sobota, 14. december 2024 leto 29 / št. 349
Turnšek o Dežmanovem pismu: Veliko ni res, nekaj pa je
Predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Tit Turnšek je v današnjem odzivu na odprto pismo predsednika vladne komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč Jožeta Dežmana dejal, da v pismu "veliko ni res, nekaj pa je". Dežman je v njem partizanska grobišča izpostavil kot primer kršenja pravilnika o pokopališkem redu na vojnih grobiščih.
Že v začetku lanskega decembra je Dežman v pobudi za ustanovitev zavoda za vojna grobišča opozoril tudi na po njegovi oceni obupno stanje partizanskih grobišč. Opozorilo je ponovil v odprtem pismu pred slovesnostjo ob obletnici dražgoške bitke, ki je bila v nedeljo. V primeru Dražgoš gre namreč po njegovem mnenju za očitno nespoštovanje pravilnika o pokopališkem redu na vojnih grobiščih iz leta 2005.
Dežman je zapisal, da želi pred "vsakoletnim romanjem skupine titofilnih ljudi v Dražgoše" znova spomniti na nekaj osnovnih težav, ki se tičejo stanja komunističnih vojnih grobišč in ateističnega obredja ob njih. Pismo je naslovil na Zvezo združenj borcev za vrednote NOB, predsednika republike, premierja, ministrstvi za delo in za kulturo ter na zgodovinarja Boža Repeta in Martina Premka.
"Veliko ni res, nekaj pa je," se je na Dežmanovo pismo ob robu današnjega srečanja s poslanci DeSUS v izjavi za STA odzval Turnšek. Pisma ni želel podrobneje komentirati, je pa napovedal, da bodo v Zvezi združenj borcev za vrednote NOB v kratkem zagotovo "nekaj rekli na to temo". Je pa Dežmana opozoril na problem neznanih partizanskih grobišč.
"Nihče ne raziskuje neznanih partizanskih grobišč, v Dražgošah pa ni neznank," je dejal Turnšek. Ob tem je spomnil tudi na nekaj več kot 7800 Slovencev, ki so v drugi svetovni vojni kot mobiliziranci v nemško vojsko padli "na bojiščih od Stalingrada do Normandije". Izpostavil je, da so njihova imena znana, v kratkem pa pričakujejo tudi podatke o tem, kje so njihovi grobovi.
Turnšek je zato na Dežmana kot predsednika vladne komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč naslovil vprašanje, ali se bo tudi v primeru žrtev nemške mobilizacije zavzel za izkop posmrtnih ostankov in njihov pokop v Sloveniji. Dodal je, da sam prekopa ne zagovarja: "Pustimo mrtve počivati."
Sicer je poslanec DeSUS Uroš Prikl po današnjem sestanku s predstavniki zveze združenj borcev v izjavi za medije pojasnil, da so se dogovorili za pogostejša srečanja v prihodnje, predvsem zaradi medsebojnega obveščanja. Poleg tega je po njegovih besedah DeSUS stranka, "ki absolutno podpira vrednote narodnoosvobodilnega boja in zato tudi tesneje sodeluje z zvezo".
Turnšek pa je dejal, da tudi v prihodnje pričakuje "dobre pogovore in izmenjavo mnenj" z DeSUS.