REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Afriški plinski težkokategornik, ki Sloveniji dobavlja plin, se bo kmalu pridružil skupini BRICS pod taktirko Rusije

Afriški plinski težkokategornik, ki Sloveniji dobavlja plin, se bo kmalu pridružil skupini BRICS pod taktirko RusijePrihodnost novega, multipolarnega sveta? V skupini BRICS bo kmalu več kot polovica svetovnega prebivalstva. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Alžirija bi lahko postala del zavezništva držav v vzponu BRICS že konec leta 2023, je napovedal predsednik Abdelmadjid Tebboune.

Severnoafriška država je novembra letos zaprosila za pridružitev skupini, ki zaenkrat vključuje Brazilijo, Rusijo, Indijo, Kitajsko in Južno Afriko.

Tebboune je bližajočo se spremembo napovedal, ko je v četrtek za nacionalne medije govoril o načrtih svoje vlade za gospodarski razvoj.

Alžirija bo spodbudila naložbe, izboljšala razvoj Alžircev in prešla na naprednejšo izvozno strukturo, ki bo manj odvisna od ogljikovodikov, da bi se lahko kvalificirala za članstvo v BRICS, je dejal Tebboune.

Alžirija je sicer velika proizvajalka zemeljskega plina in največja izvoznica goriva v regiji.

Dobavo plina si je v Alžiriji nedavno zmagoslavno priskrbela tudi vlada Roberta Goloba, po uvedbi številnih sankcij Evropske unije Rusiji, zaradi katerih je Sloveniji postal nedostopen nekajkrat cenejši ruski plin.

Slovenski veletrgovec s plinom Geoplin je 15. novembra v Alžiriji s tamkajšnjo državno energetsko družbo Sonatrach podpisal pogodbo o dobavi zemeljskega plina. Pogodba je podpisana za tri leta, predvideva pa dobavo 300 milijonov kubičnih metrov plina oz. okoli tretjino letnih slovenskih potreb. Dobava se bo začela 1. januarja 2023. Podpis pogodbe sta s svojo navzočnostjo žegnala minister za infrastrukturo Bojan Kumer in zunanja ministrica Tanja Fajon. »S podpisom si bomo v manj gotovih časih zagotovili dodatno zanesljivost pri oskrbi s plinom, zato sem vesel in ponosen, da nam je uspelo,« je, kot so sporočili z ministrstva za infrastrukturo, ob podpisu dejal Kumer. Pogodbo je označil za zelo pomembno in strateško, v vladi Roberta Goloba pa niso skrivali, da upajo, da bi jo v prihodnje še nadgradili in povečali oskrbo Slovenije s plinom iz Alžirije. Toda ceno za plin v sklenjeni pogodbi niso želeli razkriti, češ da gre za poslovno skrivnost. Povsem gotovo je, da je cena nekajkrat višja od cene, ki jo je Slovenija prej plačali za ruski plin. Glede na načrte Alžirije, da se pridruži skupini BRICS in dedolarizaciji trga energentov, je vprašanje, kako se bodo iztekli načrti Golobovih vladnikov o nadaljnji povečani oskrbi s plinom iz te afriške države. Vir.: Zajem zaslona, UKOM

Partnerstvo z BRICS bo Alžiriji pomagalo pri zagonu ambicioznih skupnih infrastrukturnih projektov, kot je transnacionalna železnica, ki bo izboljšala povezljivost države z regijo Sahel, je dejal Tebboune.

BRICS je bil prvotno BRIC.

Gre za izraz, ki so ga skovali ekonomisti za opis štirih držav s potencialom prevlade v svetovnem gospodarstvu v 21. stoletju.

Zgoraj omenjeni narodi so ustanovili skupino v poznih 2000-ih in kmalu pozdravili Južno Afriko kot novo članico, ki je dodala črko S akronimu.

Več kot ducat držav je do zdaj zaprosilo za pridružitev BRICS.

Multipolarni red, ki sta ga prvi začeli zagovarjati predvsem Moskva in Peking se tako oblikuje pred našimi očmi.

Alžirija je uradno zaprosila za članstvo novembra, nekaj mesecev po tem, ko sta to storila Iran in Argentina na letnem vrhu organizacije, ki ga je junija gostila Kitajska.

Predsednik Tebboune je bil med gosti dogodka.

Prihodnost novega, multipolarnega sveta? V skupini BRICS bo kmalu več kot polovica svetovnega prebivalstva. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Če se bo organizacija razširila, kot je načrtovano, bo BRICS obsegal več kot polovico svetovnega prebivalstva.

In tudi 60 odstotkov svetovnih zalog plina ter 45 odstotkov svetovnih zalog nafte.

Spomnimo, na dan, ko je Belo hišo obiskal ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski, se je mudil na Kitajskem nekdanji predsednik Rusije.

Dimitrij Medvedjev, ki od leta 2020 opravlja funkcijo namestnika predsednika Varnostnega sveta Rusije in predsednika ruske stranke Enotna Rusija se je v Pekingu srečal s kitajskim predsednikom Xi Jinpingom.

Xi Jinping je na srečanju z Medvedjevom poudaril, da Kitajska tesno sodeluje z Rusijo za pravičnejše globalno upravljanje.

Že isti dan so vojne ladje Tihooceanske flote Rusije in mornariških sil NAOC začele izdelovati naloge skupne rusko-kitajske vaje Naval Interaction-2022.

Tudi te novice ni bilo zaslediti v slovenskih medijih...

Druge države, ki so že pokazale zanimanje, da bi v bližnji prihodnosti postale del vse večjega kluba držav BRICS in se pridružujejo kampanji dedolarizacije, so Savdska Arabija, Turčija in Egipt.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek