nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Delodajalci opozorili na pomanjkanje ustrezne delovne sile
Pomanjkanje ustrezne delovne sile postaja vse večja težava, ki ji bo treba v prihodnje posvetiti precej pozornosti, so poudarili na kongresu Združenja delodajalcev Slovenije. Udeleženci okrogle mize so med ukrepi na tem področju navedli omilitev birokratskih ovir, boljšo povezavo med izobraževalnim sistemom in trgom dela ter spodbujanje starejših.
Kot je uvodoma dejal predsednik združenja Marjan Trobiš, se delodajalci danes soočajo z nečim, kar je še pred letom dni predstavljalo "sladko težavo". Na trgu skoraj ne najdejo več delavcev za nove zaposlitve, hkrati pa se napovedi prihodnjih potreb po delavcih še zvišujejo.
Statistično gledano je rezerve v kadrovskem bazenu po Trobiševih besedah res še veliko, a je realna slika drugačna, saj so mnogi brezposelni nezaposljivi. Zavzel se je za hitre in učinkovite sistemske rešitve.
Po besedah direktorice družbe Marche Jožice Jurca delavce predvsem za poklice, ki ne zahtevajo visoke izobrazbe, iščejo tudi v tujini, pri čemer jih kot delodajalca pesti zapletena birokracija. Opozorila je, da bi bilo treba denimo v primeru, ko se potreba po kadru pojavi nenadoma, delovno dovoljenje zagotoviti takoj.
Član uprave Revoza in direktor človeških virov v tem podjetju Anton Zvonko Kink je izpostavil pomen stalnega dialoga s socialnimi partnerji, glavna inšpektorica za delo Nataša Trček pa je opozorila, da morajo delodajalci v prvi vrsti zagotoviti spoštovanje vseh predpisov. Tuje delavce lahko odvrnejo zgodbe o kršitvah, ki se nemalokrat pojavijo v medijih, je opozorila.
Direktor družbe Adecco H.R. Miro Smrekar je kot predstavnik podjetja, ki se ukvarja s posredovanjem delovne sile, ocenil, da bodo delodajalci v prihodnjih letih zanjo namenili toliko kot še nikoli doslej. Najboljši delodajalci bodo zaradi načela konkurence sicer vedno dobili kadre, je prepričan.
Kink je ob tem poudaril, da jim je zadostno število kadrov uspelo zagotoviti prav s tesnim sodelovanjem z zavodom za zaposlovanje in agencijami za posredovanje dela. Jurca je pojasnila, da Marche kljub težavam na tem področju zaposluje brez zunanje pomoči, Trčkova pa je ob tem izpostavila spremembe zakonodaje, s katerimi se trudijo zajeziti kršitve delovne zakonodaje.
Odgovor na rastoče povpraševanje po delavcih je tako po njenih besedah prav v spoštovanju do njih, ob tem pa je smiselno v redno zaposlitev pritegniti tudi starejše delavce, ki bi se sicer upokojili. Jurca se je zavzela za čim večjo odpravo birokratskih ovir, boljšo povezavo med izobraževalnim sistemom in trgom dela ter povečanje nagrad za delovno uspešnost.
Pomembno vlogo v starejših delavcih vidi tudi Kink, Smrekar pa se je strinjal s pomenom dobrega sodelovanja med izobraževalnim sistemom in trgom dela.
Zbrane je nagovorila tudi ministrica za delo Anja Kopač Mrak, ki je dejala, da so bile tovrstne težave pričakovane, a morda še ne tako kmalu. Izpostavila je ukrepe aktivne politike zaposlovanja, s katerimi si ministrstvo po njenih besedah po najboljših močeh prizadeva za čim hitrejše rešitve.
Ukrepe, tudi za delodajalce, je izpostavila tudi generalna direktorica zavoda za zaposlovanje Mavricija Batič. Kot je pojasnila, lahko delodajalcem med drugim pomagajo z organiziranjem skupinskih predstavitev prostih delovnih mest in predizbori motiviranih kandidatov za zaposlitev. Organizirajo tudi usposabljanja kandidatov.
Državni sekretar na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Aleš Cantarutti je ob tem ocenil, da bo treba za reševanje kadrovske problematike poseči tudi v delovno zakonodajo. Prav tako je smiselno okrepiti dialog in usposabljanje mladih.
Udeležence kongresa je nagovoril tudi direktor Urada RS za makroekonomske analize in razvoj Boštjan Vasle, ki je predstavil trenutne gospodarske razmere in obete za prihodnost. Gospodarska rast je po njegovih besedah trenutno še vzdržna, se bodo pa prav na trgu dela verjetno najprej začele pojavljati težave.