REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Biden drastično zvišal carine na kitajske izdelke, Putin: To delajo zato, ker so kitajski avti boljši!

Biden drastično zvišal carine na kitajske izdelke, Putin: To delajo zato, ker so kitajski avti boljši!BYD Hanev. Vir: Posnetek zaslona, X

Ameriški predsednik Joe Biden je napovedal odločitev o močnem zvišanju carin na vrsto kitajskih izdelkov, vključno z električnimi vozili, računalniškimi čipi in medicinskimi izdelki.

A to bo na koncu, opozarjajo ekonomisti, najbolj po žepu udarilo same državljane ZDA...

Carine bodo postopno uvedene v naslednjih treh letih, pri čemer bodo te, ki bodo začele veljati leta 2024, zajemale električna vozila, sončne celice, brizge, igle, polprevodnike, jeklo in aluminij.

Biden bo ohranil carine, ki jih je že uvedel nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, medtem ko bo zvišal druge, je sporočila Bela hiša in navedla »nesprejemljiva tveganja za gospodarsko varnost ZDA, ki jih predstavljajo nepoštene kitajske prakse«, ki da menda »preplavljajo svetovne trge s poceni blagom.«

Novi ukrepi so po navedbah Bele hiše namenjeni spodbujanju Kitajske, da »odpravi svoje nepoštene trgovinske prakse, povezane s prenosom tehnologije, intelektualno lastnino in inovacijami«.

Xiaomi. Vir: Posnetek zaslona, X

Predstavniki Bidnove administracije so povedali, da so bili ukrepi skrbno usmerjeni in združeni z domačimi naložbami, načrtovani s tesnimi zavezniki in da ni verjetno, da bi poslabšali inflacijo.

V okviru zvišanja carin bodo dajatve na kitajska električna vozila zvišane s 25 odstotkov na 100 odstotkov, na litij-ionske baterije in dele baterij za električna vozila s 7,5 odstotka na 25 odstotkov ter na fotonapetostne celice, ki se uporabljajo za izdelavo solarnih panelov s 25 odstotkov na 50 odstotkov.

Carine so se zvišale tudi za različno drugo blago. Na primer, za medicinske brizge in igle se bodo tarife zvišale z nič odstotkov na 50 odstotkov.

Ameriški potrošniki, ne pa Kitajska bodo plačevali višje carine, kitajski avti, ki jih bo ves svet vozil veliko ceneje, pa bodo v ZDA veljali za luksuzno in zelo drago blago. In v ZDA jih bodo še naprej kupovali, ker bodo tehnološko vse naprednejši, ameriška industrija pa bo brez konkurence še bolj zaostajala.

V letih 2025 in 2026 bo sledilo več carin na polprevodnike, katerih tarifna stopnja se bo podvojila na 50 odstotkov, pa tudi na litij-ionske baterije, ki se ne uporabljajo v električnih vozilih, grafit in trajne magnete ter gumijaste medicinske in kirurške rokavice.

Gre za carine na kitajsko blago v vrednosti 18 milijard dolarjev, medtem ko so ZDA ohranile carine na več kot 300 milijard dolarjev vredno blago, ki jih je uvedel prejšnji ameriški predsednik Donald Trump.

Kitajsko zunanje ministrstvo je na prošnjo za komentar Bidnove nove odločitve odgovorilo, da »nasprotuje enostranskemu dvigu carin, ki je v nasprotju s pravili Svetovne trgovinske organizacije

Kitajska bo sprejela vse potrebne ukrepe za zaščito svojih legitimnih pravic in interesov, je dejal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Wang Wenbin.

Zadevo pa je med obiskom Kitajske komentiral tudi Vladimir Putin.

Putin v Čukotki
Vladimir Putin o Bidnovi novi odločitvi glede carin na kitajske izdelke: »Zakaj? Ker so kitajski avtomobili postali boljši.« Vir: Posnetek zaslona, X

Ameriške oblasti so uvedle carine na kitajska električna vozila (EV), ker so postala boljša, je na tiskovni konferenci v mestu Harbin med dvodnevnim obiskom Kitajske povedal ruski predsednik Vladimir Putin.

Putin je ocenil, da želi Washington močnim konkurentom preprečiti vstop na ameriški trg, pristop ZDA pa je opisal kot »nepošteno konkurenco«.

»Na žalost, tako kot svet danes deluje, se včasih pojavijo situacije, povezane z nelojalno konkurenco. Tako so Američani nedavno uvedli carine na kitajski električni transport, na električne avtomobile,« je dejal. »In zakaj? Ker so kitajski avtomobili postali boljši.«

Takoj, ko se neka država pojavi kot proizvodna sila in postane bolj konkurenčna, jo tako v ZDA kot v EU zatrejo, je opozoril Putin.

Takoj, ko se neka država pojavi kot proizvodna sila in postane bolj konkurenčna, jo tako v ZDA kot v EU zatrejo, je zatrdil Putin.

Ameriški uradniki so Peking večkrat opisali kot glavnega »tekmeca« Združenih držav, hkrati pa zaostrili gospodarske omejitve proti Kitajski.

Nekateri ekonomisti pa so ob tem opozorili, da bodo te carine na koncu udarile po glavi same ZDA in ameriške potrošnike.

Ameriški potrošniki, ne pa Kitajska bodo plačevali višje carine, kitajski avti, ki jih bo ves svet vozil veliko ceneje, pa bodo v ZDA veljali za luksuzno in zelo drago blago.

Toda v ZDA bodo še naprej kupovali avtomobile s Kitajske, ker bodo tehnološko vse naprednejši, ameriška industrija pa bo brez konkurence še bolj zaostajala.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek