nedelja, 15. december 2024 leto 29 / št. 350
Življenje žensk in moških v EU: Ženske prej zapustijo dom in se poročijo
V življenju slehernega posameznika je veliko mejnikov, kot so začetek šolanja, vstop v odraslost, odhod od doma in prva zaposlitev, poroka, otroci ter upokojitev. V zvezi s tem so med ženskami in moškimi velike razlike. V EU so v letu 2016 ženske zapustile dom svojih staršev v povprečju pri 25 letih, moški pri 27 letih, kažejo podatki Eurostata.
Analize življenjskih mejnikov kažejo, da so v EU v letu 2016 ženske zapustile dom svojih staršev v povprečju dve leti prej kot moški. Ženske so se tudi prej poročile v skoraj vseh državah članicah. Povprečna razlika v letih ob prvi poroki je od več kot 3 leta v Bolgariji, Grčiji in Romuniji do manj kot 2 leti na Irskem, v Litvi, na Portugalskem in v Združenem kraljestvu.
Druga pomembna razlika med ženskami in moškimi je v pričakovanem trajanju življenja. V vseh državah članicah so ženske živele dlje kot moški. V letu 2015 je bilo EU povprečje 83,3 leta za ženske in 77,9 leta za moške, razlika med ženskami in moškimi pa je bila pet let in pol. Sicer pa razlika v posameznih državah članicah variira - od 10 do 11 let v Latviji in Litvi do manj kot 4 leta na Irskem, Cipru, Nizozemskem, Švedskem in v Združenem kraljestvu.
Podatki so del digitalne publikacije Eurostata z naslovom Življenje žensk in moških v Evropi. Cilj statističnega portreta je primerjati moške in ženske v njihovem vsakodnevnem življenju.