torek, 14. januar 2025 leto 30 / št. 014
Za nakup Agrokorja se zanima tudi obsojeni Mišković
Podatki, ki jih je objavil Agrokor kažejo, da naj bi imelo to podjetje konec marca po nerevidiranih finančnih kazalcih za 40,4 milijarde kun (5,3 milijarde evrov) obveznosti. Kot so poudarili v Agrokorju, znesek predstavlja dolgove 19 največjih podjetjih Agrokorja, ne pa tudi obveznosti skupine Mercator in z njo povezanih podjetij.
Nekdanji srbski minister lobira za Miškovića
V srbskih medijih so objavili nekoliko drugačne podatke. Srbski Telegraf trdi, da Agrokor dolguje 6,42 milijarde dolarjev. Za prevzem delov tega podjetja pa se zanimajo tudi nekateri srbski poslovneži. Po poročanju beograjskega Telegrafa je tudi Milorad Mišković zainteresiran za prevzem delov tega podjetja, pri tem pa bi mu lahko pomagal nekdanji srbski minister za finance Mlađan Dinkić, ki se nahaja v upravnem odboru ruske Sberbanke. Dinkić je zaslovel s svojimi ekonomskimi analizami slabe gospodarske politike Slobodana Miloševića, nato pa je bil minister v skorajda vseh srbskih vladah po padcu Miloševića. Zanimivo je tudi, da je Miroslav Mišković rojen v vasi Bošnjani pri Varvarinu, od koder je tudi mati nekdanjega srbskega finančnega ministra Mlađana Dinkića. Mišković naj bi tudi dolga leta financiral tudi Dinkićevo stranko G17 plus (pa tudi druge politike in stranke), ki je sicer ostala zunaj parlamenta.
Stanje v skupini Agrokor, v kateri je okoli 60 podjetij, pa je takšno, da je podjetje zrelo za prevzem s strani upnikov ali pa drugih kupcev. Skupina je namreč imela 31. marca skoraj 25 milijard kun (3,3 milijarde evrov) obveznosti do finančnih upnic. Znana podjetja iz te skupine so predvsem Konzum, Tisk, Jamnica, Belje, Ledo, Dijamant, Frikom, Sarajevski kiseljak in še nekatera. Največji del oziroma 13,8 milijarde kun (1,84 milijarde evrov) je bilo nezavarovanih in neizplačanih posojil. Največji nezavarovani posojilodajalec pa je bila ruska Sberbanka z več kot 8,1 milijarde kun (1,08 milijarde evrov).
Mlađan Dinkić je postal član upravnega odbora Sberbanke že leta 2014, ruska Sberbanka pa je postala v zadnjih mesecih najpomembnejši dejavnik pri odločanju o prihodnosti te skupine. Nekdanji srbski minister naj bi lobiral, da bi pravica do prvega nakupa delov Agrokorja pripadla prav poslovnežu Miroslavu Miškoviću. Druga možnost naj bi bila da Sberbanka Miškoviću proda svoj delež v hrvaškem koncernu. Da je to realna možnost, je nedavno posredno ocenil tudi namestnik predsednika največje ruske banke Maksim Poletajev.
»Tehtamo tudi možnost prodaje 1,1 milijarde dolga Agrokorja in v tem slislu se pogovarjamo s kupci na svetovnih trgih,« je dejal Poletajev. Tudi Mišković ne skriva, da je pripravljen kupiti dele Agrokorja. Generalni direktor »Delta agrarja« Ivan Kostić je dejal, da so »kot podjetje izredno stabilni in imamo močan finančni potencijal, ki se lahko v določenem trenutku izkoristi za to, da se neko podjetje iz Agrokorja, ki bo šlo skozi proces prestrukturiranja precej okrepi in ponovno postane pomemben igralec na trgu. Pomembno je, da imamo kot podjetje finančni in kadrovski potencial za upravljanje z velikimi sistemi,« je dejal Kostić.
Miškovića naj bi najbolj zanimale delnice beograjskega »Frikoma«, saj so mu, kot poroča Telegraf, »Slovenci s sprejemom Lex Mercatorja preprečili, da bi poceni kupil to podjetje.« Poleg Frikoma Mišković kaže apetite tudi »Kikindske mline«, Agrokorjevo podjetje v Srbiji. Upravljanje Agrokorja je sicer iz rok Ivice Todorića prevzela hrvaška država, potem ko je podjetje raznim podjetjem in bankam ostalo dolžno 6,42 milijarde dolarjev, kar je šestkratna vrednost celotnega podjetja.
Po podatkih samega Agrokorja so imeli v tem podjetju konec marca tudi več kot 7,3 milijarde kun (978 milijonov evrov) neplačanih obveznic. Deset odstotkov dolgov za obveznice morajo plačati v letih 2019 in 2020, dodatnih nekaj manj kot devet odstotkov pa prav tako v letu 2020. Že junija in avgusta pa mora podjetje poravnati 614 milijonov kun (82 milijonov evrov) dolgov za obveznice družbe. Obveznosti do dobaviteljev nekoliko presegajo 6,2 milijarde kun (826 milijonov evrov).
Sodna bitka Miškovića se nadaljuje, Todorićeva šele na obzorju
Izredni pooblaščenec hrvaške vlade za Agrokor Ramljak je tudi dejal, da so že ugotovili določene »nepravilnosti« v finančnih poročilih družbe, hrvaški mediji pa že špekulirajo tudi o tem, da bi se Ivica Todorić prav zaradi svojih malverzacij v Agrokorju lahko znašel za zapahi že pred poletjem. Nekaj podobnega pa grozi tudi Miroslavu Miškoviću, ki se mu postopek pred Apelacijskim sodiščem v Beogradu zaradi utaje davkov, zaradi česar je že bil (nepravnomočno) obsojen v Beogradu pravkar znova začenja.
Apelacijsko sodišče v Beogradu je namreč za 24. maj napovedalo sejo, na kateri bo odločalo o pritožbi obrambe Miroslava Miškovića, ki je bil zaradi utaje davkov obsojen na pet let zapora in denarno kazen osem milijonov dinarjev. Miroslav Mišković je bil namreč 20. junija leta 2016 pred oddelkom za organizirani kriminal Višjega sodišča v Beogradu obsojen zaradi pomoči svojemu sinu Marku pri utaji 320,2 milijonov dinarjev davka. Njegov sin Marko Mišković je bil obsojen na tri in pol leta zapora. Zasedanje sodišča zaradi pritožbe naj bi trajalo osem dni. Miškovićeva obramba zahteva oprostitev, tožilstvo pa dvanajst let zapora za Miroslava Miškovića.