petek, 13. december 2024 leto 29 / št. 348
Apple po davčni reformi z 20.000 novimi delovnimi mesti v ZDA
Ameriški tehnološki velikan Apple je v sredo sporočil, da zaradi davčne reforme v ZDA vrača v domovino večino od 252 milijard dolarjev dobička, ki ga ima v gotovini na tujem, v ZDA pa namerava odpreti tudi nov velik korporacijski kampus ter v kratkem odpreti skupaj 20.000 novih delovnih mest.
Apple se je odločil izkoristiti enoletno okno za vračilo dobička iz tujine, pri čemer je davčna stopnja namesto 21-odstotne 15,5-odstotna. Z davčno reformo v ZDA se je davčna stopnja na dobiček podjetij znižala s 35 na 21 odstotkov.
Zaradi davčnih olajšav je tehnološki velikan napovedal, da bo skoraj vsem od 138.000 zaposlenim, ki jih ima po svetu, plačal po 2500 dolarjev v svojih delnicah.
V ZDA namerava porabiti 30 milijard dolarjev za kapitalske naložbe, med katerimi je omenjeni novi korporacijski kampus, sedanjim 84.000 zaposlenih po ZDA pa se bo kmalu pridružilo še 20.000 delavcev večinoma v tehnični podpori. To so sicer delovna mesta, ki letno delavcu prinesejo le okrog 36.000 dolarjev.
Glavni izvršni direktor Appla Tim Cook je dejal, da je podjetje zgodba o uspehu, ki se lahko zgodi le v Ameriki, in izrazil ponos, da gradijo na dolgi zgodovini podpore ameriškega gospodarstva. V naslednjih petih letih bo Apple predvidoma ameriški ekonomiji prispeval skupaj 250 milijard dolarjev.
Kljub kritikam pa je Cook zavrnil možnost selitve proizvodnje s Kitajske v ZDA. Applove iphone na primer oblikujejo v kalifornijskem Cupertinu, proizvajajo pa jih v tovarnah Foxconna na Kitajskem. Cook je dejal, da ne gre le za cenejšo delovno silo, ampak dejstvo, da so Kitajci pač zelo dobri pri izdelavi 200 milijonov iphonov na leto.