sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
EU neenotna glede obdavčitve internetnih velikanov
Več kot polovica članic EU podpira pobudo Francije, Nemčije, Italije in Španije za pravično obdavčitev internetnih velikanov, ni pa enotnosti, ki je potrebna za davčne odločitve v EU, je pokazala neformalna razprava finančnih ministrov EU v Tallinu. Zato se že omenja možnost okrepljenega sodelovanja, čeprav je najbolj zaželena globalna rešitev.
Ministri so razpravljali o izzivih obdavčevanja podjetij v digitalnem gospodarstvu, pri čemer je bila v ospredju pobuda četverice za pravično obdavčitev internetnih velikanov, znanih pod kratico Gafa - Google, Amazon, Facebook in Apple.
Nemčija, Francija, Italija in Španija predlagajo, naj EU uvede davek za izravnavo davčne obremenitve, s katerim naj zagotovi, da bodo digitalna podjetja plačevala davke tam, kjer ustvarjajo prihodek, ne tam, kjer prijavijo dobiček.
Gre za vprašanje pravičnosti, enakosti in fiskalne učinkovitosti, gre za zagotovitev ustreznega sistema obdavčitve 21. stoletja, je poudaril francoski finančni minister Bruno Le Maire.
Kako naj pojasnimo evropski avtomobilski industriji ter malim in srednjim podjetjem, da internetni velikani Google, Amazon, Facebook in Apple plačujejo le izjemno omejene davke, je ponazoril problem.
Pobudo štirih največjih gospodarstev v območju evra za kratkoročno rešitev problema obdavčevanja v digitalnem gospodarstvu podpira več kot polovica članic, je povedal gostitelj zasedanja, estonski finančni minister Toomas Töniste.
Med njimi je tudi Slovenija, saj obstoječi mednarodni standardi niso zadostni. Vztrajajo namreč pri fizični prisotnosti, kar je v nasprotju z naravo te industrije, je v petek povedal državni sekretar na finančnem ministrstvu Gorazd Renčelj.
Med nasprotniki naj bi bili Danska, Malta, Švedska, Ciper, Irska, Češka in Velika Britanija.
Danski finančni minister Kristian Jensen je dvom izrazil jasno in javno. Opozoril je pred odločitvami, ki bi evropske potrošnike usmerile k ameriškim in kitajskim proizvodom.
"Upam, da to ni še en davek na finančne transakcije," je izziv ponazoril malteški finančni minister Edward Scicluna in izpostavil, da je potrebna globalna rešitev.
EU je na vrhuncu finančne krize poskušala doseči kompromis o enotnem davku na finančne transakcije, a ji ni uspelo, zato ga zdaj z izjemnimi težavami poskuša uvesti skupina desetih držav v okviru mehanizma okrepljenega sodelovanja.
Da je treba rešitve iskati v okviru mednarodne Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), saj je to globalno vprašanje, je opozorila tudi švedska finančna ministrica Magdalena Andersson.
Da bi rešitve morale biti globalne in da je treba ukrepati v sodelovanju z OECD, se sicer načeloma strinjajo vse članice, a raven ambicije na evropski ravni je različna.
Nizozemski finančni minister in šef evroskupine Jeroen Dijsselbloem je ocenil, da je pobuda zelo dobra za štiri velike države. "Nihče ne mara davkov, vendar jih potrebujemo," je še pripomnil.
Tudi estonsko predsedstvo je pripravilo predlog, ki predvideva, da ni potrebna fizična prisotnost digitalnega podjetja za njegovo obdavčitev. Za razliko od "hitre rešitve" četverice je to dolgoročna rešitev, ki jo podpira več kot 20 članic.
Izogniti se moramo scenariju z 28 različnimi sistemi, zaradi katerih bo Evropa grozen prostor za poslovneže, je opozoril Dmitri Jegorov z estonskega finančnega ministrstva.
Čeprav ob možnosti okrepljenega sodelovanja marsikdo odreveni, to je zakonita možnost, je še spomnil Jegorov.
Evropska komisija bo možnosti za rešitev izzivov pri obdavčevanju digitalne ekonomije predlagala do digitalnega vrha EU, ki bo 29. septembra v Tallinnu. To vprašanje bo tako očitno pomembna tema tudi na vrhu.
Decembra naj bi o tem znova razpravljali finančni ministri EU. Uradne, zakonodajne predloge komisije pa francoski minister Le Maire pričakuje sredi prihodnjega leta.