četrtek, 15. maj 2025 leto 30 / št. 135
Domoljubni bogataši: 248 milijonarjev prosi - za višje davke!

Medtem ko v Sloveniji Janševa vlada s finančnimi ukrepi lajša davčno breme najbolj premožnim bogatašem, zaradi česar bo slovenski proračun hitro pridelal skoraj milijardo evrov dodatnega »minusa«, na drugem koncu sveta skoraj 250 ameriških milijonarjev prosi demokratsko stranko, da v svoj paket davčne zakonodaje vključi še višje davke in socialne prispevke.
Tudi v demokratski stranki se namreč mnenja o tem, kakšna naj bi bila obremenitev premožnih - razlikujejo.
Najnovejši finančni okvir znaša 1,75 bilijona dolarjev, kar je polovica paketa senatskih demokratov v vrednosti 3,5 bilijona dolarjev. V paketu so zaradi nujnega dogovora z republikanci že izpustili dvig več davkov, ki so bili prvotno predlagani za pomoč pri plačilu izdatkov kot so varstvo otrok, širitev zdravstvenega varstva in pri podnebnih ukrepih.
248 millionaires are calling for Democrats to tax billionaires' income. 'We have a rare opportunity to reform our broken tax code.' https://t.co/fcsmTLuugJ via @businessinsider #MakeBillionairesPay
— Michael Kink (@mkink) November 2, 2021
Zakonski predlog vključuje tudi 5-odstotni davčni pribitek za Američane, ki zaslužijo več kot 5 milijonov dolarjev.
Toda nekateri milijonarji želijo, da se zakonodajalci vrnejo k ideji, ki so jo imeli prejšnji teden - davku na neto dobiček milijarderjev. Avtor ideje je senator Ron Wyden.
V pismu, ki so ga organizirale levo usmerjene zagovorniške skupine Responsible Wealth, Patriotic Millionaires in Americans for Tax Fairness, je 248 milijonarjev zapisalo, da bi bil davek za milijarderje »redka priložnost za reformo našega pokvarjenega davčnega sistema, ki je že predolgo omogočal zelo premožnim, da se izognejo plačilu svojih prispevkov.«
Ron Wyden’s reborn AMT wealth confiscation tax https://t.co/F0DmEqwwGD
— Howard R Koenig (@RHmainiac) November 2, 2021
Ugotavljajo tudi, da bi bilo z novim davkom prizadetih le okoli 700 družin, medtem ko bi pomagal milijonom.
Trenutni sistem pa naj bi nekaterim milijarderjem celo omogočal, da plačajo - nič dohodnine.
Morris Pearl, predsednik združenja »domoljubnih milijonarjev« (Patriotic Millionaires), je za Insider dejal: »Svojim kongresnikom poskušamo dopovedati, da so te progresivne politike dobre za vse, vključno in dolgoročno tudi z interesi tistih, ki smo zelo bogati.«
I’m sitting here in a chaise lounge in Hilton Head Island on the beach, and I pay a far lower tax rate than people that work for a living.
— Patriotic Millionaires (@PatrioticMills) October 29, 2021
–PM Morris Pearl to @nytimes
Morris knows that the tax game is rigged, and he's leading the charge to #TaxTheRich. https://t.co/jJy9uCvpFi
Trenutno so sredstva, kot so delnice, obdavčena le, ko so prodana - kar se imenuje kapitalski dobiček. Toda najbogatejši izmed bogatih v Ameriki večinoma ne razprodajajo svojih ogromnih delniških portfeljev. Namesto tega je njihova glavna oblika dohodka vrednost, ki jo ta sredstva pridobijo sčasoma, z rastjo.
Po prvotnem načrtu pa bi bilo to letno povečanje vrednosti, imenovano nerealizirani dobički, obdavčeno vsako leto.
Predlog bi veljal samo za ljudi, ki letno zaslužijo več kot 100 milijonov dolarjev, ali tiste, ki imajo tri leta v premoženju najmanj 1 milijardo dolarjev.
Heated conversation just now between Ron Wyden and Mark Warner outside the senate floor pic.twitter.com/FCdo09GqYH
— Sara Sirota (@SaraLSirota) November 2, 2021
Analiza ekonomista Gabriela Zucmana je pokazala, da bi ta davek lahko prinesel državi dodatnih 500 milijard dolarjev, 275 milijard dolarjev pa bi zbrali le z obdavčenjem 10 najbogatejših milijarderjev.
Predhodna analiza Bele hiše je pokazala, da milijarderji plačajo v povprečju samo 8,2 odstotka dohodnine, ko se nerealizirani dobički štejejo kot dohodek.
Toda ta predlog za zvišanje davkov za milijarderje trenutno ni v načrtu. V sredo je trajalo le nekaj ur, preden je senator Joe Manchin izrazil svoje dvome o tem.
Kmalu zatem je njegov kolega Richard Neal dejal, da je »zelo malo verjetno«, da bo predlog dobil podporo v predstavniškem domu, če ne bo mogel biti sprejet v senatu.
Trenutno davčne določbe vključujejo 15-odstotni minimalni davek od dohodkov pravnih oseb in nov 5-odstotni davek za ameriške milijonarje.
Elon Musk’s net worth:
— Jon Erlichman (@JonErlichman) November 2, 2021
Nov 2021: $335 billion
Nov 2020: $120 billion
Nov 2019: $25 billion
Nov 2018: $24 billion
Nov 2017: $20 billion
Nov 2016: $10 billion
Nov 2015: $11 billion
Nov 2014: $10 billion
Nov 2013: $7 billion
Nov 2012: $2 billion
Nov 2011: $680 million pic.twitter.com/0aKbeyvqis
Milijonarji so zapisali, da podpirajo predlog dodatnega davka, a brez dodatne obdavčitve bodo številni milijarderji še vedno plačevali zelo nizke davčne stopnje.
»Kar nam manjka, je tisto, kar se je nekoč imenovalo srednji razred - milijone in milijone in milijone ljudi, ki jim je šlo dobro, ki so kupovali avtomobile in svoje otroke peljali kupiti sladoled in šli v Disneyland in na koncu plačali še šolnino za fakultete otrok. To je tisto, kar manjka naši državi,« je dejal Pearl.
»Imamo veliko milijarderjev. Tega nam ne manjka,« je dodal.
Janša sprašuje od kod SDju vila, nas pa zanima, če se mu je vrnil spomin glede skoraj 400000 evrov gotovine. https://t.co/4PoCtVCzd1
— Marko Rusjan (@Adornoisdead) October 28, 2021
V Sloveniji je drugače.
Milijonarjev je vse več – hočejo pa še več.