REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Deutsche Wele«: Nemško opotekanje, dve predstavi in ena drama

»Deutsche Wele«: Nemško opotekanje, dve predstavi in ena dramaNemška koalicijska vlada se ne more dogovoriti o ničemer, niti o enem samem srečanju s predstavniki gospodarstva, delodajalci in sindikati, zato sta bila organizirana dva srečanja, a oba s klavrnimi rezultati, poročajo nemški mediji. Vir: Posnetek zaslona, X

Vladajoča, Semafor koalicija v Berlinu je v torek pod taktirko kancleraj Olafa Scholza priredila dve predstavi, eno vprašanje pa je ostalo neodgovorjeno: Kako to lahko pomaga nemškemu gospodarstvu, da se v drugem letu recesije postavi na noge, piše Deutsche Welle (DW).

V stavbi Reichstaga so dopoldne liberalni poslanci - ki skupaj s socialdemokrati (SPD) in Zelenimi sestavljajo vladajočo »Semafor« koalicijo - sprejeli predstavnike industrijskih in trgovskih zbornic, obrtnikov, delodajalcev, družinskih podjetij... Popoldne so pred kanclerski urad v Berlinu prispele še limuzine z vodji nemške avtomobilske industrije, ter sindikalisti, ki so se z nemškim kanclerjem Olafom Scholzem »zarotniško« pogovarjali o težavah, ki jih pestijo.

Po prvem srečanju so udeleženci pogovora dajali izjave, ki jih DW šteje za protokolarne, po drugem izjav za medije sploh ni bilo.

Na srečanju v Reichstagu naj bi liberalci in predstavniki industrije govorili o vseh stiskah, naraščajočih cenah energije, davčnih obremenitvah in pomanjkanju kvalificirane delovne sile.

Že po eni uri so stopili pred novinarje.

To lahko pomeni, da vse teme niti niso bile temeljito obravnavane, dodaja DW.

Zdelo se je, da so bile končne izjave vseh vpletenih vnaprej pripravljene: gospodarstvenikom je treba dvigniti konkurenčnost, država mora izboljšati pogoje...

Toda ta dogodek, ki so ga vodili liberalci in se ga je udeležil tudi njihov šef Christian Lindner, sicer finančni minister, je ukradel šov drugemu dogodku, tistemu, ki ga je organizirala zvezni kancler.

Taisto popoldne so bili namreč pri kanclerju Olafu Scholzu šefi nemške avtomobilske industrije, ob industrialcih tudi sindikalisti.

Šlo je za »potres« pri Volkswagnu, ki je napovedal ukinitev več deset tisoč delovnih mest v Nemčiji.

Težave s proizvodnjo in visokimi stroški energije imajo tudi drugi proizvajalci.

Baje imajo preveč ljudi in kapacitet, a avtomobilov ne prodajo več veliko.

Tarnajo, da je energija zanje draga, duši jih tudi kitajska konkurenca.

Tudi zvezna vlada ni zadovoljna s tem, kako poteka prehod na elektromobilnost.

Nič manj slabe novice prihajajo tudi iz kemične industrije. Nekatera delovna mesta se selijo iz Nemčije v ZDA. Marsikdo se sprašuje, ali se sploh splača poslovati v Nemčiji, piše DW.

Kancler Olaf Scholz je dejal, da želi »poslušati«, kaj imajo povedati voditelji industrije, in to je bilo neke vrste priznanje, da bog ve kakšnih zaključkov ni mogoče pričakovati. In kako bi lahko, ko pa za mizo ni bilo ne omenjenega finančnega ministra Lindnerja ne gospodarskega ministra Roberta Habecka iz stranke Zelenih?

Urad kanclerja se je obnašal nekoliko zarotniško, saj medijem ni želel posredovati niti seznama udeležencev pogovorov, kaj šele sklicati novinarske konference. Zdi se, da se je tudi Scholz naveličal igrati mirovnika med Lindnerjem in Habeckom, ki sta v nenehnem klinču predvsem glede ekonomske politike.

Morda so takšna srečanja del kanclerjeve rutine, a zdaj občinstvo, torej državljani, pričakujejo jasne besede in načrt. Zato molk kanclerja pušča prostor za ugibanja, ki so si jih privoščili tudi novinarji, a ne le oni, piše DW.

Ni treba posebej poudarjati, da so bili odzivi opozicije prav v tej smeri. Vodja krščanskih demokratov (CDU) Friedrich Merz je dva kroga pogovorov v istem dnevu označil za »vrtec«. Njegov strankarski prijatelj, predsednik vlade Severnega Porenja - Vestfalije Hendrik Wiest je vladajoči koaliciji sporočil, naj se lepo razide in pusti drugim vladati, ko se že ne more uskladiti glede ekonomske politike.

V zadnjih dneh je postalo kristalno jasno, kako različne so si stranke nemške vladajoče koalicije.

Zeleni minister Habeck je predstavil idejo, da država daje premije za investicije, s čimer se predhodno ni dogovoril s Scholzem in Lindnerjem.

Slednji se zgrozi, ko sliši, da bi bilo treba kakršenkoli denar iz proračuna deliti.

Lindner je Habecka seveda javno demontiral. Dejal je, da je ideja nesmiselna in neumna, saj si je Nemčija ne more privoščiti, navsezadnje pa tovrstne državne pomoči zasebnemu gospodarstvu predpisi EU ne dovoljujejo, ker motijo trg.

Podvojeni vladni program je povzročil krepko zmedo, a je možno, poroča DW, da bo dobil nadaljevanje. Novembra je zadnji posvet o proračunu za prihodnje leto. Takrat se bo pokazalo, ali je »Semafor« koalicija sposobna za kompromise.

Trenutno v proračunu zeva luknja, ki se meri v milijardah in Nemčija bo morala varčevati.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek