REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Do septembra v Sloveniji skoraj devet milijonov turističnih nočitev

Do septembra v Sloveniji skoraj devet milijonov turističnih nočitev

V prvih devetih mesecih so v turističnih nastanitvenih objektih zabeležili skoraj 8,9 milijona nočitev, kar je sedem odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Domači turisti so ustvarili tri odstotke, tuji pa devet odstotkov več nočitev. Samo septembra je bilo po podatkih državnega statističnega urada v Sloveniji več kot milijon turističnih nočitev.

Kot so sporočili iz statističnega urada, so v turističnih nastanitvenih objektih septembra zabeležili skoraj 427.000 prihodov turistov in več kot milijon njihovih nočitev. Prihodi turistov so se tako v primerjavi z lanskim septembrom povečali za 18 odstotkov, nočitev pa je bilo septembra na letni ravni 15 odstotkov več.

Po podatkih statističnega urada je bilo število prihodov domačih turistov septembra višje za 26 odstotkov, število njihovih nočitev pa za 15 odstotkov. Prihodov tujih turistov je bilo medtem 16 odstotkov več kot lanskega septembra, njihovih nočitev pa za 14 odstotkov več.

Domači turisti so v septembru ustvarili 29 odstotkov turističnih nočitev v Sloveniji, tuji pa 71 odstotkov. Ključni trgi, od koder so prihajali tuji turisti, ki so septembra ustvarili največ nočitev pri nas, so bili Nemčija (16 odstotkov), Avstrija (13 odstotkov), Italija (10 odstotkov), Združeno kraljestvo (pet odstotkov) ter Izrael in ZDA (iz vsake po štirje odstotki).

Več turističnih nočitev kot septembra lani so v letošnjem devetem mesecu ustvarili turisti iz Nemčije (18 odstotkov več), turisti iz Združenega kraljestva in turisti iz Italije (oboji za 11 odstotkov več), turisti iz ZDA in turisti iz Avstrije (oboji za devet odstotkov več). Manj nočitev so po drugi strani ustvarili turisti iz Izraela (dva odstotka manj).

Letošnjega septembra je bilo turistom v različnih turističnih nastanitvenih objektih v Sloveniji skupaj na voljo več kot 39.000 razpoložljivih enot s skoraj 110.000 ležišči. V hotelih je bilo na voljo 38 odstotkov vseh turističnih ležišč, v kampih 22 odstotkov, v zasebnih sobah, apartmajih in hišah pa osem odstotkov. Stalna ležišča v hotelih so bila v povprečju zasedena 58-odstotno, hotelske sobe pa 67-odstotno.

V hotelih je bilo v septembru ustvarjenih več kot 631.000 oz. 62 odstotkov vseh nočitev, v kampih 13 odstotkov, v zasebnih sobah, apartmajih, hišah pa pet odstotkov nočitev turistov. V zasebnih sobah in apartmajih se je število turističnih nočitev glede na september lani sicer povečalo za 29 odstotkov, v kampih za 26 odstotkov, v hotelih pa za 10 odstotkov.

Največ nočitev turistov so septembra zabeležile gorske občine (26 odstotkov oz. skoraj 264.000), za njimi pa zdraviliške (24 odstotkov oz. več kot 243.000) in obmorske občine (24 odstotkov oz. več kot 242.000).

V vseh vrstah turističnih občin je bilo letošnjega septembra ustvarjenih več nočitev turistov kot v septembru lani. V gorskih občinah so zabeležili 25-odstotni porast, v obmorskih občinah za 14-odstotnega. V občini Ljubljana ter v zdraviliških občinah pa so v primerjavi z lanskim septembrom zabeležili osem odstotkov nočitev več.

Največ nočitev je bilo ustvarjenih v občini Piran (16 odstotkov). Sledile so občine Ljubljana (13 odstotkov), Bled (devet odstotkov), Kranjska Gora (pet odstotkov), Moravske Toplice, Brežice in Bohinj (v vsaki po štiri odstotke).

V prvih devetih mesecih leta je bilo po podatkih statističnega urada skoraj 3,4 milijona prihodov turistov, to je devet odstotkov več kot v istem obdobju lani. Prihodov domačih turistov je bilo šest odstotkov več, tujih pa 10 odstotkov več. Skupaj so ustvarili skoraj 8,9 milijona nočitev oz. sedem odstotkov več kot v istem obdobju prejšnjega leta. Domači gosti so ustvarili tri odstotke več nočitev, tudi gosti pa devet odstotkov več.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek