torek, 22. april 2025 leto 30 / št. 112
Ekonomska agresija ZDA: Kitajska posvarila države, naj ne sodelujejo v ameriški blokadi kitajske trgovine in podjetij

Washington naj bi nameraval pritisniti na države, ki si želijo carinskih olajšav, naj zmanjšajo promet s Pekingom.
Peking je države, ki nameravajo omejiti trgovino s Kitajsko v upanju, da bodo od ZDA dobile carinske olajšave, opozoril, da bo proti takšnim ukrepom uvedel povračilne ukrepe.
Vlada ameriškega predsednika Donalda Trumpa namerava namreč po poročanju medijev pritisniti na druge države, da omejijo trgovino s Kitajsko, vključno z uvedbo denarnih sankcij, v zameno za boljše trgovinske pogoje.
Financial markets have flashed an ominous message this month about President Trump’s ambitious and improvisational bid to reshape global trade: Be careful what you wish for https://t.co/Ki48Uci1bs
— The Wall Street Journal (@WSJ) April 22, 2025
O tem je prvi poročal časopis Wall Street Journal.
Načrt naj bi vključeval blokiranje tranzita kitajskega blaga skozi njihove države, preprečevanje selitve kitajskih podjetij, da bi se izognila ameriškim carinam, in zavračanje poceni kitajskega industrijskega uvoza.
China is a far bigger trading partner than the US for most countries. That limits what Trump can demand, experts say.https://t.co/UHTr2jQ9sc
— Al Jazeera English (@AJEnglish) April 22, 2025
ZDA naj bi na vse mogoče načine želele preprečiti, da bi kitajsko blago lahko prišlo na tuje trge ter prav tako omejiti poslovanje kitajskih podjetij.
Države se bodo morale pridružiti ZDA v ameriškem carinskem boju zoper Kitajsko, če ne bodo želele biti same deležne višjih carin.
Trump uradno ni izjavil, da bo pritiskal na države, naj omejijo trgovino s Kitajsko, vendar je predsednik ZDA nakazal odprtost za to zamisel.
»Morda, ja, morda,« je Trump prejšnji teden dejal za Fox News, ko so ga vprašali, ali bi bilo treba latinskoameriške države prisiliti, da izbirajo med kitajskimi in ameriškimi naložbami.
»To bi morale storiti,«je pomenljivo pristavil.
Sec. Bessent just confirmed what we hypothesized: they are building a coalition to collectively address China's trade imbalances. We're publishing our recent research paper that predicted this exact strategy - what we call a 'coalition of the compelled.' https://t.co/SuNzttflEW
— Michael McNair (@michaeljmcnair) April 9, 2025
Kitajska je medtem sporočila, da »odločno nasprotuje temu, da bi katera koli stran sklenila dogovor na račun kitajskih interesov,« je v ponedeljek v izjavi sporočilo ministrstvo za trgovino in dodalo, da bo Peking »odločno sprejel protiukrepe.«
Carinski spopad Washingtona s Pekingom se odvija sredi širše ameriške kampanje, ki je usmerjena proti več deset državam.
China today is a far bigger trading partner than the US for most countries. That limits what President Donald Trump can demand of them, experts say.
— Al Jazeera English (@AJEnglish) April 22, 2025
Read here: https://t.co/Mzf1GLeq9B pic.twitter.com/r16AI8PEmY
Medtem ko je bila večina povišanih carin ustavljena za 90 dni, kar je omogočilo trgovinska pogajanja, je bila Kitajska iz tega ukrepa izključena.
Toda kitajska ima naprednejšo industrijo, kar kaže tudi posnetek iz tovarne avtomobilov BYD:
This is the next-generation factory of Tesla’s #1 competitor — BYD.
— S.L. Kanthan (@Kanthan2030) March 20, 2025
Automation, robots, IoT, AI… this is how the Fourth Industrial Revolution is pushing China to dominance in EV.
USA needs to upgrade its manufacturing. No amount of tariffs can protect outdated technology. pic.twitter.com/2BRiPcZJsI
Skupne carine za kitajsko blago so v ZDA zvišane na 145 odstotkov, kar je trgovino med državama – razen za množico predvsem tehnoloških izdelkov, kjer je Trumpova vlada takoj uvedla »izjeme« - dejansko ustavilo.
Kitajska je v odgovor uvedla 125-odstotne carine na uvoz ameriškega blaga.
»Popuščanje ne bo prineslo miru, kompromis pa si ne bo zaslužil spoštovanja,« je sporočilo kitajsko ministrstvo.
Trade tensions between the U.S. and China are escalating rapidly. Wall Street could be the next battleground. https://t.co/hBkdX48lKu
— The Wall Street Journal (@WSJ) April 18, 2025
»Iskanje tako imenovanih izjem s škodovanjem interesom drugih zaradi lastnih sebičnih in kratkovidnih koristi je kot pogajanje s tigrom za njegovo kožo. Na koncu bo to privedlo le do izgubljenega položaja.«
Od stopnjevanja trgovinskih napetosti z ZDA Kitajska dejavno krepi svoje vezi z drugimi državami in sodeluje z uradniki iz EU, Japonske in Južne Koreje.
Kitajski predsednik Xi Jinping je prejšnji teden obiskal Vietnam, Malezijo in Kambodžo, kjer je podpisal vrsto dvostranskih sporazumov o sodelovanju in ponovno potrdil zavezanost Kitajske svobodni in odprti trgovini.
JUST IN:
— Current Report (@Currentreport1) April 22, 2025
US imposes new duties as high as 3521% on solar panels from Cambodia, Malaysia, Thailand and Vietnam. pic.twitter.com/MfVMIpoeki
»Dejstvo je, da nihče noče izbrati strani,« je za NBC News povedal Bo Zhengjuan, partner v kitajskem svetovalnem podjetju Plenum, ki se ukvarja s politiko.
President Putin on US’ attempt to contain China:
— S.L. Kanthan (@Kanthan2030) April 22, 2025
“It’s like trying to stop the sun from rising.
There are a million factors behind China’s success.
US economy will suffer and many sectors will become less competitive due to these anti-China policies.” pic.twitter.com/sUSfUmWC3d
»Če so države zelo odvisne od Kitajske v smislu naložb, industrijske infrastrukture, tehnološkega znanja in potrošnje, mislim, da ne bodo pristale na zahteve ZDA. Veliko držav jugovzhodne Azije spada v to kategorijo,« je dodal.
Kam to vodi, pa kaže primer Nvidie, največjega proizvajalca grafičnih procesorjev.
Nvidia je poskušala nahraniti največji trg čipov na svetu z zmanjšanimi čipi H20 nižjega cenovnega razreda - v upanju, da bodo kitajski kupci le sprejeli ostanke.
Boljši procesorji so bili namreč na zahtevo ZDA umaknjeni s kitajskega trga.
In zdaj?
Ta vrata so se zaloputnila.
They thought they could downgrade China.
(@OopsGuess) April 21, 2025
Nvidia tried to feed the world’s biggest chip market with cut-down, low-end H20 chips- hoping Chinese customers would just accept the scraps.
Now? That door’s slammed shut.
Huawei’s 910C chip, reportedly rivaling the H100, is… pic.twitter.com/dvkukbUyQm
»Huaweijev čip 910C, ki naj bi bil tekmec Nvidijinem čipu H100, se pripravlja na množično proizvodnjo.
Ko bo procesor osvojil trg, bo kitajska industrija okoli njega zgradila lasten programski ekosistem. Na Kitajskem pa, ko obvladate osnovno tehnologijo, ne zvišate cen - znižate jih.
Poslovite se od premijskih stopenj dobička. Pozdravite cenovne vojne – in začetek stiskanja ameriških proizvajalcev čipov z obeh strani: blokirani bodo s Kitajske in drugje pa bodo nekonkurenčni.
To ni samo ločevanje. To je odziv - z obrestmi.«
China is building AI data centers so fast that diesel generator factories are running full speed - producing 8 units per day just to keep up.
— (@OopsGuess) April 21, 2025
Why diesel? Because AI infrastructure has become too important to rely on unstable power grids.
This isn’t about backup power - it’s… pic.twitter.com/P3NzMhsPzY
»Amerika stavi na blokade.
Kitajska stavi na gradbenike.
Zdaj pa poglejte, kdo zmaguje,« opozarja eden od komentatorjev na omrežju X.
Goodbye, Nvidia. Ni hao, Huawei.
— S.L. Kanthan (@Kanthan2030) April 21, 2025
Huawei has started shipping its latest AI chip (GPU) -- Ascend 910C -- to customers in China.
"It achieves performance comparable to Nvidia's H100 chip by combining two 910B processors into a single package through advanced integration… pic.twitter.com/K2NMo56Dbv
O tem sedaj poročajo tudi ameriški mediji...
Kdor bo spoštoval ameriške omejitve, se bo zato obsodil na - tehnološko zaostalo tehnologijo.

Slovenija se je s paktom, ki ga je slovenski demokrat Anže Logar podpisal z Mikom Pompeom in izgonom Huaweia kot ponudnika opreme za mobilne operaterje že uvrstila na ta vlak v preteklost.