REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Blue Origin: karte za turistične polete vesolje v prodaji že naslednje leto

Blue Origin: karte za turistične polete vesolje v prodaji že naslednje letoBlue Orogin - raketa

Podjetje Blue Origin, ki je v lasti lastnika Amazona Jeffa Bezosa in velja za prvi komercialno uspešen »start-up«, ki se ukvarja z »vesoljskim turizmom«, je napovedalo, da bo leta 2019 pričelo prodajati »raketne vozovnice« za polete v vesolje. Vesoljski potniki si bodo lahko na ta način po poletu v vesolje nekaj minut v breztežnostnem stanju ogledovali Zemljo in vesolje, nato pa se bodo znova, v kapsuli ki se bo ločila od telesa rakete, z padali spustili na zemljo. Na zemlji bo ponovno pristalo tudi telo rakete New Shepard.

Informacijo je povedal Rob Meyerson, podpredsednik podjetja, ni pa povedal, koliko naj bi stale karte za polet v vesolje, ko bodo na prodaj. Podjetje naj bi kmalu pričelo tudi s poskusi izstrelitev raket z posadko. Na ta način postaja nekakšna konkurenca podjetju SpaceX Elona Muska, kljub temu pa je med obema podjetjema in raketami, ki jih razvijajo kar nekaj razlik. Rakete SpaceX-a, ki se mu je nedavno posrečilo dobiti tudi pogodbe z ameriško vojsko so bistveno večje in naj bi omogočile celo potovanje ljudi do Marsa. Sicer pa si na tem področju sedaj konkurirajo najmanj tri vesoljska zasebna podjetja - SpaceX, Blue Origin in Virgin Galactic.

Prva stopnja je raket SpaceX ima na primer devet motorjev merlin in gorivo in predstavlja 80 odstotkov stroška izdelave rakete. V SpaceX  zato upajo na precejšnje zmanjšanje stroškov potovanj v vesolje in v orbito. SpaceX je postopek pristankov prvih stopenj od zgodovinskega prvega že dodobra izpopolnil. Utečeni so do te mere, da praktično vsako prvo stopnjo dobijo nazaj, naj bo na kopno ali na ladjo. Raketa Falcon 9, ali pa še večja Falcon Heavy pa je bistveno močnejša kot majhna raketa New Shepard (Novi pastir) podjetja Blue Origin, ki je namenjena samo za polete v nižje orbite okoli Zemlje.

Informacijo je povedal Rob Meyerson, podpredsednik podjetja, ni pa povedal, koliko naj bi stale karte za polet v vesolje, ko bodo na prodaj.

Rakete Blue Origina pa so sicer manjše, po drugi strani pa zasnovane tako, da bodo kor neke vrste »opazovalna postaja« potnikom omogočile kar se da najboljši pogled na Zemljo. Pri tem naj bi ta pogled z višine in v stanju breztežnosti lahko trajal okoli štiri minute.

Kljub temu pa je res, da je tudi Blue Origin prehitel SpaceX s prvim pristankom rakete na izstrelitveni ploščadi in njeno ponovno uporabo. A to je storil z manjšo raketo, ki ni letela v vesolje. Zdaj ima v razvoju težkonosilko New Glenn, ki naj bi bila po zmogljivosti podobna raketi Falcon Heavy. Uporabljal naj bi jo za turistične polete okoli Lune in nazaj.

Kljub temu je to velik korak naprej v vesoljskih poletih, saj ameriška NASA že od leta 2011 v vesolje ni poslala nobenega astronavta in medtem pripravlja nove projekte. Tudi Nasa je v prejšnjem stoletju začela program vesoljskih čolničkov (Space Shuttle), da bi pocenila tovorjenje v nižjo Zemljino orbito.

BlueOrigin - New Shepard

Vendar se je pokazalo, da so večkrat uporabni čolnički, pravzaprav vesoljske ladje s krili za pristajanje, zelo dragi. Čeprav so po vsaki izstrelitvi poiskali in ponovno uporabili tudi dele pomožnih potisnih raket, to ni zelo prispevalo k prihranku. Razlog za to je bilo drago vzdrževanje, ki je zaposlovalo na tisoče ljudi.

Rakete SpaceX naj bi posadko v vesolje ponesle letos, morda pa komajda naslednje leto. Blue Origin pa kljub temu ni prvo podjetje, ki je v vesolje poslalo turista. Prvi vesoljski turist je bil Dennis Tito, ki je plačal  za sedež v sicer nekomercialnem poletu ruske rakete.

Hkrati je podjetje Virgin Galactic prodalo že najmanj 650 kart za polete do nekoliko nižje, »suborbitalne« višine okoli Zemlje, sedeže pa ima razprodane že do leta 2021. Vendar ni povsem jasno, ali bo podjetje Virgin Galactic izpolnilo svoje obljube in pričelo s poleti do konca leta 2018.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek