sobota, 24. maj 2025 leto 30 / št. 144
Friedrich Merz proti Severnemu toku: Kdo se boji soočenja z Rusijo in ZDA

Nemški kancler Friedrich Merz »aktivno« podpira predlog Evropske unije za okrepitev sankcij proti plinovodu Severni tok, ki povezuje Rusijo in Nemčijo, vse z namenom, da se ustavijo vsa prizadevanja ZDA in Rusije za ponovno aktivacijo plinske povezave.
Merzova vlada je v začetku tega tedna sporočila, da podpira prepoved kot del prihajajočega kroga sankcij proti Rusiji zaradi konflikta v Ukrajini.
German Chancellor Friedrich Merz is strongly supporting a proposed EU ban on the Nord Stream pipelines linking Russia to Germany, aiming to block any attempts by the U.S or Russia to restart the gas connections.
— Vanguard Intel Group (@vanguardintel) May 23, 2025
Merz’s administration confirmed its support for the ban earlier… pic.twitter.com/9tXurcFXEt
Po besedah treh uradnikov, seznanjenih z zadevo, si je kancler prizadeval zatreti vsako razpravo o tem, ali obstaja temelj za ponovno aktivacijo.

Poročila Financial Timesa marca o ruskih in ameriških poslovnežih, povezanih s Kremljem, ki si prizadevajo ponovno zagnati plinovode, tokrat kot zasebno lastnino, so Merza spodbudila k pogovorom z uradniki v Berlinu in Bruslju o tem, kako to preprečiti, je povedal eden od virov.
Drug vir je ocenil, da so »kazenski ukrepi« način, kako Merz evropeizira usodo plinovoda, namesto da bi se Berlin soočal s pritiskom Rusije in ZDA.
Po drugi strani pa ni odveč spomniti, da Severni tok predstavlja tudi simbol otoplitve odnosov med Rusijo in Nemčijo.
Spomnimo, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je prejšnji teden dejala, da bo Evropska unija povečala pritisk na Rusijo in da dela na novem paketu sankcij, vključno s sankcijami proti Severnemu toku 1 in 2.
Po navedbah vira, ki je seznanjen s podrobnostmi pogovora, poroča »Financial Times«, se je predhodno posvetovala z nemškim kanclerjem, ki je ta predlog podprl.
— Grynas Melas (@Grynas999) May 23, 2025
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je prej poudaril, da je obnova Severnega toka v interesu več kot le Rusije in ZDA ter da so evropski politiki, ki mu nasprotujejo, »bodisi bolni bodisi samomorilski«.

Res gre za enega od vrhuncev že popolnoma nore evropske zunanje politike.
Dovolj neverjetno je že to, da se sedaj Američani, katerih država je odgovorna za razstrelitev večine plinovodov v Evropi, ponujajo kot rešitelji in posredniki, preko katerih bi EU morda lahko kupovala ruski plin, ker ga od same Rusije menda noče.
Sedaj pa imamo še situacijo, ko celo sam predsednk nemške vlade skupaj s Komisijo EU temu, kar bi koristilo Evropejcem in njegovi državi nasprotuje zaradi svoje ideološke, skorajda že fanatične zaslepljenosti.