šele ob obratu poslovnega cikla, so v odzivu na današnje podatke republiškega statističnega urada o rasti BDP v prvem četrtletju opozorili na GZS. Menijo, da je čas za proticiklične ukrepe, ob tem pa poudarjajo, da je javni dolg še vedno pri 80 odstotkih BDP.

Po danes predstavljenih podatkih statističnega urada je bil bruto domači proizvod (BDP) v prvem letošnjem četrtletju za 5,3 odstotka višji kot v enakem obdobju lani. Kot opažajo statistiki, se je močno okrepilo domače trošenje, po nekoliko bolj umirjeni rasti v prejšnjih dveh četrtletjih pa sta se znova opazneje povečala tudi uvoz in izvoz.

Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) so nad takšnimi podatki presenečeni, saj so njihovi analitiki pričakovali rast med tremi in štirimi odstotki. Del rasti je bil posledica učinka koledarja, saj je bilo delovnih dni letos več kot lani v letu 2017 kot v 2016, zaradi česar je koledarsko prilagojena rast znašala pet odstotkov. Dinamika je vseeno najvišja po drugem četrtletju leta 2008, so v fokusnem komentarju zapisali na GZS.

Opozorili so, da z gospodarsko rastjo naraščajo tveganja za javne finance, saj se javnofinančni primanjkljaj "umetno znižuje ali pa dodatni davčni prihodki, ki so posledica večjega trošenja, podpirajo apetite po večji državni potrošnji, običajno zgolj v obliki naraščanja mase plač v javnem sektorju".

"Ocenjujemo, da je trenutna gospodarska rast nad potencialno in bi država morala delovati proticiklično, to je z znižanjem ali zadržanjem nominalne porabe za stroške dela in optimizacijo socialne politike," so pojasnili.

Drugi negativni učinki takšne rasti so po navedbah GZS povečevanje cen življenjskih potrebščin in s tem povezane zahteve po višanju plač, kar bi po mnenju zbornice zniževalo izvozno konkurenčnost Slovenije. Tudi aktualni rasti izvoza in industrijske proizvodnje nista vzdržni, so dodali.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek