četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
Ameriško gospodarstvo v novo leto s pričakovano umiritvijo rasti
Ameriški BDP je v prvem četrtletju v medletni primerjavi zabeležil 2,3-odstotno rast, je v prvi oceni objavilo ameriško ministrstvo za trgovino. Rast je bila za 0,6 odstotne točke nižja kot v zadnjem četrtletju lani, a vseeno malenkost višja od pričakovanj analitikov. Prvo letošnje četrtletje je bilo tako najboljše v dveh letih.
Analitiki so po pričakovanju tujih tiskovnih agencij pričakovali medletno rast bliže dvema odstotkom, ocenjujejo pa tudi, da bi revizije podatkov, ki bodo sledile v prihodnjih tednih, lahko pokazale še nekoliko boljšo sliko.
Zasebna potrošnja se je v prvih treh mesecih okrepila za 1,1 odstotka oz. za najmanj v več kot štirih letih, potem ko je v zadnjem lanskem četrtletju na krilih optimizma zaradi rasti tečajev na borzah ter učinkov obnove na območjih, ki so jih poleti prizadeli orkani, zabeležila izjemno štiriodstotno rast. K rasti je zasebna potrošnja, ki je ključni gradnik ameriškega BDP, v prvih treh mesecih prispevala 0,73 odstotne točke, potem ko je v zadnjem četrtletju kar 2,75 odstotne točke.
Decembra lani sprejeta davčna reforma, ki naj bi po obljubah administracije predsednika Donalda Trumpa Američanom pustila več denarja v žepih, se tako pri potrošnikih še ni poznala v veliki meri, saj se je rast razpoložljivega dohodka po navedbah analitikov poznala šele proti koncu četrtletja.
Rast investicij podjetij se je kljub močnemu znižanju davka na dobiček podjetij z dvomestne številke ob koncu 2017 znižala na 4,7 odstotka. Skupno so se investicije v osnovna sredstva povečale za 7,3 odstotka, investicijska dejavnost pa je k rasti prispevala 1,19 odstotne točke. Obnove zalog so dodale še 0,43 odstotne točke.
Na področju zunanje trgovine se je izvoz okrepil za 4,8 odstotka, rast uvoza pa je s 14,1 odstotka ob koncu 2017 strmoglavila na 2,6 odstotka v začetku leta. Ta novica bo razveselila Trumpovo administracijo, ki skuša z raznimi ukrepi, uperjenimi proti zunanjetrgovinskim partnericam, zmanjšati velikanski ameriški primanjkljaj v zunanji trgovini.
Javna poraba se je z 1,2 odstotka okrepila nekoliko manj kot ob koncu 2017, ko je rast dosegla tri odstotke. Rast naj bi se po napovedih spet okrepila v tekočem drugem trimesečju.
Ameriško gospodarstvo naj bi se po napovedih centralne banke Federal Reserve letos okrepilo za 2,7 odstotka, potem ko je bila lani rast 2,3-odstotna. Mednarodni denarni sklad je z napovedjo o 2,9-odstotni rasti še bolj optimističen. Trump želi sicer z znižanjem davkov, odpravo regulacij in dodatno javno porabo za infrastrukturo rast stabilizirati pri treh odstotkih, a nemalo ekonomistov opozarja, da so že trenutne stopnje rasti nad potencialnimi.