sreda, 11. december 2024 leto 29 / št. 346
Bratuškova zaradi napovedanih stavk: Sestane naj se komisija DZ za nadzor javnih financ
Alenka Bratušek iz poslanske skupine nepovezanih poslancev je zaradi napovedanih stavk v javnem sektorju vložila zahtevo za sklic nujne seje komisije DZ za nadzor javnih financ. Doslej največja stavka v javnem sektorju bo namreč po njenem opozorilu imela posledice za proračun.
Po opravljeni razpravi bi poslanci po predlogu Bratuškove vladi naročili, naj jih seznani z načrtovanimi aktivnostmi za izpolnitev zahtev sindikatov javnega sektorja.
Bratuškova, ki je bila več let direktorica direktorata za proračun, želi na seji komisije DZ za nadzor javnih financ izvedeti, kako namerava vlada ukrepati. Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je namreč ocenil, da bi izpolnitev stavkovnih zahtev sindikatov javnega sektorja potopila javne finance, so sporočili iz stranke Alenke Bratušek.
Po besedah Bratuškove so v stranki že ob vladnem povišanju plač zgolj delu javnih uslužbencev opozorili, kaj bo to pomenilo na dolgi rok. "Opozarjali smo tudi na to, da bodo apetiti pred volitvami veliki," je poudarila.
O plačah v javnem sektorju bi se vlada zato morala po njeni oceni dogovoriti s sindikati že ob sprejemanju proračuna za leto 2018, "a niso pravilno ocenili nezadovoljstva zaposlenih".
"Lahko pa bi začeli tudi pogovore o bolj koreniti spremembi enotnega plačnega sistema, da bi sindikati videli, da si vlada želi preboja na tem področju," je dodala. "Potem stavk zagotovo ne bi bilo," je prepričana.
V stranki so poudarili, da je sprememba enotnega plačnega sistema nujna. Po besedah njene predsednice mora omogočati več prožnosti, da bodo dobri uslužbenci ustrezno nagrajeni.
Čeprav je sprememba plačnega sistema predvidena tudi v koalicijski pogodbi vlade, pa v štirih letih na tem področju ni bil storjen niti korak, je opozorila. Poleg tega po njeni oceni skrbi tudi, da je vlada očitno "izgubila nadzor nad porabo sredstev, ki jih iz proračuna namenja za plače zaposlenih v javnem sektorju.
Prva stavka, v kateri namerava po napovedih sodelovati 17 sindikatov javnega sektorja, bo 24. januarja. Za februar pa je stavke napovedalo še pet sindikatov. Pri številnih zahtevah, ki jih sindikati naslavljajo na vlado, gre v prvi vrsti za pričakovanja po dvigu plač.
O odzivu na niz stavkovnih napovedi v javnem sektorju je vlada odločala minuli četrtek. Kot je po seji sporočil minister Koprivnikar, vseh sindikalnih zahtev ni mogoče uresničiti, saj po zadnjih vladnih izračunih skupaj dosegajo kar 991 milijonov evrov.