četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
Fiat Chrysler na muhi kitajskih prevzemnikov
Italijansko-ameriški avtomobilski proizvajalec Fiat Chrysler bi bil privlačna prevzemna tarča za kitajsko podjetje, so ocenili analitiki, potem ko je spletni portal Automotive News ta teden objavil, da je znani kitajski avtomobilski proizvajalec dal ponudbo za prevzem družbe.
Kdo je bil interesent za prevzem, spletni portal ni navedel, naj bi šlo pa za znano podjetje. Po navedbah portala so v Fiat Chryslerju ponudbo zavrnili, češ da je prenizka, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
Delnice družbe so sicer po objavi na portalu po poročanju AFP poskočile za skoraj 10 odstotkov. AFP navaja mnenje analitikov, da bi lahko kitajski prevzem za družbo, ki se sooča s padcem prodaje v ZDA, pomenil rešilno bilko, predvsem za znamke Chrysler, Dodge in Fiat. Poleg tega bi ji lahko omogočil več možnosti za raziskave in razvoj.
Po besedah predsednika svetovalne družbe Auto Trends Consulting Josepha Phillippija vozila znamk Jeep in Ram niso priljubljena le v ZDA, ampak tudi na Kitajskem. Poleg tega bi bila možnost rasti pri majhnih avtomobilih, izdelanih na Kitajskem, ki bi lahko s pomočjo Fiat-Chryslerjevih oblikovalcev postala "nekaj precej privlačnega", meni Phillippi.
Chrysler, ki je bil leta 2009 v postopku zaradi insolventnosti prodan Fiatu, je bil v začetku 80. let prejšnjega stoletja eden prvih ameriških proizvajalcev, ki se je usmeril na Kitajsko, je poročala AFP. Fiat Chrysler je v prvem polletju letos prodal 110.000 avtomobilov, narejenih na Kitajskem, predvsem se je povečala prodaja vozil znamke Jeep, ki jih proizvaja skupno podjetje z GAC Group. Fiat Chrysler sicer letno po vsem svetu proda okoli 4,5 milijona vozil znamk Fiat, Chrysler, Jeep, Dodge, Ram, Alfa Romeo in Maserati.
Fiat Chrysler ne bi bil prvi velik avtomobilski proizvajalec, ki bi prišel v kitajske roke ali išče načine za prodor na ta ogromen trg. Avtomobilski del švedskega Volva je leta 2010 prevzel kitajski Geely in od takrat beleži močno rast prodaje. Ameriški General Motors (GM) trenutno proda na Kitajskem več avtomobilov kot v ZDA: julija jih je v ZDA prodal 226.100, na Kitajskem pa 287.500.
Na drugi strani so tudi kitajska podjetja močno prisotna v Detroitu, prestolnici ameriške avtomobilske industrije. Tako npr. z GM sodeluje Shanghai Automotive Industry Corp., proizvajalec avtomobilskih delov YFS Automotive Systems pa je napovedal gradnjo tovarne na tem območju.
Ovira za prevzem pa bi lahko bil ameriški predsednik Donald Trump, ki je kritiziral trgovinsko neravnovesje med ZDA in Kitajsko in bi lahko skušal preprečiti, da bi ena osrednjih ameriških znamk prišla v kitajske roke, je poročala AFP.