REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Delegacija OECD bo pregledala razvojno sodelovanje Slovenije

Delegacija OECD bo pregledala razvojno sodelovanje Slovenije

V Slovenijo danes prihaja posebna delegacija Odbora za razvojno pomoč Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), ki sodeluje v procesu pregleda mednarodnega razvojnega sodelovanja Slovenije. Ugotovitve delegacije, ki bo ostala do konca tedna, bodo podlaga za pripravo poročila OECD o slovenskem razvojnem sodelovanju.

Kot so zapisali na spletni strani zunanjega ministrstva, delegacijo sestavlja osem ocenjevalcev, in sicer štirje predstavniki sekretariata Odbora za razvojno pomoč ter po dva predstavnika Avstralije in Poljske.

V okviru obiska bodo opravili več deset sestankov z vsemi ključnimi akterji mednarodnega razvojnega sodelovanja Slovenije. Tako se bodo sestali s predstavniki večine ministrstev, državnega zbora in Uprave RS za zaščito in reševanje. Srečali se bodo tudi s predstavniki drugih ustanov in služb ter strokovne javnosti in nevladnih organizacij.

Predvideni so tudi pogovori s predstavniki Črne gore, Makedonije in Zelenortskih otokov, s katerimi ima Slovenija najbolj poglobljeno razvojno sodelovanje.

Gre za prvi medsebojni pregled v okviru mednarodnega sodelovanja, odkar je Slovenija leta 2013 postala članica odbora OECD. Obvezni medsebojni pregledi potekajo na štiri do pet let. Zagotavljajo vpogled v izvajanje zavez držav na celotnem področju sodelovanja ter izmenjavo izkušenj in dobrih praks med državami članicami, so še zapisali.

Pregled se je začel 23. novembra lani, zaključil pa se bo 21. junija letos z ministrskim srečanjem in predstavitvijo poročila na sedežu OECD v Parizu.

Kot so še zapisali na MZZ, Slovenija s tovrstnim sodelovanjem prispeva k bolj uravnoteženemu in pravičnemu svetovnemu razvoju ter prevzema soodgovornost za odpravo revščine in doseganje trajnostnega razvoja. Sodelovanje vključuje tudi mednarodno humanitarno pomoč. Slovenija se pri tem usmerja predvsem v države Zahodnega Balkana. Drugo prednostno območje slovenskega razvojnega sodelovanja zajema Vzhodno Evropo, Kavkaz in Osrednjo Azijo, tretje pa Afriko. Leta 2015 je država razvojnemu sodelovanju namenila nekaj več kot 57 milijonov evrov.

V okviru obiska bo v torek javno predavanje na temo novih trendov v humanitarni pomoči po Svetovnem humanitarnem vrhu v Istanbulu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek