petek, 29. november 2024 leto 29 / št. 334
Digitalna transformacija prinaša večjo konkurenčnost gospodarstva
Na GoDigital, največji neodvisni poslovni konferenci na področju digitalizacije v Sloveniji, so domači in tuji strokovnjaki razpravljali o vplivu digitalizacije na produktivnost in konkurenčnost.
Dotaknili so se tudi vprašanja pomena digitalizacije za podjetja, organizacije in njene poslovne učinke.
»Verjamemo, da je digitalizacija ključ za dosego produktivnosti v skoraj vsakem podjetju, organizaciji in panogi, kot tudi za dosego ciljev produktivnosti Slovenije kot države,« je v uvodnem nagovoru poudaril Aleš Cantarutti, generalni direktor Gospodarske zbornice Slovenije in nadaljeval, da »digitalna preobrazba slovenskemu poslovnemu okolju omogoča velike priložnosti za dosego višje stopnje konkurenčnosti.«
DG @BonefeldCecilia is speaking today at #GoDigital on the digital recovery.
— DIGITALEUROPE (@DIGITALEUROPE) November 19, 2020
Slovenia has committed to spend 20% of #NextGenerationEU in digital. The right investments in #connectivity, #digitalskills & #eHealth now will help build a more competitive and resilient economy. pic.twitter.com/wCZxaQnE1t
V nadaljevanju je Peter Geršak, državni sekretar v Službi vlade za digitalno preobrazbo, napovedal prihod digitalnih bonov za starejše, virtualno administrativno točko, ki bo državljanom omogočala komuniciranje z javno upravo preko video klicev, od aprila prihodnje leto pa v uporabo prihaja tudi e-podpis.
Predsednik UO Združenja za informatiko in telekomunikacije Igor Zorko je opozoril, da se Slovenija na področju digitalizacije sooča z različnimi izzivi, a tudi uspešno spreminja pristop pri digitalizaciji družbe, poslovnega okolja in javne uprave.
Minister za digitalno preobrazbo Mark Boris Andrijanič je spomnil, da so v okviru Strateškega sveta za digitalizacijo pripravili program, ki bo Slovenijo do konca desetletja popeljal med pet digitalno najnaprednejših držav EU.
Primeri iz Slovenije: Klemen Šalamon iz Generalija je opozoril, da so za zagotavljanje konkurenčnosti na trgu pomembne rešitve v smeri odprtokodnih sistemov ter integracijskih vmesnikov.
Matjaž Zupančič iz podjetja PLAMTEX INT je poudaril pomembnost sodelovanja z raziskovalnimi inštituti. Proizvodnja v njihovem podjetju je v veliki meri odvisna od pravilne napovedi trajanja delovnih operacij.
Zametke pametnega mesta sta predstavila Staš Kalan iz Telekoma Slovenije in Dominik Gruškovnjak iz Občine Tržič, kjer so vzpostavili pametno parkirišče s podatkovnim vpogledom o dogajanju na parkirišču, vključno z odstotkom zasedenosti in časovno zasedenost posameznih parkirišč. Na podlagi senzorja pride do komunikacije z jezerom podatkov, pri čemer igra pomembno vlogo omrežje 5G.
Za stabilno in rastoče gospodarstvo je nujna digitalna preobrazba, so se strinjali udeleženci dogodka.
Zaključili so z mislijo, da ima Slovenija ob sodelovanju ključnih deležnikov priložnost, da postane ena od zmagovalk digitalnega prehoda v regiji.