REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Goldman Sachs povečal obete za recesijo v ZDA na 65 odstotkov, Trump napovedal trimesečno carinsko »pavzo«!

Goldman Sachs povečal obete za recesijo v ZDA na 65 odstotkov, Trump napovedal trimesečno carinsko »pavzo«!Očitno je, da se je lastne politike ustrašil tudi ameriški predsednik. Vir: Posnetek zaslona, X

Newyorška bančna družba »Goldman Sachs« je v zadnjem poročilu povečala verjetnost recesije v ZDA v naslednjih 12 mesecih s 35 na 45 odstotkov in se tako pridružila drugim investicijskim bankam, ki so popravile svoje napovedi.

Ameriški predsednik Donald Trump je namreč uvedel visoke carine proti skoraj vsem državam sveta, zoper Kitajsko celo 125-odstotne. Nato pa je za vse - a ne za Kitajsko - uvedel 90-dnevno pavzo.

Medtem je Bloomberg poročal, da taista banka (Goldman Sachs) ocenjuje, da bo recesija v ZDA v 12 mesecih 65-odstotna.

To je že drugič v enem tednu, da je »Goldman Sachs« povečal obete za recesijo.

»Goldman Sachs« je v svoji najnovejši napovedi tudi znižal obete za gospodarsko rast ZDA v letu 2025 z 1,5 odstotka na 1,3 odstotka.

Ta finančna družba še vedno pričakuje, da bo ameriška centralna banka FED na treh zaporednih zasedanjih v letu 2025 znižala obrestne mere za po 25 bazičnih točk, tako da bodo ob koncu leta v razponu med 3,5 in 3,75 odstotka.

Razlika glede na prejšnjo napoved je v tem, da »Goldman« zdaj pričakuje, da bo prvo znižanje obrestne mere junija, ne julija, poroča Reuters.

Številne ameriške banke menijo, da bodo carine, ki jih je uvedel ameriški predsednik Donald Trump, povečale inflacijo in brezposelnost v ZDA, zmanjšale gospodarsko rast in povečale tveganje recesije.

»JP Morgan« zdaj ocenjuje, da se bo ameriško gospodarstvo zaradi carin skrčilo za 0,3 odstotka, medtem ko so prej govorili o 1,3-odstotni rasti BDP.

Trumpova administracija je 2. aprila uvedla recipročne carine za skoraj vse države sveta, pa tudi 25-odstotne carine na uvoz vseh tujih avtomobilov, je poročal CNN.

Po besedah ​​ameriškega predsednika bo ta datum »za vedno ostal v spominu kot dan, ko se je ameriška industrija ponovno rodila«.

Evropsko unijo so prizadele uvozne carine ZDA v višini 20 odstotkov, Veliko Britanijo 10 odstotkov, Norveško 15 odstotkov, Švico pa z 31 odstotkov carin.

Kitajsko so prizadele ameriške carine sprva v višini skupno 54 odstotkov, oblasti v Pekingu pa so se odzvale z napovedjo uvedbe lastnih carin v višini 34 odstotkov na uvoz blaga iz Združenih držav Amerike z začetkom 10. aprila.

Očitno je, da se je lastne politike ustrašil tudi ameriški predsednik.

Nato je Donald Trump dvignil carine na kitajsko blago na 125 odstotkov ter hkrati zamrznil ostale dvige carin za 90 dni.

Menda zato, ker mu voditelji drugih držav »poljubljajo rit« in so ga neprestano klicali in prosili, da naj jim ne uvede carin.

Predsednik Donald Trump je priznal, da je k njegovi odločitvi, da odloži nadaljnje zvišanje carin, deloma prispeval strm padec na ameriških finančnih trgih, in dejal, da je pred napovedjo 90-dnevne zamrznitve pozorno spremljal razpoloženje vlagateljev, saj so ljudje postali preveč »jalovi« in »prestrašeni«.

Očitno pa je, da se je lastne politike zdaj ustrašil tudi ameriški predsednik.

Kitajska očitno ni pokazala strahu.

Kitajska ne bo omahovala, če bo prišlo do trgovinske in carinske vojne, je dejal tiskovni predstavnik kitajskega ministrstva za zunanje zadeve.

Šizofrene odločitve pa so zagotovo naredile ZDA veliko škode in jo v očeh sveta predstavile kot povsem neverodostojno partnerico...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek