četrtek, 12. december 2024 leto 29 / št. 347
Pravosodno ministrstvo nasprotuje odvetniški zbornici, ki želi zvišati vpisnino
Ministrstvo za pravosodje predlaga vladi, naj ne da soglasja k spremembi statuta Odvetniške zbornice Slovenije, s čimer bi se vpisnina v zbornico zvišala na 3000 evrov, je razvidno iz gradiv vlade v obravnavi. V zbornici napovedujejo uveljavljanje sodnega varstva, če bo takšen sklep sprejet.
Julija lani je začela veljati novela zakona o odvetništvu, ki je določila, da se višina vpisnine določi s statutom, do tedaj pa višina vpisnine za vpis v imenik odvetnikov znaša 2295 evrov, kolikor je znašala na lanski 1. april.
Skupščina Odvetniške zbornice Slovenije je nato marca spremenila statut, po kateri bi se višina vpisnine zvišala na 3000 evrov, s čimer bi se uskladila z rastjo življenjskih potrebščin, kar se po navedbah zbornice ni zgodilo že od leta 2003. Spremembi je morala dati zeleno luč še vlada.
Odvetniška zbornica je višino vpisnine vezala na vrednost točke po odvetniški tarifi, a kot osnovo za določitev višine ni uporabila trenutne vrednosti odvetniške točke, ki znaša 0,459 evra, temveč vrednost točke v višini 0,6 evra. Glede višine odvetniške točke pa zdaj poteka upravni spor, saj ministrstvo ni dalo soglasja k povišanju odvetniške točke na 0,6 evra.
Na ministrstvu za pravosodje v gradivu, s katerim predlagajo vladi, naj ne podpre spremembe statuta, opozarjajo, da zbornica ni navedla niti enega drugega razloga za dvig vpisnine razen uskladitve z rastjo življenjskih potrebščin v povezavi s povečanjem vrednosti odvetniške točke.
Zato so pozvali zbornico, naj dopolni obrazložitev sklepa, na podlagi katere bi bilo mogoče oceniti, ali je predlagani dvig vpisnine tudi objektivno ustrezen, primeren, potreben in v javnem interesu. A so na zbornici ponovno navedli iste razloge, ob tem pa označili zahtevo za dodatno obrazložitev kot nedopusten poseg izvršilne veje oblasti v samostojnost in neodvisnost odvetništva kot ustavne kategorije, piše v gradivu.
Glede na to, da je višina vpisnine za prehodno obdobje do dopolnitve statuta določena in da upravni spor še ni končan, vlada meni, da je predlog odvetniške zbornice "ob odsotnosti drugih relevantnih podlag" neutemeljen oz. preuranjen.
Predsednik odvetniške zbornice Roman Završek je za STA dejal, da o predlogu ministrstva razen iz medijev niso bili obveščeni. Po njegovem mnenju ministrstvo s takšnim predlogom zavira razvoj slovenskega odvetništva, ne spoštuje samostojnosti in neodvisnosti odvetniške zbornice in njenih članov, ki so takšen sklep o višini vpisnine sprejeli na seji skupščine. Poleg tega pa odvetniška zbornica ne more zagotavljati vseh storitev slovenskim odvetnikom z zneskom vpisnine in članarin, ki so bili določeni 2003, je dejal.
Dodal je, da odvetniška zbornica ni nikoli vezala višine vpisnine na odvetniško točko, ampak je bila povišana samo glede na rast življenjskih stroškov od 2003 do konca 2014. "Spor glede vrednosti odvetniške točke nima nobene veze z višino vpisnine, tako da je obrazložitev ministrstva popolnoma neutemeljena in škodljiva za razvoj slovenskega odvetništva," je bil kritičen Završek.
Tako napoveduje, da bo zbornica uveljavljala ustrezno sodno varstvo, če bo od vlade prejela sklep s takšno obrazložitvijo.