REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Za borzami v New Yorku nov teden rasti

Za borzami v New Yorku nov teden rastiBorza Frankfurt

Borze v New Yorku so zabeležile še en teden rasti, tehnološki indeks Nadaq se je prvič v zgodovini povzpel nad 6000 točk. Med vlagatelji v ZDA so ta teden odmevali najnovejša ocena gospodarske rasti v ZDA v prvem četrtletju in napovedana davčna reforma.

Čeprav so se osrednji indeksi v petek obrnili navzdol, so na tedenski ravni beležili rast. Tehnološki indeks Nasdaq je tako v tem tednu pridobil 2,3 odstotka oz. 137,09 točke in končal pri 6047,61 točke, industrijski indeks Dow Jones se je zvišal za 1,9 odstotka oz. 392,75 točke na 20.940,51 točke, indeks 500 največjih ameriških podjetij S&P 500 pa za 1,5 odstotka oz. 35,5 točke na 2384,20 točke.

Za vlagatelje je bila ta teden ena od pomembnejših objav petkova ocena gibanja bruto domačega proizvoda (BDP) v ZDA v prvem trimesečju. ZDA so v prvem četrtletju zabeležile najnižjo gospodarsko rast v treh letih. Po prvih ocenah ministrstva za trgovino se je BDP povečal le za 0,7 odstotka, predvsem na račun izdatkov države, ki so se pod administracijo Donalda Trumpa znižali na najnižjo raven v nekaj letih.

Ocena gospodarske rasti je razočarala analitike, saj so ti napovedovali, da se bo BDP v prvih treh mesecih letos okrepil za 1,1 odstotka. Gospodarska rast v zadnjem četrtletju lani je bila namreč 2,1-odstotna, medtem ko je bila v prvih treh mesecih lani 0,8-odstotna.

Trumpova administracija je ta teden predstavila tudi osnovna načela velike davčne reforme. Osnovno načelo je poenostavitev. Predlagana je podvojitev splošne olajšave za posameznike in družine, obenem pa odprava skoraj vseh posebnih olajšav. S tem naj bi zaprli številne davčne vrzeli.

Trump namerava prav tako odpraviti davek na dedovanje, ki ga plačajo potomci oziroma dediči pokojnega, preden lahko nasledijo premoženje. Po novem naj bi bili v ZDA pri dohodnini za posameznike in družine le trije davčni razredi in ne več sedem. Reforma predvideva občutno znižanje stopnje davka na dobiček za podjetja.

Glede skrbi pred naraščanjem javnega dolga in proračunskega primanjkljaja zaradi davčnih razbremenitev v Trumpovi administraciji trdijo, da bo učinek na pospešitev gospodarske rasti tak, da bo dovolj novih davčnih prilivov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek